Смекни!
smekni.com

Розробка інвестиційних проектів (стр. 2 из 9)

Коефіцієнт соціальної рентабельності (SR) розраховується за аналогією з показником економічної рентабельності як відношення грошової оцінки соціального ефекту до витрат на виробництво даного соціального ефекту.

Як приклад розглянемо вибіркову вакцинацію населення в одному з регіонів. У цьому випадку соціальний ефект буде проявлятися в зниженні рівня захворювань населення регіону, при цьому вигоди одержать ті обличчя, які не пройшли вакцинацію, але залишилися здоровими через скорочення масштабів поширення вірусу. Таким чином, грошова оцінка соціального ефекту буде вимірятися різницею вартості витрачених медичних послуг регіону, де не проводилася вакцинація, і регіону, де вакцинація мала місце, за умови, що регіони рівноцінні по своїх характеристиках. Витрати на виробництво соціального ефекту виміряються витратами на проведення вакцинації в регіоні.

Однак на відміну від показника економічної рентабельності коефіцієнт соціальної рентабельності не завжди піддається вирахуванню. Вимір грошової оцінки соціального ефекту й витрат, пов'язаних з його виробництвом, у більшості випадків є вкрай складним завданням. Прояв соціального ефекту від споживання культурних, освітніх і інших некомерційних послуг розтягнуто в часі й знаходить своє відбиття в різних галузях економіки. Підвищення освітнього, культурного рівня приводить до росту споживання в соціально-культурній сфері, підвищенню продуктивності праці в сфері матеріального виробництва й т.д. На думку Андрєєва И.А., показник соціальної рентабельності найбільше застосуємо для програм соціально-економічного розвитку регіону країни, розроблених державними й недержавними науково-дослідними інститутами. Їхня результативність «може бути оцінена відношенням зміни душових (сімейних) грошових доходів населення регіону після її впровадження до витрат на її розробку й реалізацію». Однак показник соціальної рентабельності може активно використатися й у сфері охорони здоров'я, де процеси й результати надання медичних послуг піддаються кількісній оцінці [9; с.93].

При оцінці інвестиційних проектів некомерційної організації найбільш привабливими є проекти з найбільшими значеннями соціальної рентабельності. Однак у більшості випадків проекти з високими значеннями соціальної рентабельності є економічно збитковими проектами. При цьому важливо, щоб соціальна рентабельність проекту компенсувала фінансову нерентабельність проекту, тобто сума економічної й соціальної рентабельності була вище нуля. Для подібної оцінки доцільно використати показник загальної рентабельності проекту (TR) або загальної норми прибутковості. Він розраховується в такий спосіб:

Показник загальної рентабельності є сума економічної й соціальної рентабельності, тобто чистий прибуток від реалізації проекту підсумується із грошовою оцінкою соціального ефекту від проекту й ставиться до витрат, пов'язаним з його виконанням.

Таким чином, з метою фінансової стабільності некомерційна організація повинна приймати до реалізації проекти з показником загальної рентабельності вище нуля. Проте можливі ситуації, коли некомерційна організація реалізує проекти з негативною або нульовою загальною рентабельністю, тобто коли фінансові збитки від проекту перекривають соціальні вигоди. У цьому випадку фінансова стабільність некомерційної організації повинна забезпечуватися за рахунок держави, благодійних організацій і т.д. [7; с.68]

Коефіцієнти рентабельності є досить наочними показниками й зручними для аналізу проектів некомерційних організацій. Однак вони не враховують тимчасової вартості надходжень від проекту, що має велике значення, якщо доходи від проекту сильно розтягнуті в часі. У цьому випадку важливу роль грає показник чистої наведеної соціальної вартості (NPSV - Net Present Social Value). Він визначається за аналогією із чистим наведеним грошовим потоком у такий спосіб:

Показники соціальної цінності проекту (програми) у році t, виражені в грошовій оцінці, дисконтуються до нульового року, потім підсумуються й зменшуються на суму первісних інвестицій, пов'язаних з реалізацією проекту.

Визначення соціальної цінності проекту по роках зіштовхується з тими ж проблемами, що й вимір соціального ефекту. У зв'язку із цим на практиці користуються спрощеним методом. Так, у випадку надання медичних, освітніх послуг на безкоштовній або пільговій основі соціальна цінність виміряється повною ціною надаваних послуг або різницею між повною й пільговою ціною.

Ставка дисконту (Ks), з погляду некомерційної організації відображає альтернативні напрямки вкладення коштів і приймається на рівні дохідної ставки по короткострокових казначейських зобов'язаннях як найменш ризиковим цінним паперам. З погляду добродійників, коефіцієнт дисконтування відображає альтернативну прибутковість благодійних внесків. Добродійники мають можливість вкладення коштів у портфель цінних паперів, а потім використання доходів для прямого придбання некомерційних послуг. Таким чином, з погляду добродійників ставка дисконтування дорівнює прибутковості від вкладень в акції комерційної фірми, що надає подібні послуги.

При аналізі інвестиційних проектів некомерційної організації не можна однозначно вимагати позитивних значень коефіцієнта чистої наведеної вартості, тому що сума витрат, пов'язаних з реалізацією проекту, може перевищувати наведену соціальну вартість проекту. У цьому випадку необхідно проаналізувати також фінансові надходження від проекту, тобто розрахувати показник чистої наведеної грошової вартості проекту.

Таким чином, для загальної оцінки інвестиційних проектів некомерційної організації можна використати коефіцієнт загальної чистої наведеної вартості TNPV (Total Net Present Value):

Проект уважається прийнятним, якщо TNPV>0. Однак, як говорилося вище, це не означає, що кожна складова формули (NPV і NPSV) також повинна бути позитивної. Некомерційна організація в чинність наявності високої соціальної цінності проекту може реалізовувати економічно збиткові проекти, у яких NPV<0. Крім того, можливий і такий варіант, коли інвестиційний проект має позитивну наведену грошову вартість, але негативну соціальну вартість. Так, установлення високих цін на медичні, освітні, культурні послуги дозволить одержувати високі доходи від такої діяльності, але в той же час обмежить споживання послуг малозабезпеченими верствами населення.

На відміну від комерційної фірми оптимізація бюджету капіталовкладень некомерційної організації не зводиться до максимізації TNPV, тому що в цьому випадку можливі варіанти, коли фінансова цінність інвестиційних проектів могла бути витиснута соціальною цінністю, і навпаки. Для некомерційної організації оптимізація бюджету капіталовкладень укладається в тім, що економічні збитки від інвестиційних проектів повинні покриватися або за рахунок прибутку від реалізації інших проектів, або за рахунок притягнутих коштів від населення, комерційного сектора й держави.

Крім того, некомерційні організації обмежені в можливостях акумулювання коштів для реалізації інвестиційних проектів. Джерела фінансування некомерційних організацій зводяться до доходів від власної діяльності, державним субсидіям, благодійним, спонсорським внескам, позиковим коштам і ін., які обмежені у своєму обсязі, цілях використання й часто вимагають багато часу для їхнього залучення. У результаті якщо комерційна фірма, спроможна акумулювати практично необмежена кількість коштів для інвестицій, вкладає власні або притягнуті кошти в реалізацію проектів доти, поки NPV>0, те некомерційна організація часто змушена відкладати реалізацію проектів з позитивним TNPV у чинність недоліку коштів [10; с.125].

Поряд з показником чистої наведеної соціальної вартості активно використається індекс соціальної прибутковості (SPI - Social Profit Index). Він розраховується як відношення наведеної соціальної цінності до поточного періоду на суму первісних інвестицій:

У чинність того що індекс соціальної прибутковості є відносним показником, а не абсолютним, як коефіцієнт чистої наведеної соціальної вартості, він більше зручний для аналізу соціальної значимості різних проектів.

Зведений індекс прибутковості інвестиційних проектів некомерційних організацій (TPI - Total Profit Index) буде виглядати в такий спосіб:

Зведений індекс прибутковості можна використати не тільки для порівняльної оцінки, але і як критерій прийняття проектів до реалізації. Якщо значення індексу менше або дорівнює одиниці, то проект відкидається. До реалізації приймаються проекти з індексом прибутковості більше одиниці.

На практиці некомерційна організація, як правило, займається реалізацією відразу декількох проектів, тому для неї не менш актуальними, чим для комерційних підприємств, є питання формування бюджету капіталовкладень.

Для оптимізації бюджету капіталовкладень некомерційних організацій великого значення набуває коефіцієнт внутрішньої норми соціальної прибутковості проекту (IRSR). Він характеризує рівень соціальної прибутковості інвестиційного проекту, що виражає дисконтною ставкою, по якій майбутня соціальна цінність проекту приводиться до дійсної вартості авансованих коштів. Таким чином, соціальна цінність проекту приводиться до дійсної вартості не на основі дисконтної ставки, що задає ззовні, а на базі внутрішньої норми соціальної прибутковості самого проекту.