Смекни!
smekni.com

Взаємодія попиту і пропозиції на ринку товару (стр. 5 из 7)

Прилади для приготування їжі

Обсяги продажів приладів для приготування їжі в другому кварталі скоротились на 27% і склали 47,2 млн. гривень.

Продовжує зростати частка продажів ручних блендерів: вона майже зрівнялась з часткою кухонних комбайнів, що стало можливим через сильне падіння попиту на останні. Загалом продажі кухонних комбайнів скоротилися на 41% у вартісному вимірі. Протилежна ситуація спостерігається в сегменті ручних блендерів – це єдина категорія малої техніки, продажі якої виросли в другому кварталі 2009 року. Це стало можливим, зокрема, завдяки дорожчим моделям з додатковими насадками, які хоча є менш функціональними, аніж повноцінний кухонний комбайн, проте виграють завдяки економії як грошей, так й місця на кухні.

Прилади для догляду за волоссям

Прилади для стрижки, укладання та сушіння волосся завжди знаходять свого покупця, проте влітку це стає набагато актуальнішім. Невисока середня ціна такої техніки пояснює, чому вона показала найменше падіння з усіх категорій малої техніки. Зокрема, обсяги продажів машинок для стрижки скоротилися лише на 1,4%. Завдяки цьому ця категорія є другою після блендерів, яка в період кризи залишилась достатньо стабільною.

Наступними йдуть фени, які хоча і не демонструють зростання, як в першому кварталі 2009 року, але залишаються однією з найменш постраждалих категорій. Всього в другому кварталі 2009 року було продано фенів на 18,3 млн. гривень, що на 14,5% менше, ніж в попередньому році.

Продажі приладів для укладання волосся зменшились на 17,7%. Цю групу, як і раніше, «витягують» праски для волосся: в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, обсяги продажів такої техніки виросли на 10,2% в вартісному вимірі.

Епілятори та чоловічі електробритви.

Цю групу можна вважати до певної міри нішевим сегментом ринку малої техніки. «І питання тут стоїть не тільки в вартості, але й у власних уподобаннях людей – дехто не уявляє собі гоління без електричної бритви, а дехто віддає перевагу звичайному станку для гоління», – каже Ірина Макаренко, експерт GfK Ukraine. «З епіляторами все ще складніше. У споживача є широкий вибір: звичайні станки для гоління, креми, віск, жіночі електробритви і епілятори. При купівлі епілятору вперше будь-яка жінка задається питанням «наскільки це боляче?». В період кризи, ймовірно, мало хто буде витрачати гроші на те, чим можливо не буде користуватись, тому ця група настільки постраждала (44,8% падіння в грошовому та 55,4% в фізичному вимірі). Початок продажів нових цікавих, проте достатньо дорогих моделей призвів до зростання частки найдорожчого сегменту епіляторів, проте не допоміг виправити ситуацію в цілому. Більшість покупців

надає перевагу заощадженню коштів або купівлі більш дешевої техніки».

Отже, ми бачимо, що з появою кризи в Україні люди почали купувати продукцію гіршої якості, з метою збереження коштів. Попит на дешеві аудіо-системи зріс більше ніж в два рази у вартісному вимірі.


Розділ ІІІ Виробництво побутової техніки в Україні: проблема конкурентоздатності та перспективи розвитку

3.1 Розвиток ринку побутової техніки у 2008-2009 рр.

Загальний обсяг ринку побутової техніки та електроніки, що підпадає під моніторинг GfK TEMAX Ukraine, у другому кварталі 2009 року склав 4,60 мільярда гривень, що показує падіння продажів на 46,9% у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року.

В другому кварталі 2009 найбільших збитків зазнали ІТ, телеком та фототехніка, загальне скорочення перевищило 50% у порівнянні з другим кварталом попереднього року. За ними розташувались побутова електроніка та велика побутова техніка, темпи зменшення 43,7% та 36,0% відповідно. Сектор, що постраждав найменше, це мала побутова техніка з негативним зростанням майже 27%.

Офісна техніка

Ринок обладнання для офісів у другому кварталі 2009 зазнав скорочення на 54,2% в порівнянні з аналогічним періодом попереднього року. Це найбільше скорочення серед усіх сегментів ринку. Заходи по скороченню витрат у корпоративному секторі економіки значно вплинули на продажі техніки для офісів. Багатофункціональні пристрої продемонстрували кращу динаміку серед інших продуктів цієї категорії, втім падіння продажів склало 47,2%.

ІТ

ІТ сектор – ще один сегмент ринку, що залежить від корпоративних продажів. Тож не дивно, що продажі серед ІТ продуктів були на другому місці по темпам скороченню продажів і поступилися лише офісній техніці. Загальне падіння становило 55%. Ринок ноутбуків скоротився на 40,5%, але цей показник кращий за ринки стаціонарних комп’ютерів та моніторів – падіння на 66,1% та 64,2% відповідно. Подібно до ринку офісної техніки, покупці ІТ техніки схильні до придбання одного пристрою замість декількох, тобто ноутбук замість стаціонарного комп’ютера та монітора.

Телекомунікації

Продажі на телекомунікаційному ринку повторюють загальну тенденцію до зменшення, ринок скоротився на 55,6%. Головні проблеми пов’язані з найбільшим підсегментом ринку – мобільними телефонами, продаж яких зменшився на 57,9%. Інші продукти, факсимільні апарати та стаціонарні телефони також продемонстрували негативну динаміку – 55,9% та 44,6% відповідно. Єдина категорія, що додає оптимізму -- смартфони, в якій зафіксовано зростання обсягів на 14,7%. Але продажі в абсолютних одиницях не вражають, зростання пояснюється новизною технології та ефектом «низького старту».

Побутова електроніка

Другий квартал 2009 року був важким періодом й для побутової електроніки. Всі продуктові групи продемонстрували значне падіння, що перевищило 10%. Показники USB пам’яті та цифрових плеєрів були дещо вищі за середні, падіння склало 20,3% та 23,6% відповідно; результат який може бути поясненим низькою ціною цих продуктів. y, РК телевізори, категорія, що не є дешевою, також продемонструвала результат кращий за середній. Скорочення становило 29,2% завдяки заміні застарілих кінескопічнихних телевізорів, падіння продажів яких зафіксовано на рівні 48,3%. Але РК телевізори були лідером серед вподобань покупців побутової електроніки, тож падіння майже на 30% це ще одне вагоме свідоцтво важкого стану ринку України. Серед інших продуктових груп плазмові телевізори та камери вирізняються своїми значними темпами скорочення – 63,0% та 63,1% відповідно. Якщо показники ринку плазмових телевізорів можуть бути пояснені комбінацією загальної кризи та конкуренції з боку більш успішної технології РК телевізорів, то камери втратили своїх покупців як продукт розкоші. Також на темпи падіння камер вплинули високі продажі відповідного періоду рік тому, коли побутові позики ще пропонувались, а настрої покупців були оптимістичні. Загальне падіння ринку побутової електроніки склало 43,7%.

Фото

Другий квартал поточного року також не приніс багато оптимізму для ринку фото техніки. Продажі скоротились на 50,4%, що приблизно вдвічі гірше за показники минулого кварталу. Це падіння відбулося завдяки різним стратегіям основних гравців ринку. В першому кварталі 2009 ринок намагався уникнути ситуації надмірних залишків товару, що швидко стає морально застарілим. В другому кварталі ринок фото техніки стабілізувався та його динаміка відповідає загальній. Літні місяці, період відпусток на який припадає великі обсяги продажів, будуть важливі для загальних результатів 2009 року.

Велика побутова техніка

Ринок великої побутової техніки другий квартал поспіль демонструє динаміку кращу за середню. Продажі у період з квітня по червень 2009 скоротилися на 36% у порівнянні з відповідним періодом 2008 року. Єдина продуктова група з позитивними показниками – це сушильні машини, продажі яких зросли на 5,6%. Однак продажі у абсолютних показниках є низькими й не вплинули значно на динаміку ринку. Загальна динаміка ринку великої побутової техніки була сформована плитами та духовими шафами, холодильниками та пральними машинами, падіння склало 40%, 36% та 29,6% відповідно. Пристрої що вбудовуються не змогли подовжити свій позитивний тренд. В другому кварталі падіння продажів було на середньому рівні. Наприклад, продажі варильних поверхонь скоротились на 34,7%. Знову продуктова група, що зазнала найбільшого скорочення, це мікрохвильові печі, продажі яких впали на 46,9%.

Мала побутова техніка

Подібно ринку ВПТ мала побутова техніка демонструє вищі за середні показники. Сектор скоротився на 27,2% у порівнянні з аналогічним періодом рік тому. Цей результат був складений перш за все з показників пилососів, пристроїв для приготування їжі та прасок, продажі яких зменшилися на 33,7%, 26,7% та 24,2% відповідно. Ще одна важлива продуктова група, чайники, продемонструвала показники трохи кращі за середні – падіння склало 15,8%. Підсегмент продуктів догляду за волоссям також впав менше ніж ринок загалом, найкраще співвідношення продажів зафіксовано у приладів для стрижки – мінус 1,4%, єдина продуктова група, що впала менше ніж на 10%. Загальний тренд можна описати як: «Чим дешевше прилад, тим менше впали продажі».

Табл..1 Продажі побутової техніки у 2009 році

товар Обсяг продажу,%
офісна техніка ІТ Телекомунікації Побут. електр. Фото ВПТ МПТ
1 половина 2009р 90 100 80 93,5 100 89 100
2 половина 2009р 35,8 45 22,1 64,3 49,6 53 72,8

Отже

Ринок побутової техніки та електроніки продовжив падіння третій період поспіль та досягнув найнижчого рівня з 2007 року. Ключові макроекономічні показники залишаються майже незмінними. Деякі групи товарів показали традиційну сезону динаміку, що може вважатися як певна ознака стабілізації ринків. Однак спроби прогнозування ринку залишаються невдячною справою. Значне скорочення було зафіксоване в усіх сегментах ринку. Продажі офісної техніки постраждали найсильніше, в сегменті малої побутової техніки зареєстроване найменше скорочення.