Смекни!
smekni.com

Нове в бухгалтерському обліку (стр. 2 из 12)

1.5. Платник податку зобов’язаний надати покупцю податкову накладну (ст. 7.2.1). Отже, якщо товари відпускають своїм підприємствам (не покупцям товарів) податкова накладна не виписується.

Податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов’язань продавця у двох примірниках. Для операцій, що оподатковуються і звільнені від оподаткування, складаються окремі податкові накладні.

Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом (ст. 7.2.3). Тому товарний документ, як первинний документ для записів в бухгалтерському обліку, повинен включати продажну (договірну) вартість і суму податку на додану вартість, що відповідає податковій накладній.

1.6. Податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податку у звітному періоді у зв’язку з придбанням товарів, вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу), ст.7.4.1.

Не дозволяється включення до податкового кредиту будь-яких витрат по сплаті податку, що не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (ст. 7.4.5).

1.7. Датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається:

дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з

банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;

або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг), ст. 7.5, 7.5.1. До 1 січня 1999 р. датою виникнення права на податковий кредит є дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оп­лату товарів (ст. 11.11).

1.8. Суми податку на додану вартість, що підлягають сплаті до бюджету, визначаються як різниця між загальною сумою податкових зобов’язань, що виникли у зв’язку з будь-яким продажем товарів протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду.

Сплата податку проводиться не пізніше двадцятого числа місяця, що настає за звітним періодом (ст. 7.7.1).

1.9. Визначена за наслідками інвентаризації товарів станом на 1.10.97 р. сума податку на додану вартість до складу податкового кре­диту платників податку не включається, а зараховується у зменшення податкових зобов’язань таких платників податку у звітних періодах, що настають після набрання чинності Законом України "Про податок на додану вартість" до повного їх погашення (ст. 11.8, п.2).

1.10. Датою виникнення податкових зобов’язань з продажу товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий пе­ріод, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають продажу, а у разі продажу товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника по­датку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку;

або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку (ст. 7.3.1).

До 1 січня 1999 р. датою виникнення податкових зобов’язань з продажу товарів (робіт, послуг) - є дата зарахування коштів від по­купця на банківський рахунок платника податку як оплата товарів ( ст. 11.11).

1.11. Належна до сплати сума податку на додану вартість за відвантаженими, але не оплаченими товарами включається до податкового зобов’язання наступних звітних періодів, на які припадає надходження коштів на розрахунковий рахунок платників податку до 1 січня 1999р., а за наявності від’ємної різниці сума ПДВ зараховується рівними частинами у зменшення податкових зобов’язань таких платників подат­ку у звітних періодах, що наступають після набрання чинності Законом про податок на додану вартість до повного їх погашення (ст.II.8,п.3).

1.12. У разі, коли платник пhидбаває товари (роботи, послуги), вартість яких не відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу) і не підлягає амортизації, податки, що сплачені у зв’язку з таким придбанням, відшкодовуються за рахунок відповідних джерел і до складу податкового кредиту не включаються (ст. 7.4.4.).

1.13. 3 дати набрання чинності Законом України "Про податок на додану вартість" вводиться в дію Інструкція з бухгалтерського обліку податку на додану вартість, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 1 липня 1997 р. № 141 зі змінами і доповненнями від 17.10.97р № 218.

1.14. У зв’язку зі змінами в обліку податку на додану вартість торговельні підприємства роздрібної і оптової торгівлі, що обліковують товари за продажними цінами, на суму податку на додану вартість збільшують торговельну націнку. ПДВ і торговельна націнка разом взя­ті складають товарні надбавки, що обліковуються на рахунку 42 "Тор­говельна націнка". Товарні надбавки обліковуються на рахунку 42, субрахунок 1 "Товарні надбавки". Однак застосовувати рахунок 42-1 "Товарні надбавки" можна лише в тому разі, коли на підприємстві здійснюється лише один вид торговельної діяльності.

1.15. На підприємствах, що мають 2-3 види діяльності, необхідно тільки змінити назву субрахунків з торговельної націнки на торгові надбавки, залишивши попередню нумерацію субрахунків: 42-1, 42-2, 42-3.

1.16. Зміни в обліку податку на додану вартість викликають необхідність змінити порядок оформлення товарних документів, в тому числі пов’язаних з відпуском товарів зі складів своїм (на одному балансі) роздрібним торговельним підприємствам (крамницям, кіоскам, тощо) та підприємствам громадського харчування. Бухгалтери повинні також самостійно внести відповідні зміни в бухгалтерську обробку товарних і товарно-грошових звітів та в облікові регістри (журнали-ордера, нагромаджувальні відомості та інші).

1.17. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 серпня 1997 р. № 869 про зміни і доповнення до Положення про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні підприємства повинні здійснити перехід від обліку реалізації за надходженням платежів (касовий спосіб) до обліку реалізації за відвантаженням товарів (спосіб нарахування) , п.п. 4.1 - 4.4.

1.18. Перехід на новий, принципово змінений бухгалтерський облік в торгівлі вимагає грунтовного вивчення відповідних нормативних документів та інструктивних матеріалів.

2. ОБЛІК ПОДАТКУ НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ ЗА ДАНИМИ ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ СТАНОМ НА 1.10.97р.

2.1. Визначена за наслідками інвентаризації товарів станом на 1.10.97 р. сума податку на додану вартість до складу податкового кре­диту платників податку не включається, а зараховується у зменшення податкових зобов’язань платників податку у звітних періодах, що настають з 1.10.97 р. до повного їх погашення.

2.2. Підприємства в жовтні 1997 р. повинні здійснити одноразовий перерахунок сум податкових зобов’язань і податкового кредиту за даними проведеної інвентаризації товарів, одержаних і сплачених авансів (передоплат), відвантажених товарів за станом на 1.10.97 р.

2.3. Підприємства, що здійснюють торговельно-посередницьку, оптово-збутову діяльність і облік товарів ведуть за купівельними цінами, суму податку на додану вартість, що встановлена інвентаризацією товарних залишків на 1.10.97 р. ( інвентаризаційний опис за формою додатку 1, підсумок гр. 10), повинні відобразити в обліку записами за жовтень бухгалтерською проводкою (п. 12.5 Ін.):

Дт 68, субрахунок "3 податку на додану вартість, розрахунковий

період якого не настав"

Кт 41 "Товари"

2.4. Підприємства, що здійснюють торговельно-посередницьку, оптово-збутову, роздрібну торговельну діяльність ( в т.ч. громадське харчування) і облік товарів ведуть за продажними цінами, суму ПДВ, що визначена інвентаризацією товарних залишків ( інв. описи товарів, додатки 1 і 2, гр. 10) відображають в обліку записом на рахунках (п. 12.6 Ін.):

Дт 68, субрахунок "3 податку на додану вартість, розрахунковий

період якого не настав"

Кт 42, субрахунок 1, 2 або 3 "Товарні надбавки" (п.1.14, п. 1.15, 3.8).

2.5. Суми торговельних націнок на залишок нереалізованих товарів на 1.10.97 р. необхідно перенести на субрахунки товарних надба­вок внутрішнім записом на рахунку 42 "Торговельна націнка (знижка)":

Дт 42, субрахунок "Торговельна націнка (знижка)":

Кт 42, субрахунок "Товарні надбавки"

2.6. Підприємства торгівлі, які до 1.10.97 р. реалізацію товарів відображали в обліку за надходженням платежів на рахунки в бан­ку (касовим способом), суму ПДВ у залишку відвантажених і неоплачених товарів (опис інвент. за формою додатку 6, підсумок гр.13), що рахується як дебетове сальдо на рахунку 45 і 62, відображають в обліку бухгалтерською проводкою (п. 12.1 Ін.):

Дт 67-1 "3 податкових зобов’язань"

Кт 68, субрахунок "3 податку на додану вартість, розрахунковий період

якого не настав"

При оплаті вартості відвантажених товарів після 1.10.97 р. на суму податку на додану вартість, що входить до суми платежу покупця (Дт51 - Кт46), складають бухгалтерську проводку:

Дт 46 "Реалізація"

Кт 67-1 "3 податкових зобов’язань"

Згідно з пунктом 12.3 Інструкції та пунктами 4.1 і 4.2 Зміні доповнень до неї підприємства належну до збільшенняпоточнихподаткових зобов’язань суму, що визначена пунктами 12.1 і 12.2 (п.п. 2.6 і 2.7 Посібника), у місяці надходження коштівна рахункипідприємства в установахбанків(абовідвантаження товарів та іншихтоварно-матеріальнихцінностей, що в п. 2.7 враховано)списують проводкою:Дт 68, субрахунок "3 податку на додану вартість,розрахунковий