Смекни!
smekni.com

І світова війна (стр. 5 из 11)

9 вересня турецький уряд повідомило всім державам, що воно ухвалило рішення з 1 жовтня 1914 р. відмінити режим капітуляцій. Спроба Туреччини звільнитися від імперіалістичної кабали привела до своєрідного дипломатичного результату. Іноземні посли, акредитовані в Константінополе, негайно вручили турецькому уряду тотожні ноти з протестом проти «довільного скасування капітуляцій». Побоювання позбавитися без відповідних компенсацій імперіалістичних привілеїв в Туреччині об'єднало проти неї навіть найжорстокіших ворогів, що знаходилися в стані війни один з одним.

Після вручення цих нот німецька дипломатія прийнялася переконувати турок, що для них саме краще швидше виконати союзні зобов'язання і почати війну. Тоді відносно країн Антанти питання про капітуляції відпаде сам собою; з державами ж Троїстого союзу Туреччина ніби завжди зможе домовитися.

Зі своєї сторони дипломатія Антанти тепер також не відмовлялася обговорювати питання про скасування капітуляцій лише б Туреччина зобов'язалася дотримувати нейтралітет протягом всієї війни. Переговори про режим капітуляцій продовжувалися протягом всього вересня.

Після поразки німців на Марне стало очевидно, що війна затягнеться. Це привело до того, що діяльність дипломатії по вербуванню союзників стала ще більш напруженою. 11 жовтня Німеччина надала Туреччині позику. Було домовлено, що Туреччина вступить у війну негайно ж після фактичного отримання наданих їй коштів. Однак до цього часу у багатьох членів турецького уряду зріс страх перед війною. У їх числі тепер виявився і великий візир. Поразка Німеччини на Марне і успіхи російських військ в Галиції посилювали ці побоювання. Внаслідок цього Енвер і німецьке командування вирішили поставити країну перед фактом, що здійснився. 29 жовтня 1914 р. турецький флот під командуванням німецького адмірала Сушона вийшов в море і без оголошення війни несподівано обстріляв російське побережжя Севастополь, Одесу, Феодосию і Новоросійськ.(№10,с.8-9) У той же день, 29 жовтня, російський посол в Константінополі отримав розпорядження зажадати свої паспорти.

Багато які члени турецького уряду були перелякані провокаційними діями Енвера і німецького адмірала. Великий візир загрожував подати у відставку і його лише насилу умовили залишитися на своєму посту.

Посли Антанти покинули Константінополь. 2 листопада 1914 р. у відповідь на напад турецького флоту Росія оголосила Туреччині війну. 5 і 6 листопада за нею пішли Англія і Франція. Так німецькі імперіалісти і їх агенти увергли турецький народ в згубну авантюру.

Взаємовідносини держав Антанти в 1914 - 1915 рр.

Боротьба за вербування нових союзників ускладнялася суперництвом між основними членами воюючих угрупувань. У таборі центральних держав Німеччина користувалася безумовним

перевагою в силі. Це спрощувало міжсоюзницькі відносини. Однак і в цьому таборі мало місце значне тертя, як це розкрили, наприклад, австро-німецькі переговори відносно компенсацій для Італії.

Незрівнянно більш складними були відносини в рядах Антанти. 5 вересня 1914 р. між Росією, Англією і Францією була підписана угода, по якій всі три держави приймали зобов'язання «не укладати сепаратного миру протягом справжньої війни» і не «ставити мирних умов без попередньої угоди з кожним з інших союзників». Ця угода була рівносильна союзному договору: три члени Антанти зобов'язувалися спільно вести війну і не виходити з неї інакше, як за взаємній згодою. Антанта перетворилася в формальний союз. Це не означає, однак, що протиріччя всередині Антанти зникли або слабшали. Спори через надання Італії южнославянских областей є одним з прикладів ускладнень, викликаних діленням ще не захопленої здобичі.

З самого початку війни між союзниками виникли також розбіжності з питань стратегічного плану війни. Основним фронтом уряду Англії і Франції вважали Західний. Російській армії вони відводили саму невдячну роль: вона повинна була відтягати на себе сили противника в ті моменти, коли цього вимагали міркування англо-французького командування. Дійсно, в серпні вересні 1914 р. російський наступ на Східну Пруссію допомогло врятувати Париж і забезпечило успіх французи на Марне. Зате Росії воно коштувало найбільших жертв.

Важка роль, яку західні союзники нав'язали Росії, була слідством залежності російського царизму від англо-французького капіталу, яка частково існувала вже і раніше, а під час війни різко зросла. Війна 1914 1917 рр. пред'явила до промисловість величезна, раніше небачені непередбачені вимоги на постачання зброї, боєприпасів, особливо артилерійських снарядів, і інших військових матеріалів. Відстала економіка царської Росії не устигала задовольняти ці вимоги. Літом 1915 р. недостатнє постачання боєприпасами повело до відступу російської армії, що залишилася без снарядів. Царському уряду доводилося звертатися до Англії і Франції. Прохання прислати боєприпаси і озброєння летіли з Петербурга і з російської ставки в Париж і в Лондон. Західні держави посилали деякі військові матеріали. Але вони робили це скупо і повільно.

Не менш туго просувалися і переговори про об'єднання військових зусиль союзників на обох головних фронтах. Російське командування

звичайно відгукувалося па потреби Західного фронту. Якщо в 1914 р. російські операції в Східній Пруссії допомогли виграти битву на Марне, то в 1916 р. блискуче настання Брусилова сприяло порятунку Вердена і стабілізації італійського фронту.

Навпаки, Англія і Франція в справі координації бойових зусиль союзників не виявляли належної оперативності і навіть союзницької лояльності. Весною 1915 р. німецьке командування перенесло головний удар на Східний фронт. Результатом цього був відступ хоробро що билася, але погано озброєної і ще гірше забезпеченої російської армії. Проте вона вислизнула від кліщів, що підготовлювалися противником і продовжувала боротьбу. Досягнутий Німеччиною великий оперативний успіх не створив корінного перелому в ході війни. Начальник німецького генерального штабу генерал Фалькенгайн побоявся продовжувати настання в глибінь Росії. Він вважав, що наступ на Москву завів би німецьку армію «в область безбережного».

Прийнявши на себе в кампанії 1915 р. головний удар німецьких полчищ, Росія забезпечила Англії і Франції час для повного розгортання їх сил, для мобілізації ресурсів і промисловості. Завдяки цьому до 1916 р. німці вже втратили ті переваги, якими вони мали в своєму розпорядженні, починаючи війну: в кількості і якості озброєння, в бойовій підготовці резервних формувань і

Але Англія і Франція з свого боку майже нічого не зробили для того, щоб полегшити літом 1915 р. положення російської армії. Західні союзники не захотіли своєчасно зробити великий наступ на французькому фронті. І коли з великим запізненням все ж почався наступ в Шампані, то воно виявилося мізерним за своїми масштабами і результатами.

Нескінченне зволікання в дипломатичних переговорах між країнами Антанти з питань координації фронтів сприяло затягуванню війни. У ставці французького головнокомандуючого в Шампані протягом 1915 р. відбулися міжсоюзницькі військові наради. Тут були прийняті рішення про одночасне настання навесні 1916 р. на всіх фронтах проти Німеччини і Австро-Угорщини. Однак до здійснення цих рішень західні союзники приступили із запізненням і недостатньо організовано. Тим часом вже в 1916 р. Антанта не тільки чисельно, але і технічно стала сильніше за Німеччину. Неузгодженість дій союзників допомагала німцям триматися. Ось що пише з цього приводу в своїх мемуарах Ллойд Джордж: «Я прийшов до висновку, що ми могли б добитися перемоги вже в 1916 р. або, найпізніше, в 1917 р., якби стратегічне керівництво військовими діями виявило більше уяви, здорового глузду і солідарності». Британський міністр не помилявся.»1

Багато місця в міжсоюзницькій політиці займали питання фінансування війни. Після початку війни у Франції був оголошений мораторій по всіх платежах. Царському уряду, що мав в своєму розпорядженні значні внески у французьких банках, протягом останніх місяців 1914 р. довелося затратити немало зусиль, щоб добитися від французького союзника можливості отримати свої ж гроші і використати їх для оплати військового постачання і інших витрат. Серед останніх основне місце займала виплата процентів по іноземних позиках. Таким чином, французи не виплачували Росії того, що вони були їй повинні, але з Росії вони борги отримували.

Але головним кредитором всіх країн Антанти на перших же етапах воїни стали англійський уряд і англійський капітал. У час воїни Франція виставила велику армію і її військово-економічні можливості були напружені до межі. До того ж вона була ослаблена, втративши значну територію, в тому числі важливі промислові райони. Все це зменшило фінансову потужність Франції. Вона втратила здатність надавати своїм союзникам значні кредити. Мало того Франція сама вимушена була вдатися до лондонському грошового ринку. До нього ж довелося звернутися і царської Росії. Їй були потрібні величезні і всі кошти, що зростали у іноземній валюті на закупівлю за кордоном озброєння, боєприпасів і інших військових матеріалів.

Британський уряд і банкіри Ситі позичали гроші. Кошти, що Надаються витрачалися російським урядом на потреби війни, яка велася Росією спільно з Англією. Кредити, відпущені Англією, використовувалися переважно для розрахунків по військових замовленнях в самій же Англії і в США. І проте англійський імперіалізм давав гроші на надто важких умовах. Англійський банк вимагав від царського уряду передачі йому золота на значну частку суми, що позичається як забезпечення боргу. Таким чином, військові позики служили засобом для перекачування з Росії в Англію можливо більшої частини великого золотого запасу, яким розташовувало до війни царське правління(№6,с.251-252).