Смекни!
smekni.com

Правова організація працевлаштування громадян (стр. 5 из 6)

Місцеві органи виконавчої влади приймають рішення про організацуо оплачуваних громадських робіт на підприємствах комунальної власності, визначають види оплачуваних громад­ських робіт та їх обсяги і доводять їх до підприємств. Відповідно до прийнятого рішення центри зайнятості укладають договори з підприємствами комунальної власності.

Центри зайнятості безпосередньо можуть укладати договори про організацію оплачуваних громадських робіт з підприємствами усіх форм власності. На підставі укладених договорів держав­ною службою зайнятості здійснюється направлення громадян на оплачувані громадські роботи.

З громадянами, які бажають брати участь в оплачуваних гро­мадських роботах, підприємства укладають строкові трудові до­говори з правом їх продовження за погодженням сторін до вирі­шення питання про їх працевлаштування на підходящу роботу.

Громадянам, зайнятим на оплачуваних громадських роботах, тривалість робочого часу встановлюється відповідно до законо­давства про працю України. При цьому до оплачуваного робо­чого часу громадянина , зайнятого на оплачуваних громадських роботах, додається 2 години на тиждень, призначені для пошуку підходящої роботи та відвідування центру зайнятості.

Служба зайнятості, підприємство, робітник можуть розірва­ти договір у разі, коли однією з сторін не виконуються встанов­лені договором умови.

Фінансування оплачуваних громадських робіт проводиться за рахунок коштів місцевих бюджетів, коштів державного фонду сприяння зайнятості населення та коштів підприємств, для яких ці роботи виконуються.

Оплата праці осіб, зайнятих на оплачуваних громадських роботах, здійснюється за фактично виконану роботу і не може бути меншою мінімального розміру заробітної плати, встанов­леної законодавством. За умови якісного виконання норм праці підприємства можуть встановлювати відповідні доплати до за­робітної плати.

Також організовуються сезонні робіти. Сезонними вважаються роботи, які через природ­ні і кліматичні умови виконуються не весь рік, а протягом пев­ного періоду (сезону), але не більше 6 місяців.

Сезонні роботи організуються підприємствами за сприянням державної служби зайнятості і місцевих органів виконавчої вла­ди для підвищення ефективності виробництва трудонедостатніх регіонів та прискорення їх економічного розвитку. Направлення робітників на сезонні роботи проводиться центрами зайнятості за прямими договорами з підприємствами усіх форм власності, які потребують додаткової робочої сили, і здійснюється на добровільних засадах.

Переважне право на участь у сезонних роботах мають громадяни, зареєстровані у дер­жавній службі зайнятості як безробітні. При направленні на під­приємство заповнюється картка персонального обліку громадян, які звернулися до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні на сезонні роботи . Не допускається направ­лення на сезонні роботи громадян, які підлягають призову на військову службу у період виконання сезонних робіт, крім тих, які мають відстрочку.

Оплата праці осіб, зайнятих на сезонних роботах, здійснюється на основі трудових договорів за фактично виконану роботу згід­но з нормами, розцінками, тарифними ставками, які діють на підприємстві .

Громадяни, зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, і безробітні, які виявили бажання пра­цювати на сезонних роботах, знімаються з обліку. В картці персонального обліку робиться запис про працевлаштування на се­зонну роботу, зазначаються номер договору між центром зайня­тості і підприємством та дата початку роботи.

Після закінчення строку дії договору громадяни мають право на перереєстрацію в державній службі зайнятості за місцем по­стійного проживання . [6]

Поряд з правами і державними гарантіями по працевлаштуванню, матеріаль­ної і соціальної підтримки громадян в період безробіття законодавство України передбачає для них певні обо­в'язки, а також встановлює відповідальність за їх неви­конання.

Перш за все, громадяни повинні сприяти своєму пра­цевлаштуванню відповідно до рекомендацій служби зай­нятості. Вони повинні періодично з'являтись в органи служби зайнятості для перереєстрації і повідомляти про влаштування на тимчасову, сезонну чи постійну роботу в період одержання допомоги по безробіттю.

Відповідальність за невиконання обов'язків передбачає:

—припинення виплати допомоги по безробіттю у разі її одержання обманним шляхом і зняття з обліку в службі зайнятості;

— припинення виплати допомоги по безробіттю на строк до 3-х місяців у випадку:

а)приховування від служби зайнятості відомостей про влаштування на тимчасову роботу в період одержання цієї допомоги;

б)порушення безробітним умов його реєстрації та пе­ререєстрації як безробітного;

в)відмови від 2-х пропозицій підходящої роботи;

г)відмови від роботи за спеціальністю, набутою після перенавчання за направленням служби зайнятості;

д)припинення навчання у навчальному закладі підви­щення кваліфікації та перепідготовки без поважних при­чин.

Громадяни мають право оскаржити дії працівників дер­жавної служби зайнятості до відповідного вищестоящого за підпорядкуванням органу цієї служби або до суду в порядку, встановленому законодавством.


V.Державні гарантії працевлаштування населення

Державні гарантії працевлаштування населення закріплені в статтях 4 і 5 Закону України “Про зайнятість населення “. Основні державні гарантії містяться в статті 4 цього закону , в ній говориться , що держава гарантує працездатному населенню у працездатномувіці в Україні:

а) добровільність праці, вибір або зміну професії та видудіяльностіб) захист від необгрунтованої відмови у прийнятті на роботу інезаконногозвільнення,а також сприяння у збереженні роботи;в) безплатне сприяння у підборі підходящої роботи іпрацевлаштуванні відповідно до покликання, здібностей, професійноїпідготовки, освіти, з урахуванням суспільних потреб, всімадоступними засобами, включаючи професійну орієнтацію іперепідготовку;г) компенсацію матеріальних витрат у зв'язку з направленнямна роботу в іншу місцевість;д) виплату вихідної допомоги працівникам, які втратили постійну роботу на підприємствах, в установах і організаціях, увипадках і на умовах, передбачених чинним законодавством;е) безплатне навчання безробітних нових професій, перепідготовку в навчальних закладах або в системі державноїслужбизайнятості з виплатою матеріальної допомоги;є) виплату безробітним в установленому порядку допомоги побезробіттю, матеріальної допомоги по безробіттю, матеріальноїдопомогичленам сім'ї, які перебувають на їх утриманні, та іншихвидів допомоги; ж) включення періоду перепідготовки та навчання нових професій, участі в оплачуваних громадських роботах, одержаннядопомоги по безробіттю та матеріальної допомоги по безробіттю достажу роботи,а також до безперервного трудового стажу; з) надання роботи за фахом на період не менше трьох роківмолодим спеціалістам - випускникам державних навчальних закладівдержави, раніше заявлених підприємствами, установами,організаціями.

Крім Закону України “Про зайнятість населення “,гарантії забезпечення права громдян на працю закріплені в статті 5-1 Кодексу законів про працю , дер­жава гарантує працездатним громадянам, які постійно прожи­вають на території України, вільний вибір виду діяльності: без­платне сприяння державними службами зайнятості у підборі під­ходящої роботи і працевлаштуванні відповідно до покликання, здібностей, професійної підготовки, освіти з урахуванням суспільних потреб; надання підприємствами відповідно до їх попередньо поданих заявок роботи за фахом випускникам дер­жавних вищих навчальних закладів; безплатне навчання безро­бітних новим професіям, перепідготовку з виплатою стипендій; компенсацію відповідно до законодавства матеріальних витрат у зв'язку з направленням на роботу в іншу місцевість; право­вий захист від необгрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.

Законом України “Про зайнятість населення “ встановлені також і додаткові гарантії працевлаштування для окремих категорій населення . Йдеться про працездатних громадян у працездатному віці , які потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці .

До них належать :

1. жінки , які мають дітей віком до 6 років ;

2. одинокі матері , які мають дітей віком до 14 років або дітей – інвалідів ;

3. молодь, яка закінчила або припинила навчання у середніх загальноосвітніх школах, професійно-технічних закладах освіти, звільнилися зі строкової військової або альтернативної ( невійськової ) служби та якій надається перше робоче місце , діти ( сироти ) , які залишились без батьківського піклування , а також особи , яким виповнилось 15 років і які за згодою одного з батьків чи особи , що їх заміняє , можуть як виняток прийматись на роботу особи передпенсійного віку ( чоловіки з досягненням 58 років, жінки – 53 років) ;

4. особи , звільнені після відбуття покарання чи примусового лікування ;

5. інвалідам, які не досягли пенсійного віку.

З метою працевлаштування цих категорій громадян (крім інвалідів, які не досягли пенсійного віку) місцеві державні адміністрації , виконавчі органи відповідних рад за поданням центрів зайнятості бронюють та встановлюють квоти робочих місць на підприємствах , установах, організаціях, незалежно від форм власності , з чисельністю понад 20 чоловік до 5 % загальної чисельності робочих місць за робітничими професіями , у тому числі з гнучкими формами зайнятості .

Згідно з п. 1 Положення про порядок бронювання на підприємствах, в організаціях і установах робочих місць для працевлаштування громадян , які потребують соціального захисту , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1998 р. № 578 , броня – це кількість робочих місць для обов’язкового працевлаштування громадян , які потребують соціального захисту ; квота робочих місць – це закріплена норма робочих місць , в тому числі з гнучкими формами зайнятості , у відсотках до кількості робочих місць для обов’язкового працевлаштування громадян , які потребують соціального захисту .