Смекни!
smekni.com

Екологічний аналіз виробничої діяльності заводу ГТВ ЗАТ Росава в м. Біла Церква при пр (стр. 7 из 8)

Питання охороні праці регулюються в колективному договорі. Колективний договір укладается між адміністрацією підприємства в особі работодавця (керівника підприємства) та профспілковою організацією в особі профспілкового комітету, який представляє інтереси трудового колективу. Метою укладання колективних договорів на підприємствах є регулювання соціально-економічних, трудових відносин та узгодження інтересів між адміністрацією і трудовим колективом. Ці договори укладаються на усіх підприєствах, незалежно від форм власності, видів діяльності та кількості працівників.

У договорі регулюють питання організації виробництва, нормування та оплати праці, всановлення пільг, компенсацій, надбавок, грошових допомог, соціальних гарантій працівникам, встановлюються зобов’язання адміністрації забеєпечити на робочих місцях безпечні та нешкідливі умови праці, дотримання вимог чинного законодавства, плануються заходи щодо поліпшення умов праці, підвищення рівня безпеки виробничих процесів, на які передбачаються відповідні кошти.

Важливим питанням організації охорони праці на підприємстві є навчання працівників з питань охорони праці. Законом України "Про охорону праці" визначено, що усі працівники при прийняті на роботу та під час роботи на підприємстві повинні проходити навчання й перевірку знань з охорони праці. Особи, які не пройшли навчання, до роботи не допускаються. Відповідальність за організацію та проведення навчання покладається на керівника підприємства.

Види навчання та порядок його проведення встановлюються "Типовим положенням про навчання з питань охорони праці", яким передбачено навчання посадових осіб та спеціалістів підприємства, працівників, які виконують роботи, що належать до переліку робіт з підвищеною небезпекою; навчання працівників у формі інструктажів з охорони праці та стажування на робочому місці.

Працівники підприємства, які виконують роботи, що належать до "Переліку робіт з підвищеною небезпекою", повинні пройти перед початком виконання роботи спеціальне навчання й перевірку знань правил безпеки при виконанні цих робіт та періодично раз на рік проходити перевірку знань правил безпечного виконання робіт. Також посадові особи, які керують виконання робіт підвищеної небезпеки, повинні проходити раз на три роки перевірку знань правил безпечного виконання цих робіт.

Нормування робочого часу та відпочинку працівників встановлюється Кодексом Законів України про працю. Порядок надання відпусток та їх тривалість встановлюється за Законом України "Про відпустки" від 15.11.1996р. Конкретна тривалість відпусток на підприємстві затверджується в колективному договорі. Розпорядок робочого дня та вимоги трудової дисципліни для працівників визначають "Правилами трудового розпорядку на підприємстві".

Важливим питанням охорони праці є нормування робочого часу та вадпочинку працівників. Кодексом Законів України про працю визначено, що тривалість робочого часу у працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень, а на роботах із важкими та шкідливими умовами праці не більше 36 годин. Для осіб віком від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень. Робочий тиждень має бути п’ятиденним з двома вихідними днями. Проте дозволяється на безперервно діючих виробництвах запровадити шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем. Загальним вихідним днем є неділя. Другий вихідний день при п’ятиденному робочому тижні надається перед або після загального (субота або понеділок). На берперервно діючих виробництвах вихідні дні надаються працівникам згідно з графіком роботи, що складається керівниками робіт. Тривалість робочого часу при п’ятиденному робочому тижні не повинна перевищувати 8 год, при шестиденному – 7 год, а останній шостий день скорочується на дві години. Для відпочинку та прийняття їжі працівникам надається перерва після перших чотирьох годин від початку роботи тривалістю до двох годин, яку працівникам може використовувати за власним розсудом. Тривалість перерви у робочий час не враховується. Робочий день дозволяється ділити на частини. Також для відпочинку встановлені святкові вихідні дні. Робота у ці дні забороняється, а на безперервно діючих виробництвах робота у такі дні оплачується у подвійному розмірі..

Для виконання роботи працівники безкоштовно, відповідно до встановлених норм, повинні забезпечуватися спеціальним одягом, взуттям та іншими засобами індивідуального захисту (ЗІЗ), мийними засобами. Забезпечення працівників засобами індивідуального захисту покладається на керівника робіт, який зобов’язаний організувати умови для зберігання, ремонту і прання засобів захисту.

Типовими нормами передбачено наприклад для основних професій сільськогосподарського виробництва наступні ЗІЗ: тракторист-машиніст – костюм бавовняний з пилонепроникної тканини, навушники, рукавиці комбіновані, окуляри захисні.

З метою оцінки стану здоров’я, визначення придатності працівника до виконання певних видів робіт, запобігання розвитку прфесійних захворювань підприємство організовує медичні огляди– попередній та періодичний. Проводяться медичні огляди за кошти підприємства. Підприємство направляє працівників на медогляд в лікувально-профілактичний заклад і здійснює контроль за терміном його проходження, забезпечує працівників медичними і санітарними книжками та здійснює працевлаштування працівників у відповідності з результатами медичних оглядів.

Атестація робочих місць на підприємстві проводиться атестаційною комісією, створено за наказом роботодавця, завданням якої є виявлення на робочих місцях наявності шкідливих та небезпечних виробничих факторів, встановлення їх рівня, розроблення заходів щодо поліпшення умов праці та підтвердження права працівника на передбачені чинним законодавством пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці. Результати атестації робочих місць є підставою для встановлення скороченої тривалості робочого часу, встановлення тривалості додаткової відпустки за шкідливі умови праці, пільгової пенсії.

Санітарно-побутове забезпечення працівників підприємства включає обладнання гардеробних, умивальних, душових, туалетних, побутових кімнат, кімнат відпочинку, їдалень, буфетів, медичного профілакторію тощо.

За станом охорони праці на підприємстві державний нагляд здійснюють державні інспекції по нагляду за охороною праці, органи прокуратури, санітарно-епідеміологічна служба, служби охорони праці державних адміністрацій. Громадський контроль за станом умов праці та безпекою виробничих процесів на підприємстві здійснюють профспілковий комітет та уповноважені трудових колективів. Адміністративний контроль здійснюють служба охорони праці підприємства, керівники та спеціалісти підприємства.

Забезпечення пожежної безпеки є невід’ємною частиною виробничої діяльності підприємства і в цілому покладається на керівника підприємства та безпосередньо на керівника виробничих підрозділів, в обов’язки яких входить дотримання вимог правил пожежної безпеки, проведення протипожежних інструктажів, що здійснюються одночасно з інструктажами з охорони праці, обладнання виробничих приміщень первинними засобами гасіння пожежі. Також виробничі приміщення обладнують пожежними щитами, на яких розміщують ломи, сокири, лопати, багри, відра та біля них ящики з піском і бочки з водою.

Загальні вимоги при роботі працівників екологічних служб.

До лабораторій допускаються працівники після проведення з ними інструктажа, ознайомлення з правилами поводження з обладнанням , хімреактивами, правилами поведінки в лабораторіях. Працівники повинні дотримуватися правил особистої гігієни, підтримувати в чистоті робоче місце, обладнання. В лабораторіях, спеціально обладнаних кімнатах для проведження досліджень працівникам забороняється вживати їжу, палити, користуватися вогнем. В лабораторіях забороняється ходити а верхньому одязі. Працівники повинні дотримуватися правил пожежної безпеки. Перед початком роботи в лабораторіях СЕС, екологічних інспекціях необхідно перевіряти надійність кріплення заземлюючих проводів, роботу витяжної шафи, вентиляції, оглянути вимикачі, розетки, переконатися у їх справності. Роботу потрібно розпочинати тільки з дозволу старшого лаборанта, не можна використовувати битий, тріснутий посуд. Забороняється пробувати на смак, нюх хімічні реактиви; вимикати електрообладнання без захисних щиті, корпусів. При виявлині пошкоджень в електропроводі необхідно вимкнути прилади, повідомити про це старшого лаборанта. При отруєні хімреактивами, газами необхідно негайно вийти з приміщення на свіже повітря, викликати медичну допомогу, при потрапляні розчинів кислоти необхідно промити 5-10 хв. уражене місце водою та обробити 2% розчином питної соди, а при потрапляні лугів – 1% розчином борної кислоти і оцетом. По закінченню роботи необхідно вимкнути всі прилади від мережі, закрити вентилі на водопроводі та газопроводі, скласти обладнання, інструменти у відповідне місце.

На основі проведеного аналізу можна зробити висновок, що стан охорони праці в умовах заводу ГТВ ЗАТ "Росава " в м. Біла Церква є задовільним.

Висновки та рекомендації

1. Зниженння впливу виробничої діяльності промислових викидів підприємства є важливої задачею сучасності. Заходи по захисту навколишнього природного середовища від забруднюючих речовин промислових підприємства поділяються на технологічні, інженерно-технічні, планово-економічні, архитектурні та організаційні.