Смекни!
smekni.com

Методика вивчення основних послуг Інтернет (стр. 3 из 12)

Навіщо це потрібно? Тільки для того, щоб заощадити гроші. Якщо ваш співрозмовник перебуває в іншому місті, країні або зовсім живе за океаном, то звичайна телефонна розмова з ним влетить у копієчку. Якщо ж використати Skype, то ні вам, ні вашому співрозмовникові не прийдеться оплачувати нічого крім інтернет-з'єднання по тарифах ваших провайдерів.

З ким можна розмовляти? З іншими користувачами Skype, число яких в усьому світі стрімко збільшується. Потрібно тільки скласти свій контакт-лист, подібно тому, як це робиться в ICQ.

На що схоже Skype-розмова? Від звичайного телефонного спілкування він відрізняється тільки деякою "металізованістю" голосу співрозмовника. І ще один момент. Якщо для виходу в Інтернет використовується модем, скажімо, 33 600, то розмова відбудеться, але він буде супроводжуватися деякими паузами.

При передачі голосу через Інтернет, він відцифровується, тобто, коливання мікрофонної мембрани виражаються у вигляді цифр. Отриманий цифровий потік стискується за допомогою спеціального кодека і через Інтернет відправляється на комп'ютер співрозмовника. Там відбувається зворотній процес: тим же кодеком дані розпаковуються, і із цифр перетворюються в коливання мембран навушників. От цей стиск і розпаковування кодеком приводить до того, що в голосі з'являються металеві нотки.

Крім того, чим інтенсивніше розмова, тим більшу кількість цифрової інформації потрібно передати по каналах зв'язку. Відповідно, при низькій швидкості підключення можуть виникати згадані вище затримки в розмові.

Але повернемося до програми Skype. Використання її по призначенню не вимагає ніяких розумових зусиль. Все просто й зрозуміло.

По-перше, за допомогою Skype можна проводити повноцінні конференції. Інакше кажучи, у розмові можуть одночасно брати участь до п'яти чоловік. По-друге, у програму убудований власний Интернет-пейджер, що на подобу ICQ Lite. Його можливості не занадто великі, однак цілком достатні для нормального "пейджингового" діалогу. По-третє, Skype забезпечує шифрування переговорів, що в наш неспокійний час зайвою функцією не назвеш. Причому, співрозмовники не випробовують ніякого дискомфорту від такої турботи: процес шифрування/дешифрування відбувається абсолютно непомітно для них.

Крім того, в Skype реалізований досить гнучкий механізм дотримання приватності. Розробники взяли за основу концепцію приватності все тих же Інтернет-пейджерів. Користувач може в будь-який момент вибрати один зі статусів: Не в мережі, У мережі, Немає на місці, Відсутній, Не турбувати, Невидимий. Будь-якого нав'язливого користувача можна заблокувати, внести у своєрідний ігнор-лист.

Нарешті, програма поширюється абсолютно безкоштовно, у її вікні не показується реклама. Skype - абсолютно комерційний проект. Розробникиі мають намір заробляти гроші на тих, хто захоче за допомогою Skype подзвонити на звичайний телефон. Для того щоб це зробити, необхідно придбати кредитів SkypeOut.

Однією з найголовніших та невід’ємних послуг Інтернету, до якої звертаються майже всі користувачі є пошукові системи. Розглянемо структуру роботи пошукових систем.

Робота пошукового покажчика відбувається в три етапи. Спочатку пошуковий покажчик збирає інформацію з World Wide Web. Для цього використовують спеціальні програми, аналогічні браузери. Вони здатні скопіювати задану Web-сторінку на сервер пошукового покажчика, переглянути її, знайти всі гіперпосилання, на яких містяться ресурси, які знайдені там, знову розшукати наявні в них гіперпосилання і т.д. Подібні програми називають черв'яками, павуками, гусеницями, краулерами, спайдерами та іншими подібними іменами. Теоретично, при вдалому вході спайдер здатний прочесати весь Web-простір за одне занурення, але на це треба дуже багато часу, а йому ще необхідно періодично повертатися до раніше відвіданих ресурсів, щоб контролювати зміни, що відбуваються там, і виявляти «мертві» посилання, тобто ті, які втратили актуальність.

Після копіювання розшуканих Web-ресурсів на сервер пошукової системи починається другий етап роботи - індексація. У ході індексації створюються спеціальні бази даних, за допомогою яких можна встановити, де й коли в Інтернеті зустрічалося, те чи інше слово. Вважайте, що індексована база даних - це свого роду словник. Вона необхідна для того, щоб пошукова система могла дуже швидко відповідати на запити користувачів. Сучасні системи здатні видавати відповіді за частки секунди, але якщо не підготувати індекси заздалегідь, то обробка одного запиту буде тривати годинами.

На третьому етапі відбувається обробка запиту клієнта й видача йому результатів пошуку у вигляді списку гіперпосилань. Наприклад, клієнт хоче довідатися, де в Інтернеті є Web-сторінки, на яких згадується відомий голландський механік, оптик і математик Християн Гюйгенс. Він вводить слово Гюйгенс у поле набору ключових слів і натискає кнопку Знайти (Search). По своїх базах покажчиків пошукова система в долі секунди розшукує підходящі Web-ресурси і формує сторінку результатів пошуку, на якій рекомендації представлені у вигляді гіперпосилань. Далі клієнт може користуватися цими посиланнями для переходу до ресурсів, що його цікавлять.

Все це виглядає досить просто, але насправді тут є проблеми. Основна проблема сучасного Інтернету пов'язана з дуже великою кількісю Web-сторінок. Досить ввести в поле пошуку таке просте слово, як, наприклад, футбол, і пошукова система видасть кілька тисяч посилань, згрупувавши їх по 10-20 штук на відображуваній сторінці.

Кілька тисяч — це ще не так багато, тому що закордонна пошукова система в аналогічній ситуації видала б сотні тисяч посилань. Спробуйте знайти серед них потрібну! Це забере дуже багато часу.

Строго говорячи, всі пошукові системи здобувають вихідну інформацію з того самого Web-простору, тому вихідні бази даних у них можуть бути відносно схожі. І лише на третьому етапі, при видачі результатів пошуку, кожна пошукова система починає проявляти свої кращі (або гірші) індивідуальні риси. Операція сортування отриманих результатів називається ранжируванням. Кожній знайденій Web-сторінці система привласнює якийсь рейтинг, що повинен відбивати якість матеріалу. Але якість - поняття суб'єктивне, а програмі потрібні об'єктивні критерії, які можна виразити числами, придатними для порівняння.

Зараз існує дуже багато пошукових систем, але ми розглянемо найбільші з них. Це «Рамблер», «Яндекс», «Апорт 2000», «Google», «Yahoo!», «Alta Vista», «Meta.ua».

Історично найбільш популярною пошуковою системою є «Рамблер». Вона почала працювати раніше інших і довгий час лідирувала по розміру пошукового покажчика і якості послуг пошуку. На жаль, сьогодні ці досягнення в минулому. Незважаючи на те, що розмір пошукового покажчика «Рамблер» приблизно дорівнює 12 мільйонам Web-сторінок, він давно не обновлювався і видає застарілі результати. Сьогодні «Рамблер» -це популярний портал плюс рекламна площадка. Традиційно ця система тримає перше місце в Росії по відвідуваності і має гарний прибуток від реклами.

Найбільший покажчик лежить в основі системи «Яндекс» - приблизно 27 мільйонів Web-сторінок, але справа не тільки в розмірі. Це не просто покажчик на ресурси, а покажчик на самі актуальні ресурси. За рівнем актуальності «Яндекс» сьогодні - безумовний лідер.

Система «Апорт» виграє на третьому етапі:у момент подання інформації клієнтові. Вона не прагне до створення найбільшого покажчика автоматичними засобами, а замість цього широко використає інформацію з каталогу @Rus, що проходить ручну обробку. Тому система видає не так багато результатів, як її найближчі конкуренти, але зате ці результати, як правило, точні і наочно представлені.

Yahoo! - найвідоміша пошукова машина. Її сайти розбиті по категоріях і ключових словах. Вона містить корисну інформацію на своїй домашній сторінці. Може підключатися до інших пошукових машин. У вступі перебуває служба пошуку Internet-ресурсів, новин, карт, рекламних інформацій, спортивна інформація, бізнес, номери телефонів, персональні WWW-сторінки, і email-адреси (окрема база даних). Основна директорія містить адреси (URLs) для Internet-ресурсів і короткий опис для цих зв'язків. Всі Yahoo сторінки пропонують не тільки просте пошукове вікно, але й опції для цього пошуку, а так само пошук Usenet або Email-адреси. Пошук може обмежуватися вказівкою певного проміжку часу. Boolean оператори (і, або) і послідовний пошук також підтримані. Якщо пошук в Yahoo! не привів до позитивного результату, то процес пошуку автоматично переходить на Alta Vista, що продовжує пошук, і у випадку позитивних результатів автоматично повертає знайдену інформацію в Yahoo!.

Alta Vista підтримує пошук по ключовому набору слів і для визначення мови конкретної сторінки використовує методи штучного інтелекту. Користувачі можуть настроїти опції пошуку і вибирати тип пошуку - складний або спрощений, а також скористатися різними способами надання інформації. На відміну від машин, які індексують тільки ключові слова, вона індексує весь текст, що дозволяє здійснювати повний пошук. Однак із - за цього користувач може просто потонути в інформації.

Розташовані в усьому світі WWW-сторінки і Usenet News (новини). Зміст включає 31 мільйон WWW-сторінок (на травень 1997 р.) і повний текст більш ніж 14,000 newsgroups оновлений у реальному масштабі часу. Пропонує простий (simple (S)) пошук або much more advanced (MMS), тобто більш передовий спосіб. S - пошук використовують в основному для загальних питань, MMS - пошук використовує специфічний пошуковий синтаксис. Для полегшення виконання процедури є підказка(Simple Search Help). MMS - пошук, використовуючи boolean, тобто за допомогою ключових союзів, використовуючи and, or, not - (і, або, не) і просту суміжність (near - (біля)) дозволяє вживати кілька слів, чергування слів, словосполучення в якості ключових для проведення пошуку.