Смекни!
smekni.com

Що таке гельмінтоз (стр. 2 из 5)

1.4 Способи зараження гельмінтами

Людина може заразитися гельмінтозом наступними шляхами:

- оральним шляхом, при споживанні невимитих овочів і фруктів, оскільки личинкова стадія геогельмінтів починається в ґрунті, при вживанні заражених м'ясних продуктів. Термообробка м'ясних продуктів не завжди знищує повністю личинки гельмінтів.

- Через шкірний покрив здатні проникати гельмінти, що мешкають у водному середовищі.

- Через інвазованих комах, проміжними господарями личинок, що є.

- Контактним шляхом, коли яйця гельмінтів виділяються з калом; дозрівання личинок продовжується на шкірі або одязі зараженої гельмінтами людини.

При інвазуванні людини гельмінтами тварин, як правило, розвиток яєць до статевої зрілості не настає.

При зараженні гельмінтозом велику роль грає стан імунної системи. Імунітет людини бореться з інвазіями, а також перешкоджає розвитку гельмінтозу в організмі. Відмічено, що імунітет людини, яка проживає в певному регіоні постійно, краще захищається від зараження гельмінтами, що мешкають в тому ж регіоні. Але при переїзді в регіон з іншим кліматом, імунітет людини часто буває слабкий в боротьбі з новим виглядом гельмінтів. Тому людям, що переїжджають в регіони з незвичними кліматичними умовами, варто дотримуватися особливої обережності.

Загальніспособи захисту від зараження:

1. Як можна частіше мити руки з милом.

2. Добре промивати споживані фрукти і овочі.

3. Не торкатися ґрунту в тих місцях, де вірогідне знаходження людського калу.

4. Не купатися у водоймищах із стоячою водою.

1.5 Як виявляється гельмінтоз?

Гельмінтоз найчастіше з'являється в кишечнику людини, яка є найулюбленішим місцем проживання гельмінтів. Гельмінти часто ті органи, в яких вони локалізовані, що викликає постійні незначні втрати крові, які можуть привести до анемії.

При гельмінтозі можливі токсикоз і алергія, які з'являються як результат діяльності гельмінтів. Особливо часто алергії з'являються при гострій формі гельмінтозу або при великій кількості гельмінтів в кишечнику. При гельмінтозі алергія виражається у вигляді різних висипань на шкірі, м'язових болів, легеневого синдрому і інших патологіях. При гострому гельмінтозі також можливі такі серйозні порушення, як алергічний міокардит, менінгоенцефаліт, гепатит і інші захворювання.

Якщо гельмінтоз набув хронічної форми, алергічні реакції стають слабо вираженими. Ч хворий на гельмінтоз звертається до лікаря саме на цій стадії.

Токсична дія при гельмінтозі виявляється втратою або зниженням апетиту, послабленням функції кишечнику, а також відставанням в розвитку хворого. Ці явища відбуваються за рахунок різних хімічних реакцій, що відбуваються в організмі, ураженому гельмінтозом.

При гельмінтозі також знижується загальна опірність організму, через що хворий може заразитися будь-якою іншою інфекцією, наприклад, туберкульозом. Оскільки останніми роками туберкульоз виявляється все частіше, необхідно активно боротися з гельмінтозом і застосовувати різні профілактичні заходи. За наявності гельмінтозу, всі інші інфекційні захворювання протікають у важчій формі і гірше піддаються процесу лікування.

Розділ 2. Гельмінтози у дітей

2.1 Гельмінти у дітей

Якщо починає часто скаржитися на біль в животі, нудоту, головний біль, якщо він стає блідою, , погано їсть і спить, скрипить зубами уві сні, матері зазвичай приходить думка: а чи немає у нього глистів?

І в такому є причина: гельмінтози часто протікають з подібними симптомами. І, звичайно, треба звернутися до лікаря, провести необхідні дослідження і терпляче, наполегливо зайнятися лікуванням.

Про терпіння доводиться говорити тому, що від деяких видів гельмінтів не так-то просто позбавитися. Але біда ще і в тому, що дитина, вилікувавшись, заражається знов і знов. Тому хочеться перш за поговорити про профілактику.

Де ж і як заражається дитина? Як показали багато чисельні дослідження, гельмінтози частіше загрожують дітям дошкільного і молодшого шкільного віку.

Виявлена і така чітка закономірність: чим гірше санітарно-гігієнічний стан населеного пункту, мікрорайону, двору, тим вище ризик захворювання дітей гельмінтозами, і зокрема аскаридозом і ентеробіозом (зараження гостриками).

Воно і зрозуміло. Адже яйця цих паразитичних черв'яків виділяються з фекаліями хворої людини. І там, де немає каналізації, де не містяться в порядку вигрібні ями і дворові туалети, вони удосталь потрапляють в грунт.

Яйця аскарид виявляються в піску дитячих ігрових майданчиків. Сюди вони потрапляють головним чином в тих випадках, коли пісок беруть з ярів, кар'єрів, що забруднюються стічними водами.

Гельмінтами діти заражаються не лише копаючись в землі. Інше джерело небезпеки — немиті або погано вимиті овочі, ягоди. Особливо часто яйця гельмінтів виявляють на полуниці, оскільки багато використовують для добрива грядок фекалії. Та і у воді, яку беруть із стоячих ставків і інших відкритих водоймищ для поливу городів, можуть виявитися яйця гельмінтів.

Чималу роль в поширенні гельмінтозів грають і мухи. На задвірках дачної ділянки або сільської садиби можна побачити відкриту яму, куди недбайливі господарі скидають відходи і нечистоти. Ці ями стають яєць гельмінтів. У сухі, жаркі дні тут рояться мухи, розносячи потім на своїх лапках небезпечний вантаж і залишаючи його усюди, куди сідають. А привабливі для них перш за все харчові продукти.

Як же попередити зараження гельмінтами?

Хочу ще раз нагадати мамам і всім, хто гуляє з : стежите, діти не брали в рот пальці, іграшки, підняті із землі, а прийшовши додому з прогулянки, обов'язково відразу б мили руки. І не абияк, а ретельно, з милом. Боріться з мухами! Не залишайте відкритимипродукти, відра для сміття, затягуйте вікна сітками.

Дитячі пісочниці в дворах будинків, на ігрових майданчиках необхідно в чистоті. Річ у тому, що в пісок можуть випорожнюватися собаки, а в їх кишечнику паразитують особливі гельмінти — ехінококи, здатні викликати важко протікаючий гельмінтоз. Необхідно стежити, там, де грають діти, власники собак не вигулювали своїх вихованців і ні в якому разі не випускали їх в пісочниці. Бажано також не рідше за один раз в місяць міняти в пісочницях пісок.

Дослідження, проведені останнім часом, показали, що яйця аскарид і гостриків можуть виявлятися на підлозі, на предметах домашнього ужитку. Як вони сюди потрапили? Звичайно, їх можна занести з вулиці разом з частинками землі. Але якщо в будинку є хворий на ентеробіоз і якщо він до того ж не дотримує гігієнічних правил, яйця гостриків можуть виявитися на його натільній і постільній білизні. Досить струсити такі забруднені трусики або простирадла, яйця цих гельмінтів розсіялися по кімнаті.

У гостриків є одна особливість: вночі вони відкладають яйця заднього проходу, виповзаючи з прямої кишки, що викликає свербіння; дитина розчісує шкіру в області заднього проходу, і яйця гостриків потрапляють під нігті, а звідти можуть бути знову занесені в рот. Тому одночасно з медикаментозним лікуванням ентеробіозу необхідно забезпечити і заходи профілактики. Щодня (вранці і увечері) підмивайте дитину теплою водою з милом, на ніч надівайте йому чисті трусики, вранці їх знімайте і кип'ятіть, щодня міняйтеі кип'ятіть або пропрасовуйте гарячою праскою постільну білизну. Кімнату прибирайте вологим способом, а ганчірки, якими користувалися при прибиранні, кип'ятіть. І, звичайно, щодня мийте гарячою водою з милом дитячий горщик, сидіння унітазу.

Давно відмічено, що діти, заражені гельмінтами, частіше хворіють на різні кишкові інфекції. І це не випадково: шляхи зараження схожі, головний передавач хвороботворного початку в тому і другом випадку — брудні руки. До того ж гельмінтоз, ослабляючи організм, знижує його опірність.

2.2 Практичне дослідження гельмінтів у дітей

Дослідження проводилися 2-х груп дітей у віці від 7 до 12 років (8,5+-1,4):

а) що знаходилися на оздоровленні при затяжній течії процесу в санаторії гастроентерологічного профілю (20);

б) що лікувалися в стаціонарі у зв'язку з гострим епізодом шлунково-кишкових порушень (7).

Спостереження проведені восени 2002 р. Одноразове дослідження на гельмінти до прибуття у дитячу установу було негативним.

Вегето-резонансне тестування у всіх випадках проводилося одним лікарем на діагностичному приладі "ДЕТА-Д" і електронному медикаментозному селекторі "Дета-pharma". Апаратура дозволена до і серійного виробництва комісією з нової медичної технології МЗ РФ, ліцензована і сертифікована, у основі ВРТ лежить метод електропунктурної діагностики по Р. Фоллю (ЕАФ) і біоелектронній функціональній діагностиці по Б. Шмідту и Х. Пфлауму.

Унаслідок відкриття інформаційно-функціональних взаємозв'язків біологічно активних точок (БАТ) і біологічно активних зон (БАЗ) шкіри з внутрішніми органами і тканинними системами, з'явилася можливість визначати функціональний стан останніх. Проводити функціональну і топічну діагностику. За допомогою ЕАФ можлива розшифровка клінічно неясних випадків, виявлення прихованих або латентних осередків інфекції, визначення етіологічних чинників, здійснення контролю за ефективністю лікування. Неінвазивність методу є зручною для використання в педіатричній практиці.

При позитивній відповіді ВРТ 17 дітям призначали біологічно активну добавку "ВИТИЙ Агор" (ТУ 9725-007-49936492-01), виготовлену 000 НПП "Біотика-з" в лікарської формі-капсули.