Смекни!
smekni.com

Музичне виховання молодших школярів засобами мультимедійних технологій (стр. 16 из 20)

Розучування поспівки „Печу, печу хлібчик”

Слухання. І. Беркович. “Українська мелодія”

-Є композитори, які пишуть музику, схожу на народні пісні. Наприклад, Ісаак Беркович. Є пісні, які не співають, а грають на фортепіано. Наприклад, „Українська мелодія” Ісаака Берковича. Уважно послухайте її!

Аналіз прослуханого твору

Чому композитор саме так назвав свій твір?

Які почуття виражає музика?

Підсумки уроку

-Сьогодні ми розучили українську народну пісню “Ходить гарбуз по городу”, прослухали українську народну поспівку „Печу, печу хлібчик”, познайомилися з “Українською мелодією” композитора Ісаака Берковича, а також дізналися, що українські народні пісні є одними з найгарніших у світі.

Урок 07. ТАНЕЦЬ НАШОГО НАРОДУ

Вступ

-У нашого народу танець – це не тільки розвага, задоволення для душі і тіла. Раніше він був розминкою перед боєм або підготовчим етапом перед якоюсь роботою.

-Отож, будемо розважатися і навчатися! Розпочнемо з веселої української народної пісні „Ходить гарбуз по городу”.

-Ми розучували її на попередніх уроках, а сьогодні пригадаємо мелодію і слова цієї пісні і виконаємо її.

Караоке. Українська народна пісня „Ходить гарбуз по городу”

Продовження розучування поспівки „Печу, печу хлібчик”

Караоке. Поспівка „Печу, печу хлібчик”

Слухання. Гопак

-Гопак - це український народний танець, улюблений танок козаків. Гопак – веселий і життєрадісний танок. Його виконують спочатку повільно; поступово рух прискорюється – і мелодія стає швидшою. Музика гопака передає різні настрої людини. Слухайте уважно – і ви все це почуєте.

Слухання. Козачок

-До танців українського народу, крім гопака, належить і козачок. Цей танок жвавий і веселий за характером, його виконують у швидкому темпі.

Завдання

-Які танці українського народу ви знаєте?

-Чим відрізняється козачок від гопака?

-Які пісні українського народу ви знаєте?

Підсумки уроку

-Сьогодні ми довчили українську народну пісню „Ходить гарбуз по городу”, розучили і виконали поспівку „Печу, печу хлібчик”, познайомилися з улюбленим танцем козаків – гопаком, а також з українським народним танцем козачком.

Урок 08. ВОКАЛЬНА ТА ІНСТРУМЕНТАЛЬНА МУЗИКА

Вступ. Вокальна та інструментальна музика

-Сьогодні ми поговоримо про вокальну та інструментальну музику.

-Вокальною називають музику для співу. Латинське слово вокал означає голос. Вокальна музика може бути з акомпанементом (музичним супроводом) або без нього.

-Інструментальною називають музику для виконання на музичних інструментах.

-Вокальна музика – та, яку співають, а інструментальна – та, яку грають. Вокальну музику зрозуміти легше – у ній допомагають слова. Тому з неї і розпочнемо. Уважно прослухайте українську народну пісню-гру „Два півники”, запам’ятайте її мелодію.

Демонстрація української народної пісні-гри „Два півники”

Розучування. Українська народна пісня-гра „Два півники”

Слухання. В. Косенко. „Пасторальна”

-„Два півники” – весела українська народна пісня – представниця вокальної музики. Однак, ми знаємо, що є музичні твори, які мають чітко виражений пісенний характер, але призначені не для співу, а тільки для музичного виконання. Наприклад, прослухаймо п’єсу українського композитора Віктора Косенка „Пасторальна”, в якій автор змальовує картини природи та сільського життя. Поміркуйте, який настрій створює ця музика.

Відомості про пастораль.

-Пісні співають голосом, а музичні п’єси виконує інструмент. До п’єс відноситься і твір Віктора Косенка, який ми щойно прослухали. Тільки чому він називається „Пасторальна”?

-Пастораль – це інструментальна п’єса, в якій композитор розповідає про природу та сільське життя.

Завдання

-Пригадайте, яку музику називають вокальною.

-Яку музику називають інструментальною?

Підсумки уроку

Сьогодні на уроці ми дізналися, яку музику називають вокальною, а яку – інструментальною, розпочали розучування української народної пісні-гри „Два півники”, а також прослухали інструментальний твір Віктора Косенка “Пасторальна”.

Урок 09. МУЗИКА ПРО ІГРАШКИ

Вступ

-Є музика, яка розповідає про дитячі іграшки та забави. Ми її послухаємо, однак спочатку пригадаємо українську народну пісню-гру „Два півники” і виконаємо її.

Розучування української народної пісні-гра „Два півники”

Караоке. Українська народна пісня-гра „Два півники”

Слухання. Українська народна пісня-гра “Зробим коло”

-“Зробим коло” – це українська народна пісня-гра.

Виконання пісні-гри “Зробим коло” без супроводу

Слухання. П’єси П. Чайковського

-Російський композитор Петро Ілліч Чайковський написав кілька п’єс про ігри дівчаток із ляльками; зокрема: „Хвороба ляльки” та „Нова лялька”. Уважно прослухайте їх, зверніть увагу на настрої та почуття в музиці – і ви зможете легко відгадати, яка з них називається „Нова лялька”, а яка – „Хвороба ляльки”. Поміркуйте, чим відрізняється музика цих творів.

Аналіз прослуханих творів

-Ви здогадалися, яка назва першої п’єси?

-Ви здогадалися, яка назва другої п’єси?

Завдання

-Які почуття виражені у п’єсах російського композитора П. Чайковського „Хвороба ляльки” та „Нова лялька”?

-На якому інструменті виконані п’єси П. Чайковського „Хвороба ляльки” та „Нова лялька”?

Підсумки уроку

-Сьогодні ми прослухали п’єси Петра Чайковського „Хвороба ляльки” та „Нова лялька”, і дізналися, що музика може розповісти не лише про дитячі іграшки і забави, а й передати почуття дитини. Також ми виконали українську народну пісню-гру „Два півники” і розпочали вивчення нової – „Зробим коло”.

Урок 10. МУЗИКА І ДИТЯЧА ГРА

Вступ

-У багатьох іграх використовують музику, досить часто – навіть пісні. Як, наприклад, у вже знайомій нам українській народній пісні-грі „Зробим коло”. -Сьогодні ми її пригадаємо і довчимо!

Продовження розучування пісні-гри “Зробим коло”

Караоке. Пісня-гра “Зробим коло”

Демонстрація пісні „Веселі чобітки”

-А тепер познайомтесь із ще однією веселою пісенькою. Її автором є український композитор Володимир Верменич. Отож, пісня „Веселі чобітки”.

Розучування пісні „Веселі чобітки”

Слухання. Р. Шуман. “Сміливий вершник”

-Наступна мелодія розповість нам про хлопчика, який уявляє себе сміливим вершником і скаче на уявному коні. Напевне, саме тому композитор Роберт Шуман назвав її „Сміливий вершник”.

Завдання

-Чи весело вам гратися з музикою?

-Які пісні та ігри ви знаєте?

-Чи можете ви вигадати гру до п’єси Роберта Шумана „Сміливий вершник”?

Підсумки уроку

-Сьогодні ми довчили і виконали українську народну пісню-гру „Зробим коло”, розпочали вивчення веселої пісеньки Володимира Верменича „Веселі чобітки”, а також уявили себе сміливими вершниками завдяки музичній п’єсі Роберта Шумана.

Урок 11. ЯК МУЗИКА РОЗПОВІДАЄ ПРО ЗИМУ?

Вступ

-Зима – найулюбленіша пора року багатьох митців: їй присвячують вірші, картини і, звичайно, музику. Наприклад, пісня Аркадія Філіпенка „То сніжинки, мов пушинки” теж про зиму.

Спочатку уважно прослухайте її, а потім – розпочніть розучування.

Демонстрація пісні “То сніжинки, мов пушинки”

Розучування пісні “То сніжинки, мов пушинки”

Продовження розучування пісні “Веселі чобітки”

-Пісню Володимира Верменича „Веселі чобітки” ми розпочали розучувати її на минулому уроці і обов’язково повинні виконати сьогодні! Однак спочатку пригадаємо, що запам’ятали з минулого уроку.

Караоке. Пісня “Веселі чобітки”

Слухання. Український народний танець “Метелиця”

-Ви помітили, що сніжинки, немов звуки музики, рухаються то вгору, то вниз, а то й затримуються на місці? А ви знаєте, як називається природне явище, коли здіймається сильний вітер і сніжинки вихором кружляють у повітрі? Метелиця. Отже, послухаймо український народний танець “Метелиця” і уявімо, що зиму малює не лише ця жвава, грайлива, легка музика, але й рух танцю.

Завдання

-Які твори про зиму звучали на уроці?

-У виконанні яких інструментів прозвучав український народний танець “Метелиця”?

Підсумки уроку

-Сьогодні музика розповіла нам про те, що зима, хоч і сувора, але дуже цікава і гарна пора року. Про це ми дізналися з пісні Аркадія Філіпенка “То сніжинки, мов пушинки” та з музики українського народного танцю “Метелиця”.

Урок 12. МУЗИЧНИЙ МУЛЬТФІЛЬМ

Вступ

-Сьогодні ми розглянемо вид мистецтва, який подобається усім, навіть дорослим. Прослухайте пісеньку – і відразу здогадаєтеся, про що йдеться.

Слухання. А. Мігай. „Мультики”

Продовження розучування пісні “То сніжинки, мов пушинки”

-Мультфільм складається з великої кількість малюнків, що швидко змінюють один одного. Таким чином зображене на них починає ніби рухатись. Особливо гарно виходить, коли це відбувається під музику. Зараз ми візьмемо намальовану сніжинку і почнемо її рухати під пісню “То сніжинки, мов пушинки” і створимо власний мультик, який допоможе нам пригадати мелодію цієї пісні.

Караоке. Пісня “То сніжинки, мов пушинки”

Завдання

-Про що розповідає пісня „Мультики”?

-З яким настроєм виконана пісня „То сніжинки, мов пушинки”?

Підсумки уроку

-Сьогодні ми прослухали музичну п’єсу Алли Мігай „Мультики”, створили власний мультфільм зі сніжинкою і вивчили пісню „То сніжинки, мов пушинки”.

Урок 13. МУЗИКА ДО ЗИМОВИХ СВЯТ

Вступ

-Сьогодні ми говоритимемо про музику до зимових свят! Вам обов’язково сподобається пісня “Новорічна”. Уважно прослухайте її.

Демонстрація пісні “Новорічна”

Розучування пісні “Новорічна”

Розучімо пісню українського композитора Аркадія Філіпенка „Новорічна”! Згодом матимемо що заспівати біля святкової ялинки!