Смекни!
smekni.com

Аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства на прикладі ПАФ Урожай (стр. 7 из 9)

4. Потреба у формуванні запасів малоцінних та швидкозношуваних предметів (ШЗП) розраховується на основі інформації про кількість робочих місць, чисельність робітників підприємства, вартість ШЗП для оснащення одного робочого місця або робітника підприємства з урахуванням існуючого порядку бухгалтерського обліку та відображення обліку ШЗП (запаси ШЗП утворюються в розмірі 50% від вартості придбання необхідних матеріальних обігових активів, які в поточному періоді не списані на витрати обігу).

Загальний розмір потреби в оборотному капіталі для формування запасів ШЗП обчислюється так:

ОБАШЗП = 50%

(КРМ
NРМ + ЧР
NР)
, (4.3.)

де КРМ – кількість робочих місць;

ЧР – чисельність робітників;

NРМ – норма ШЗП для оснащення одного робочого місця;

NР – норма ШЗП для забезпечення одного робітника підприємства.

При потребі норми ШЗП можуть диференціюватися за видами робочих місць чи категоріями робітників підприємства. В цьому разі попередньо обчислюється середньозважена норма, яка і використовується в наведеній формулі.

Практика багатьох українських підприємств свідчить про відсутність науково обгрунтованої політики щодо управління запасами. Можливі ситуації, коли матеріали і комплектуючи закуповують заздалегідь на кілька місяців, через побоювання керівництва щодо можливого їхнього подорожчання чи стабільності майбутніх поставок. Це призводить до вилучення коштів з обороту, неможливості вчасно розрахуватися за поточним зобов’язанням. З іншого боку, можлива ситуація, коли відсутність тих чи інших матеріалів змушує підприємство зупинитись, порушувати технології виробництва. В обох випадках це призводить до великих матеріальних і фінансових збитків.

З метою уникнення подібних ситуацій керівництво підприємства повинне застосовувати цілий заходів. Одним із них є оптимізація обсягів сировини і матеріалів, які закуповують. Також можна застосовувати спеціальні методичні прийоми і формули розрахунку оптимальної кількості закупленої партії матеріалів [7, с. 110 -121].

Планування потреби підприємства в формуванні оборотних активів здійснюється за їх видами:

- матеріальні оборотні активи;

- дебіторська заборгованість;

- грошові кошти.

На останьому етапі нашого дослідження ми виявимо шляхи вдосконалення використання оборотного капіталу в умовах ринку.

5. Шляхи вдосконалення ефективного використання оборотного капіталу в умовах ринку

Для досягнення максимально ефективного рівня використання оборотним капіталом ПАФ «Урожай» необхідно розробити комплексну цільову програму управління своїми оборотними активами. Цільовим напрямком політики управління оборотним капіталом є визначення обсягу та структури оборотних активів, джерел їх покриття і співвідношення між ними, достатнього для забезпечення довгострокової стабільної господарської та ефективної фінансової діяльності підприємства.

Сформульоване цільове завдання має стратегічний характер. Під стратегією управління оборотним капіталом розуміють цілеспрямований процес формування його обсягу та складу, що дозволить забезпечити досягнення стратегічних цілей та завдань управління.

Оцінка ефективності використання оборотних коштів здійснюється через показники його оборотності. Оскільки критерієм оцінки ефективності використання оборотних активів є фактор часу, то використовуються показники, які відображають:

- по – перше, тривалість обороту в днях або загальний час обороту;

- по – друге, швидкість обороту.

Розрахунок показників ефективності використання оборотних активів ПАФ «Урожай» за 2007-2009 роки, наведено в додатку Р.

Розрахунки свідчать(додаток Р ), що тривалість обороту оборотних активів за 2008 рік порівняно з 2007 роком уповільнилось на 58,2 дня, в розрізі елементів оборотних активів спостерігається наступне: оборотність грошових коштів, коштів у розрахунках і оборотність матеріальних цінностей (запаси) уповільнилась відповідно на 0,05; 10,3 та 47,8 днів; що свідчить про погіршення ефективності використання оборотних активів сільського господарства, тобто кошти, які вкладено в мобільні активи знову приймуть грошову форму на 58,2 дні пізніше ніж у минулому році. Це призведе в свою чергу, до умовного залучення коштів в господарський оборот.

Тривалість обороту оборотних активів за 2009 рік склала 208 днів і в порівнянні з 2008 роком прискорився на 21,7 днів. В тому числі оборотність грошових коштів та коштів у розрахунках за рік прискорилась відповідно на 0,16 та 24,1 день, оборотність матеріальних цінностей уповільнились на 42,8 днів. Ці зміни свідчать про покращення ефективності використання оборотних активів підприємства, так як кошти, які вкладено в мобільні активи знову приймуть грошову форму на 21,7 днів раніше в порівнянні з 2008 роком.

Уповільнення оборотності оборотних активів коштів у розрахунках і матеріальних цінностей у 2009 році відбулися за рахунок того, що темпи росту середніх залишків оборотних активів і матеріальних цінностей вище темпів росту одноденної виручки. Середні залишки оборотних активів зросли на 9,8%, матеріальні цінності – на 58,5%, а одноденний товарооборот зріс на 21,2%.

Щодо числа оборотів оборотних активів, то їх число у 2008 році порівняно з 2007 роком скоротилось на 0,5 рази, грошових коштів, коштів у розрахунках та матеріальних цінностей відповідно на 74,3; 0,6 та 1,4 рази. А у 2009 році в порівнянні з 2008 роком число оборотів оборотних активів зросло на 0,1 раза.

У 2008 році в порівнянні з 2007 роком спостерігається зростання коефіцієнта завантаження оборотних активів на 0,16 грн, він показує скільки оборотних активів припадає на одну гривню чистої виручки. Так у 2008 році на одну гривню чистої виручки припадало 64 копійки оборотних активів. А у 2009 році проти 2008 року спостерігається зниження коефіцієнту завантаження оборотних активів на 0,06 грн, отже на одну гривню чистої виручки припадає 58 копійок.

Уповільнення оборотності оборотних активів, грошових коштів і матеріальних цінностей у 2008 році призвело до залучення в оборот оборотних активів у розмірі 686,7 тис.грн., в тому числі грошових коштів, коштів у розрахунку та матеріальних цінностей вивільнено відповідно 0,59тис.грн., 121,6тис.грн., 564,1 тис.грн.

Прискорення оборотності оборотних активів, грошових коштів, коштів у розрахунках 2009 році проти 2008 року призвело до вивільнення з оборот оборотних активів у розмірі 310,3 тис.грн., в тому числі кошти в розрахунках – 344,6 тис.грн., грошових коштів – 2,3 тис.грн.

Для оцінки ефективності використання оборотних активів доцільно розрахувати вплив зміни розміру різних факторів, які впливають на зміну вартості оборотних активів. Проведем розрахунок впливу факторів на рентабельність оборотних активів:


Роа = Пв д/з * Об д/з * Р вир. ( 5.1)

де Роа – рентабельність оборотних активів;

Пв д/з – питома вага дебіторської заборгованості;

Об д/з – оборотність дебіторської заборгованості;

Р вир. – рентабельність виручки.

Таблиця 5.1Розрахунок впливу факторів на рентабельність оборотних активів

Показник 2008 2009 Скоригований показник Відхилення (+,-)
Всього в тому числі
I II ПВ д/з Об д/з Р вир.
Рентабельність оборотних активів 7,27 30,7 0,0624 0,0864 23,4 -7,2 0,024 30,6
Середньорічна вартість оборотних активів 2710 2975 х х 265 х х х
Чистий прибуток 197 915 х х 718 х х х
Дебіторська заборгованість 1067,5 950 х х -117,5 х х х
Чиста виручка 4232 5139 х х 907 х х х
Питома вага дебіторської заборгованості (ПВ д/з) 0,39 0,32 х х -0,07 х х х
Оборотність дебіторської заборгованості(Об д/з) 3,9 5,4 х х 1,5 х х х
Рентабельність виручки (Р вир.) 0,05 0,18 х х 0,13 х х х

Отже, ми бачимо, що рентабельність оборотних активів у 2008 році порівняно з 2007 роком збільшилась на 23,4%, на зміну рентабельності оборотних активів вплинули наступні фактори:

1) питома вага дебіторської заборгованості, яка зменшилась на 7%, і призвело до зменшення рентабельності оборотних активів на 7,2%

2) оборотність дебіторської заборгованості, яка зросла 1,5 оборотів, і призвело до збільшення рентабельності оборотних активів на 0,024%;

3) рентабельність виручки за даний рік зросла на 13% і призвела до зростання рентабельності оборотних активів на 30,6%.

Отже, впливовим фактором на зростання рентабельності оборотних активів є рентабельність виручки.

Одним із основних факторів ведення будь-якого бізнесу с організація ефективного управління його оборотними активами. Економічна ефективність поліпшення використання й економія оборотних активів досить вагомі, оскільки впливають на всі сторони виробничо-господарської діяльності підприємства, особливо на фінансові результати.

Шляхи покращення використання оборотного капіталу полягають у наступному:

1. Потрібно прискорити швидкість кругообороту (або скорочення тривалості обороту) оборотного капіталу.

Потреба товариства у формуванні оборотних активів (ОАнеоб) залежить від обсягів товарообороту (Т), тривалості кругообороту (ПООА) та тривалості періоду (Д). Кількісно ця залежність може бути представлена наступним чином [20, с.205 ]: