Смекни!
smekni.com

Характеристика підприємства ВАТ Уманський завод "Мегомметр" (стр. 5 из 10)

При закупівлі матеріальних ресурсів можна використати один із двох альтернативних рішень:

самостійне формування асортименту матеріальних ресурсів і закупівля цих ресурсів безпосередньо у виробництві;

закупівля матеріальних ресурсів у посередника, який спеціалізується на окремих видах ресурсів та формуванні широкого асортименту і поставках його споживачам у скомплектованому вигляді.

Слід відмітити, що на ВАТ "Уманський завод "Мегомметр" сировина майже повністю постачається пiдприємствами України.

Постачальниками за основними видами сировини та матерiалiв, що займають 10% в загальному об'ємi постачання є:

ТОВ "Медаллат" - колоровi метали;

ТОВ "Ольга" - кольоровi метали;

ТОВ "Альянс" - чорнi метали;

ТОВ "Укрметiс" - крiплення;

ТОВ "Акватон" - провода;

ТОВ "Одестрей" - стеклотекстолiти;

ТОВ "Хiмпласт" - пластик.

Цiни та матерiали на комплектуючi постiйно збiльшуються. Більшість підприємств, які постачають сировину є посередниками.

Слід відмітити, що закупівля матеріальних ресурсів у посередника може бути більш вигідною ніж безпосередньо у виробників. Це зумовлено такими обставинами:

1. Закуповуючи матеріальні ресурси у посередника, підприємство, як правило, має можливість придбати широкий асортимент продукції відносно невеликими партіями. В результаті чого зменшується потреба у запасах, складах, зменшується обсяг договірної роботи з виробниками окремих видів ресурсів.

2. Ціна товару (ресурсу) у посередника може бути нижчою ніж у виробника.

3. Виробник матеріальних ресурсів може розміщуватися територіально на більш віддаленій відстані ніж посередник. Додаткові транспортні витрати у цьому випадку можуть перевищувати різницю у цінах виробника і посередника.

Після того як зроблений вибір системи поповнення запасів, необхідно кількісно визначити величину партії, яку потрібно замовити, а також інтервал часу, через який повторюється замовлення.

Оптимальний розмір партії товарів, які поставляються і, відповідно оптимальна частота завозу залежать від наступних факторів:

обсяг попиту (обороту);

витрати транспортно-заготівельні;

витрати по зберіганню запасу.

В якості критерію оптимальності вибирають мінімум суми транспортно-заготівельних витрат і витрат по зберіганню. Транспортно-заготівельні витрати, і витрати по зберіганню залежать від розміру замовлення, але характер залежності кожної із цих статей витрат від обсягу замовлення різний.

Транспортно-заготівельні витрати при збільшенні розміру замовлення, очевидно, зменшуються, так як закупка і перевезення товарів здійснюються більш великими партіями, і, зрозуміло рідше. Цю залежність можна відобразити наступним графіком, який має форму гіперболи (мал.1.3.1).

Витрати на транспортування

Y

Розмір замовлення

X

Мал.1.3.1. Залежність транспортно-заготівельних витрат від розміру замовлення

Витрати по зберіганню зростають прямо пропорційно розміру замовлення. Дану залежність можна представити наступним графіком (мал.1.3.2).


Y Витрати по зберіганню

Розмір замовлення

Х

Мал.1.3.2. Залежність витрат по зберіганню запасів від розміру замовлення

Склавши два графіки, отримаємо криву, яка відображає характер залежності суми транспортно-заготівельних витрат і витрат по зберіганню від розміру партії, яка замовляється (мал.1.3.3).

Витрати по зберіганню і транспортуванню

Y

Розмір замовлення

Х

Мал.1.3.3. Залежність суми транспортно-заготівельних витрат і витрат по зберіганню від розміру замовлення.

Оптимальний розмір замовлення Sопт.

Як бачимо, крива сумарних утримань має точку мінімуму, в якій сумарні витрати будуть мінімальні.

Абсциса цієї точки Sопт.д.ає значення оптимального розміру замовлення.

Питання визначення оптимального розміру замовлення поряд з графічним методом може бути вирішена і аналітично.

Для цього необхідно мінімізувати функцію, яка представляє суму транспортно-заготівельних витрат і витрат на зберігання від розміру замовлення, тобто визначити умови, при яких:


Сзаг. = Сзбер. + Странсп. min.,

де Сзаг. - загальні затрати на транспортування і зберігання запасу; Сзбер. - затрати по зберіганню запасу; Странсп. - транспортно-заготівельні витрати.

Сзбер. = М х

,

де М - розмір тарифу за зберігання запасу; S/2 - середня величина запасу;

Странсп. = К х

,

де К - транспортно-заготівельні витрати, пов'язані з розміщенням і доставкою одного замовлення, Q/S - кількість завозів за період часу; Q - величина обороту; S - розмір одної партії, яка замовляється і доставляється.

Виконавши ряд перетворень, отримаємо оптимальний розмір партії, яка одночасно доставляється (Sопт), і при якому величина сумарних затрат по зберіганню і завезенню буде мінімальною.

Sопт=

Ця формула відома як формула Уілсона.

Зниження витрат з матеріально-технічного забезпечення підприємства може відбуватися різними шляхами, зокрема, зниженням конструктивної матеріалоємності продукції, яке відбувається внаслідок:

а) використання економічних видів матеріальних ресурсів;

б) скорочення числа непотрібних функцій;

в) зниження незмірних запасів міцності виробів.

В процесі виробництва для зниження витрат з матеріально-технічного забезпечення можна використовувати наступні шляхи:

збільшення одиничної потужності машин і агрегатів. Цей показник характеризує одночасно підвищення їх якості;

ліквідація виробничого браку. Підприємства несуть прямі витрати у випадку виготовлення бракованої продукції. Випуск неякісної чи бракованої продукції знижує рівень рентабельності, збільшує собівартість і продуктивність виробництва. Брак і неякісна продукція означають пряму розтрату виробничих ресурсів, збільшують витрати;

використання замінників дефіцитних матеріальних ресурсів. Бурний розвиток хімічної промисловості в наш час створює можливості для широкого впровадження у виробництво нових економічних синтетичних матеріалів для заміни матеріалів, які використовувалися раніше;

скорочення витрат і відходів у виробництві. В різних галузях виробництва створюється значна кількість відходів матеріальних ресурсів і супутніх продуктів. Скорочення відходів забезпечує випуск додаткової продукції без збільшення матеріальних ресурсів. В тих випадках, коли вичерпані можливості скорочення відходів, важливо забезпечити їх максимальну утилізацію, використовуючи для виготовлення побічної, непрофільної продукції чи реалізувати іншим підприємствам;

скорочення витрат при збереженні. Одним із головних завдань організації збереження і просування продукції в сфері обороту - збереження якості продукції, недопущення її псування і втрати. В процесі зберігання матеріальні ресурси не повинні втрачати натурально-речові якості і форми.

Втрати від недостачі і псування матеріальних цінностей складають значну величину і виникають по причині недостатньої уваги до збереження матеріальних ресурсів.

Підприємство планує продовжувати обновлення обладнання на сучасне.

У 2008 році підприємство планує закінчити заміну старих вікон на металопластиковi, провести ремонт у приміщеннях, обновити транспортний та станочний парки.

На впровадження цих планів підприємство планує витратити близько 800 тис. грн.

Проблемами, якi впливають на дiяльнiсть пiдприємства в значній мiрi є складності митних оформлень як при реалiзацiї продукції, так i при перевезенні матерiалiв, яких немає на Україні. Особливо це складно з країнами Середньої Азії. На жаль, податковий тиск на протязі вже багатьох років не дає змоги досягти прибуткової роботи, а з тим оновлення матеріально - технічної бази.

1.4 Вибір постачальників та організація комерційних зв’язків

Для виконання операцій з оптової закупівлі матеріалів та сировини оптово-виробничого підприємства мають вести постійний пошук і вивчення джерел закупівлі та постачальників товарів. ТОВ "Мегомметр "зацікавлений в закупівлі матеріалів за якомога нижчими цінами, тому при виборі постачальника виходить із пропонованої ним вартості матеріалів. Відповідно, під час планування закупівлі матеріалів менеджер уважно вивчає пропозиції постачальників, розглядає різні альтернативні рішення з метою визначення найвигідніших джерел придбання матеріалів. Комерційні працівники виробничих підприємств мають відвідувати товаровиробників для ознайомлення з їхніми виробничими можливостями, отримання інформації стосовно обсягів, асортименту та якості матеріалів чи сировини, умов та обсягів реалізації сировини. Їм доцільно брати участь у виробничих нарадах із працівниками промисловості, виставках-оглядах нових зразків товарів. Маркетинг визначає низку конкретних вимог до постачальників, на які слід зважати, обираючи останніх (див. рис.1.4 1).



Рис.1.4.1 Маркетингові вимоги до постачальників

Тісна співпраця з постачальниками сировини та матеріалів вможливлює доведення до них вимог товаровиробників щодо якості й асортименту сировини, (у нашому випадку, металів, стеклотестолітів, пластику та ін) а також закупівель товарів, які цілком відповідають цим вимогам. Вивчення постачальників здійснюють також з метою оцінювання надійності та стабільності їх. Адже найкраща сировина не принесе значного прибутку, якщо не забезпечити своєчасного та повного надходження його до виробника.