Смекни!
smekni.com

Партії партійні системи країн світу (стр. 7 из 12)

Трьохпартійна коаліція знаходилася при владі менше одного року. Запропоновані нею методи лікування хворої економіки за рахунок зменшення витрат у соціальній сфері не зустріли підтримки в населення. У цілому програма цих мір, цілком так і не здійснених, мало чим відрізнялася від програм неолібералів правого толку в інших країнах Заходу. Подібні міри навряд чи могли зустріти схвалення в більшості італійців, що звикнули до допомог за рахунок соціальної держави. У пережитий країною в 90-е роки напружений переломний момент єдиними значними суспільними структурами, не тільки втратившими , але й зміцнівшими свій потенціал, залишаються італійські профспілки. Незважаючи на свою приналежність до різноманітних політичних напрямків, коли виникає необхідність створення єдиного фронту з метою захисту їхніх інтересів, вони легко знаходять загальну мову і виступають спільно. У період правління правої коаліції, відчувши, що при неоліберальному курсі вщемляються інтереси трудящих, профспілки об'єднали зусилля і вчинили опір політиці правого уряду. (Достатньо пригадати. наприклад, про загальний страйк у жовтні 1994 р., що коли знаходився з офіційним візитом у Росії Берлускони був змушений скоротити програму візиту і через загострення обстановки терміново повернутися в Італію.)

Замінився психологічний настрій італійців, що не дочекалися виконання обіцянок. даних правими силами: посилення ефективності державних структур,покращення экономічного становища, продовження розчищення "авгієвих стаєнь" в італійській політика. Тому, коли після фактично проміжного уряду під представництвом Л. Дини, підвелося питання про новий вибір шляху в рамках переходу, що продовжується, від Перший до Другої республіки, італійські виборці віддали перевагу програмі лівоцентристських сил, що рухають мотором яких є колишні комуністи з партії ДПЛС.

Перемогу цього разу одержала ліва коаліція, що виступала за назвою "Олива". Її очолив Р. Проди - відомий економіст, що зумів показати свій управлінський таланта, будучи главою найбільшого італійського державного концерна. Це залучило до нього симпатії італійських виборців, що прийняли його програму по оздоровленню італійського політичного, економічного і громадського життя в країні. Програма була висунута Проди в його книзі "Керування Італією: Маніфест здійснення перерв", що вийшла у березні 1995 р. Коментарі, приміщені наприкінці цей невеличкий, але ідеї майбутньої лівоцентристської, що сформулювала чітко, коаліції книги, належали представникам трьох різнорідних політичних плинів сучасної Італії: інтереси правих лібералів - И. Монтанелли, католицького центру - падре Б. Сордже, лівих кіл - П. Флорес д'Аркаису.

Таким чином, була відразу ж зроблена заявка на широке представництво в об'єднанні "Олива" різноманітних політичних напрямків. У грудні 1995 р. Проди конкретизував свою програму в 88 тезах. Він виступив проти приклеювання "анахроністської етикетки" "комунізму" усім силам, що не зібралися під стяги правих. Водночас Проди засудив як спроби насильницьких експериментів над історією (у його книзі цитується герой роману Кестлера "Полуденна тьма", що, відгукуючись про Жовтневу революцію в Росії і її поразці, помічає: "Ми хотіли провести фізичний експеримент над історією"), так і політику "ультралібералізма", провідники якої на зразок М. Тетчер "по суті справи обертаються з товариством як із лабораторією для експериментів" (на думку Тетчер, "те, що називається товариством, не існує". існують лише "індивідууми, що знаходяться у владі розрахунку"). Вже після парламентських виборів Проди заявив, що прямування «Олива» не заміняє собою партії, у ньому можуть бути особи з партійним квитком і без нього, припускається подвійна партійна приналежність. Прямування об'єднує в собі найбільші традиції: народно-католицьку, соціал-демократичну, ліберальному, республіканську, воно організовано по автономному принципі і має рухливу, федералістську структуру.

Головною електоральною силою коаліції стали колишні комуністи з ДПЛС, підтримані в парламенті представниками КВ, також підвищившими своє представництво в порівнянні з попередніми виборами. З 1989 р. у ИКП розгорнулася гостра дискусія про необхідність відновлення. Закінчилася вона в 1991 р., коли на місці ИКП виникнула партія-спадкоємиця ДПЛС, що відмовилася від найбільше одіозних комуністичних установок і вікрито європейської соціал-демократії, що заявила про повернення в лоно. Зробити це італійським комуністам було тим більше неважко, оскільки вони завжди були найбільше соціал-демократично орієнтованою партією комуністів у Західної Європі. На відміну від таких партій, як ИСП і ХДП, комуністи виявилися мало порушеними лавиною викриттів у хабарництві. Ставши на виборах 1994 р. перший по числу зібраних голосів опозиційною партією, у 1996 р. ДПЛС домоглася першого місця по тому ж показнику серед переможців даних виборів - лівоцентристів. Цього разу більш вміло використовували переваги і хиби нового виборчого закону саме ліві, об'єднавши свої сили і досягнувши успіху. Так, уперше за весь повоєнний період колишні комуністи прийшли до влади на національному рівні.

Цей факт свідчив про подальший розвиток процесу переходу з одного стана італійської демократії до іншого, від Перший до Другої республіки. Цього разу виборці (по більшій частині за ДПЛС голосували ті, хто завжди віддавав перевагу комуністам, але додалися і нові прихильники з числа симпатизуючих соціал-демократичним ідеям) легітиміровали партію, приходу до влади якої так побоювалася більшість італійців протягом півсторіччя. ДПЛС тісно зв'язала себе в даному випадку з лівими демохристиянами, лідером яких став Р. Проди, що одержав посаду прем'єр-міністра. Він по своїх поглядах відрізняється від більшості італійських християнських демократів тим, що завжди розділяв і відстоював ідеї свого вчителя Джузеппе Досетти, ідеї соціального християнства. У результаті його зусиль коаліційному угрупованню "Олива" вдалася увібрати в себе 13 партій, прямувань і організацій. Головна роль у цій коаліції належить колишнім комуністам і християнським демократам лівого толку.

Про яких-небудь підсумкові результати правління лівої коаліції за участю вперше колишніх комуністів говорити, певне, рано. Проте вже тепер можна констатувати, що завдяки обраному коаліцією в теперішніх умовах курсу знизилася соціальна напруженість у країні. Італії вдалося домогтися зміцнення престижу на міжнародній арені і вона виступає в якості одного з головних ініціаторів розширення процесу європейської інтеграції. Стабілізувалося і навіть помітно зміцнилося, наприклад, у порівнянні з німецькою маркою становище італійської ліри на міжнародних ринках, що саме по собі свідчить про здоровий розвиток італійської економіки в зіставленні з її станом у період правління попередників, що неодноразово проводили девальвацію італійської валюти. Італія має намір виконати вимоги, прийняті державами - членами Європейської спілки в Маастрихте, і в числі перших ввійти в зону загальної європейської валюти "євро". Але, мабуть, одним із головному помітних досягненні лівоцентристів став той факт, що дотепер коаліційному уряду Проди при парламентській підтримці інших політичних сил, насамперед партії "Комуністичне відтворення", удавалося знаходити шлях всередині між суворою необхідністю економії і задоволенням соціальних потреб.

Наскільки тривкої виявиться ця коаліція, сильно залежна від підтримки своїх політичних попутників, покаже найближче майбутнє. Поки ж можна відзначити, що електоральні баталії після майже року перебування коаліції "Олива" у влади не підірвали її впливу в країні. Відбувавшиєся в квітні-травні 1997 р. у багатьох італійських комунах місцеві адміністративні вибори, що проходили в два тури, показали, що розклад політичних сил істотно не змінився. "Лівому центру" вдалося утримати завойовані позиції і зберегти на чолі багатьох значних міст своїх представників. Отримавші більшість голосів кандидати в мерів таких міст, як Турін, Трієст Новара, Анкона, Мантуя, Лукка. Витербо, Гориция й ін., належать до коаліції "Олива (іноді вони виступали в блоці з "Комуністичним відтворенням"). Праві (коаліція "Полюс" і Ліга Півночі) перемогли в Милані, Павіі, Кротоні, Катандзаро, Терні, Гроссето. Вже в першому турі з виборах, що приймали участь у, 102 комун із населенням більш 15 тис чоловік у 60 переміг "лівий центр", у 18 - "правий центр", у 13 - "Ліга", ц 1 1 були ізбрані кандидати з "цивільних списків". Ліві перемогли в першому турі в Беллуно Гооссето, Сиене, Реджо Калабрии, у місті і провінції Рівна.

Оцінюючи результати останніх адміністративних виборів, представник лівих сил, мер м.Рима Ф. Рутелли заявив, що опозиція програла, тому що політика складається лише в тому, щоб говорити "немає". Лідер "Комуністичного відтворення" Ф. Бертинотти відзначив, що без голосів прихильників його партії "лівий центр" не зміг би утримати першості: різні результати в Туріні і Мілані (в останньому з них "Олива" відмовилася від співробітництва з КВ) ясно це підтверджують. Водночас спостерігачі констатували, що участь виборців у виборах у другому турі голосування було досить низьким і склало на 17 час. 11 травня усього лише 33,1% (у порівнянні з першим туром, коли на той же час проголосувало 39,1% виборців, індекс участі зменшився рівно на 6%).