Смекни!
smekni.com

Організація виробництва в підприємствах агропромислового комплексу (стр. 62 из 67)

Реальна економічна ситуація дає підстави надати перевагу малоресурсним різновидам маркетингової інтеграції. До таких відноситься фірмова торгівля сільськогосподарських підприємств кінцевою продукцією агропромислового комплексу. Це ставить їх в умови реального ринкового середовища, біполяризує ринок, робить конкуренцію реальним фактором економічного буття. В той же час фірмова торгівля дозволяє товаровиробникам значною мірою послабити залежність від банків, поліпшити своє вкрай тяжке економічне Становище. Виграє від фірмової торгівлі і споживач, оскільки продукція може реалізуватись з меншими націнками порівняно з існуючою мережею роздрібної торгівлі чи й взагалі без них.

Щодо наявної роздрібної торгівлі, яка зараз чітко орієнтується на імпортне продовольство, то вона або втримає конкуренцію з фірмовими магазинами і продовжуватиме інвестувати закордонного виробника, або зрозуміє свою роль і місце в нових умовах і стане потужним інвестором вітчизняного агропромислового виробництва. Система роздрібної торгівлі все ще перебуває в тому ж пасивному стані, що і при адміністративно-командній системі, вважаючи своєю єдиною функцією розподіл вироблених кимось товарів. Потенційно орієнтована на товари продовольчої групи роздрібна торгівельна мережа - це також принаймні учасник вертикальної маркетингової інтеграції в рамках сільськогосподарського ринку, а по великому рахунку - навіть інтегратор, інвестор для виробничого сектору.

10.3 Виробнича вертикальна інтеграція в системі АПК

З точки зору організації ринкового середовища маркетингова інтеграція має вирішальне значення. Проте її обов'язковою передумовою виступає виробнича вертикальна інтеграція. В Україні вертикальна виробнича інтеграція має давні традиції. При переході до ринкових відносин централізоване управління інтеграційними процесами зникло, а нові відносини ще не стабілізувались і формуються переважно під впливом монопольного становища переробних підприємств. Ця обставина є однією з основних причин погіршення показників роботи продуктових підкомплексів АПК України, зокрема, дестабілізації ринків цукру та інших продовольчих товарів. Поліпшення ситуації можливе або за рахунок потужного державного регулювання, можливості якого зараз обмежені, або на інтеграційній основі.

Останніми роками вертикальна виробнича інтеграція в АПК України складалась під впливом двох ніби протилежних тенденцій. Перша полягала в нарощуванні виробничих потужностей переробних підприємств та збільшенні глибини переробки сільськогосподарської сировини, друга - в певній дезінтеграції її виробників, пов'язаній з реформуванням відносин власності. Неоднакові темпи перебігу цих процесів у різних підкомплексах АПК не дозволяють рекомендувати їм якихось однакових організаційно-економічних форм вертикальної виробничої інтеграції.

Крім того, до їх класифікації на практиці та в спеціальній літературі, а тим більше в законодавстві, ще не склалось єдиних підходів. Зокрема, принципові розбіжності спостерігаються щодо трактування поняття агропромислового формування та об'єднання (АПО). Враховуючи, що термін "об'єднання" вже має чіткий юридичний зміст, а термін "формування" є скоріше літературним, а також орієнтуючись на світову та вітчизняну практику для умов України рекомендується така термінологія для визначення організаційно-економічних форм вертикальної виробничої інтеграції:

1) повна на базі єдиного власника;

2) кооперативна для дрібних власників;

3) об'єднання (асоціації, концерни);

4) контрактна для юридичних осіб.

Повна вертикальна виробнича інтеграція може розвиватись на базі великих сільськогосподарських підприємств шляхом насичення їх переробними виробництвами. Цей процес уже розпочався за ініціативою самих сільськогосподарських виробників і його слід поширювати й поглиблювати в технічно можливих і екологічно безпечних напрямах та розмірах. Матеріальною основою тут повинно виступати переробне устаткування, потужність якого може бути використана повністю тією кількістю сировини, яка виробляється окремим підприємством. Природною перешкодою масштабів "малої переробки" в ринковому середовищі повинна бути лише розумна економічна поведінка великих переробних підприємств: цукрових, молочних, олійно-жирових, льонопереробних заводів, м'ясокомбінатів та інших. Якщо вони усвідомлять нову економічну ситуацію і своє нове становиш як потенційних інтеграторів, зможуть запропонувати виробникам сировини взаємовигідне співробітництво, перестануть шукати односторонніх вигод, то збережуть і себе, і сільськогосподарські підприємства. В іншому випадку їх чекає банкрутство.

У рамках повної інтеграції в подальшому в принципі можливий перехід власності на землю, тварин та інші необхідні засоби виробництва від сільськогосподарських до переробних підприємств шляхом їх продажу-купівлі або на акціонерній основі. Щодо орендних форм користування землею для вирощування сільськогосподарської сировини, яке організовується зараз, наприклад цукровими заводами, то це явище слід розглядати як наслідок злиденного становища сільськогосподарських товаровиробників. На дбайливе ставлення до землі при таких економічних формах її використання розраховувати важко.

Кооперативна виробнича вертикальна інтеграція є загальним явищем для всіх країн, де основною господарською одиницею виступають ферми. Організаційний шлях її запровадження - створення фермерами кооперативу для виконання відповідних функцій по переробці сільськогосподарської сировини. Особливістю цього варіанту вертикальної виробничої інтеграції є двоїстий характер кооперативу. З одного боку, він надає послуги своїм засновникам і є їхньою власністю, з іншого - виконує функції інтегратора, координує і узгоджує діяльність фермерів. У деяких країнах з розвинутою кооперативною системою кооперативні структури національного рівня виконують навіть функції управління, що дає підстави говорити про принципово нову форму інтеграції - управлінську. Таке явище спостерігається, наприклад, в кооперативному русі Сполучених Штатів Америки. Там національні союзи кооперативів виконують управлінські функції. Інтеграційні процеси у фермерських кооперативах США розвиваються по вертикалі, стосуючись не лише до виробничих та всіх виробничих стадій виробництва продукції, а й управління галуззю. Кооперативи в рамках вертикальної виробничої інтеграції створюються на основі єдиних принципів, які пройшли перевірку практикою протягом більше ніж ста років у багагьох країнах. Кооперативний шлях розвитку інтеграційних процесів цілком придатний і для України, а його масштаби та терміни будуть визначатись кількістю фермерів та інших порівняно дрібних власників чи виробників.

Розвиток вертикальної виробничої інтеграції на базі об'єднань типу концернів, господарських, асоціацій та інших можливий, але має ряд недоліків. По-перше, підприємство, що перебуває в складі концерну, звужує можливості співробітництва з іншими підприємницькими структурами.Це неприйнятно для великих багатогалузевих сільськогосподарських підприємств. По-друге, господарські асоціації потрібні більше для створення нового спільного виробництва, ніж для кооперації в рамках наявних потужностей. До того ж асоціювання, як правило, супроводжується створенням додаткових управлінських структур. По-третє, об'єднання типу консорціумів взагалі є тимчасовими, оскільки вони створюються для вирішення окремих завдань.

При контрактній вертикальній виробничій інтеграції її учасники повністю зберігають самостійність і права юридичної особи і в той же час підпорядковують свою діяльність інтересам досягнення високих кінцевих результатів всього технологічного ланцюга. Безперечними перевагами контрактної інтеграції є її висока гнучкість, мобільність та оперативність. При недержавних формах власності на засоби виробництва створити господарську одиницю, до якої входили б усі технологічні ланки агропромислового виробництва, дуже важко: треба придбати або самі ці підприємства, або відповідні пакети акцій. Для цього потрібно багато коштів і багато часу. Організувати ж взаємодію цих ланок на контрактній основі набагато простіше і з тією ж гарантією обов'язковості виконання ланками своїх технологічних функцій.

У рамках контрактної інтеграції досить легко змінювати масштаби співробітництва за рахунок відповідного коригування як кількості учасників, так і обсягів взаємних зобов'язань, що особливо важливо при нестабільній ринковій кон'юнктурі. Організація укладання контрактів погребує і набагато менше часу порівняно з іншими варіантами вертикальної виробничої інтеграції. Це особливо важливо при укладанні багатосторонніх контрактів виробників зерна, комбікормових підприємств та тваринницьких комплексів чи птахофабрик. Характер та глибина взаємодії на основі контрактів також легко регулюються. Координація, узгодження чи навіть управління роботою ланок вертикального ланцюга в рамках контрактної інтеграції легко забезпечуються покладенням відповідних обов'язків чи наданням повноважень інтегратора одному з учасників. Як уже зазначалось, у рамках вертикальної виробничої інтеграції інтегратором може бути лише переробне підприємство.

Нарешті, контрактні відносини є обов'язковим компонентом кооперативної форми та агропромислових структур різноманітних типів, а також можливим елементом і прямого комбінування. Отже, контрактну інтеграцію можна вважати універсальною. Тому для умов України, коли відносини між партнерами ше повністю не склались, контрактна форма вертикальної інтеграції рекомендується як найбільш прийнятна.