Смекни!
smekni.com

Озеленення інтер’єру та офісу (стр. 5 из 12)

Існує всього декілька правил розташування рослин. Вони повинні відповідати навколишньому оточенню - крупні рослини слід поміщати в просторі кімнати, маленькі горщики - на крихітних підвіконнях. Ефектна рослина може стояти осібно, проте непоказні завжди слід збирати в групу. Перш за все, слід врахувати, що по характеру і розмірам рослинні композиції надзвичайно багатоманітні - від настільної мініатюри до крупної об'емно-просторової композиції зимового саду. І кожному типові інтер'єру відповідають свої моделі композицій. Ці особливості зв'язані, перш за все, з архітектурним плануванням сучасних типових будівель.

Одиночна рослина. Рослина, що окремо стоїть, часто використовують для залучення уваги як елемент, який конкурував би в цьому відношенні з іншими предметами в кімнаті. Одиночна рослина приваблює увагу своїм листям або кольорами. Її можна поставити прямо в горщику або приховати горщик в красивому кашпо. Більшість звичайних рослин вимагаєте згуртованості, щоб вони привертали увагу. Але деякі рослини краще виглядають якщо їх розташувати окремо від інших на видному місці. Це рослини-солітери. Безумовно, найважливіше - правильно вибрати таку рослину, але слід звернути увагу і на ємкість, в яку воно висаджене, і на місце, де воно знаходитиметься, на освітленість і фон.

Рослина, що притягує погляд. Фокусна рослина має крупні розміри і вже тому звертає на себе і як би фокусує увагу. З цією метою його в основному і використовують; інколи такою рослиною можна прикрити порожнє місце або розділити кімнату на частини. В якості рослин цього типу найчастіше використовують пальми, хибні пальми і інші деревовидні рослини, а декоратори найчастіше удаються до слідуючого списку:

Араукарія різнолиста

Гревіллея потужна

Дифенбахія

Драцена

Пальми

Фатсія

Фікус Бенджаміна

Фікус каучуконосний 'Decora'

Фікус ліроподібний

Циперус

Шефлера променелиста

Юкка

Ліани. Багато ліан прекрасно виглядають як одиночні рослини, а найбільш швидкорослі можуть з часом перетворитися в чудові крупні екземпляри. Декоративнолисті ліани умовно ділять на три групи: з оригінальною формою листової пластинки (монстера, роїциссус, фатсхедера, плющ), оригінально забарвлені і ряболисті (сциндапсус розписний, епіпремнум золотистий, перець шафрановий, різні види філодендронів) і такі, що поєднують обидва ці ознаки (сингоніуми, ряболисті форми плющів, монстери, фатсхедери, деякі з філодендронів). Є декілька спільних правил, слідуючи яким, можна досягти найбільшого ефекту і гармонії. Для боротьби з одноманітністю приміщення краще використовувати два-три види ліан. Декоративнолисті ліани погано виглядають на строкатому фоні, тому він має бути без малюнка, спокійних тонів. Дрібне листя одних видів втрачається на тлі крупного листя інших видів. Потужні монстери, фатсхедери і філодендрони здатні задавити елегантніші сингоніуми, перці і роїциссуси. Листя ліан завжди має бути чистим, адже саме вони привертають увагу, несуть декоративне навантаження. Верхнє або нижнє підсвічування підкреслює малюнок листя, підсвічування ззаду - їх скульптурність. Дзеркальний фон додає композиції додатковий об'єм і виразність, сприяє більш рівномірному освітленню (мал. ).

Як опору можна використовувати високі міцні палиці, обернуті мохом або пальмовим волокном, різного роду шнури, шпалери, петлі для драпіровки великої плоскості.

Філодендрон гітароподібний

Філодендрон списоподібний

Циссус.

Рослини з різноколірним листям. В багатьох поширених кімнатних рослин листя строкате, і найбільш яскраво забарвлені різновиди часто використовують як одиночні рослини. До них відносяться:

Бегонія королівська

Каладіум

Кодієум

Корділіна верхівкова

Нідуларіум

Ампельні рослини. Деякі ампельні рослини достатньо декоративні, і їх можна розмістити не лише у складі композицій, але і в підвісних кошиках або на високих столиках окремо від інших рослин. До ампельних рослин відносяться, наприклад:

Зігокактус

Колумнея

Нефролепіс

Хлорофітум

Квітучі рослини горщиків. Деякі квітучі горшечні рослини настільки декоративні, що їх краще розміщувати окремо. Горшечна група - це рослини в горщиках або в індивідуальних контейнерах, встановлених близько один до одного з метою створити ефект великої плями зелені. При такому розташуванні видно, що рослини сидять в окремих горщиках. До них відносяться, наприклад:

Бегонія ампельна

Глоксинія

Гортензія

Цибулинні

Пеларгонія

Пуансеттія

Рододендрон Симса

Цикламен

2. Методи і способи озеленення приміщень

Окрім цікавішого зовнішнього вигляду, композиція з горшечних рослин володіє ще рядом переваг. Рослини легко поливати, коли вони зібрані разом, чим коли вони розставлені по всій кімнаті. Рясне листя і випару з великої площі ґрунту збільшують вологість повітря, що життєво необхідне для найбільш ніжних рослин. Складання власних композицій приносить власникам кімнатних рослин велике задоволення.

Стандартна композиція

От чотирьох до дванадцяти глиняних або пластикових горщиків з рослинами, що розрізняються по відтінках і по зовнішності, складають в приємну для ока групу. Зазвичай декоративнолисті рослини використовують для надання композиції певних контурів, а квітучі додають в неї колірні плями. На задньому плані поміщають більш високі рослини, або рослини з темнішими або крупним листям.

Було б грубою помилкою вважати, що «професіонально» виглядають лише ті композиції, які створюють враження буйства фарб і форм. Дослідний декоратор часом використовує тільки декоративнолисті рослини, добиваючись декоративного ефекту в результаті поєднання різного по контуру листя і їх строкатого забарвлення в деяких рослин.

Професійна композиція

Цей тип композиції, дуже шанобливий декораторами-професіоналами, є «старшим братом» стандартної композиції. Зазвичай такі композиції розміщують в громадських будівлях, але їх зменшені варіанти можуть підійти для порожнього кута в кімнаті. Важливою складовою частиною професійної композиції є кашпо - вони мають бути різної висоти і привабливо виглядати. Найдальше має бути найвищим або його потрібно встановити на підставку, щоб зростаюча в нім висока рослина була видна щонайкраще. У кашпо на передньому плані поміщають квітучу рослину, яка у міру відцвітання замінюють іншим. У середній частині групи поміщають ампельну рослину, яка красиво обплітає судину, де зростає.

Піддон з галькою. При вмісті рослин в приміщенні з центральним опалюванням, що потребують високої вологості повітря, корисно розміщувати їх на низькому піддоні, в який насипаний шар гальки. Піддон може бути зроблений з будь-якого водонепроникного матеріалу. Глибина піддону близько 5 см, довжина і ширина можуть бути будь-які.

На дно піддону насипається шар гальки заввишки 2-2,5 см і заливається водою, так щоб нижні камінчики були мокрі. Зверху на камені ставляться рослини. Кращим місцем для такого піддону є полиця над батареєю центрального опалювання. При такому розміщенні вологість повітря довкола рослин збільшується у багато разів. Поливати рослину дуже легко – надлишок води виливатиметься з горщиків прямо в піддон.

Колекція. Горщики з близькоспорідненими рослинами можна виявити в будинках, як починаючих любителів, так і досвідчених квітникарів. У початківців це найчастіше кактуси або інші сукуленти, акуратно розставлені на підвіконні. У досвідченого квітникаря це коштовна колекція папоротей, узумбарських фіалок, орхідей - залежно від інтересів господаря. У Великобританії колекції зазвичай розміщують в місцях з природним освітленням;у США поширені столики для рослин, що освітлюються люмінесцентними лампами.

Колекції, як маленькі, так і великі, мають одну спільну властивість. На відміну від стандартної композиції, в котрій важливий спільний декоративний ефект, основна мета колекції - підкреслити індивідуальність, рідкість або красу кожної рослини.

Вертикальне озеленення. Здвоєні рами, підвіконня, під якими знаходяться опалювальні прилади, спільний дефіцит корисної площі заставляють віддати перевагу вертикальному озелененню з частковим використанням горизонтальної плоскості (рис 1). Живі стіни з швидкорослих в'юнких рослин, а також декоративні решітки-ширми з розташованими на них кольорами застосовні як в житлових приміщеннях, так і для оформлення фойє і холів. Для цього ємності з рослинами кріплять на кронштейнах в капітальних стінах і колонах, поміщають на декоративні грати, засклені перегородки і екрани, які слугують опорою для повзучих і в'юнких рослин – таким чином, простір як би удається розділити на окремі зони або куточки. Там, де дозволяє архітектурне планування будівлі, можна використовувати для підвісного озеленення ніші, арки, входи в будівлі і віконні отвори. Також для вертикального розставляння використовують кутову підставку, на кожну полицю якої ставлять по горщику; при цьому краще використовувати один вид ампельної рослини, яка утворює колону з листя або квітів. Дуже красиві підвішені до стелі “рослинні люстри” — вазони з рослинами, укріплені на металевих стійках — тримачах. Такий “вертикальний” варіант дозволяє максимально озеленювати приміщення і при цьому не позичати площу на підлозі. Чим просторіше приміщення, тим більше мають бути квіти і тим більше їх кількість (рис 2).

Зелене вікно. Зелене вікно перетворює найзвичайніше вікно у виставку кольорів і зелені, розташованих на різних рівнях. Для створення зеленого вікна полиці з прозорого пластика укріплюють уздовж вікна на зручній висоті, на кожну полицю потім виставляють горщики. Воно дає можливість похвалитися колекцією кактусів або інших сукулентів, квітучих рослин і так далі.