Смекни!
smekni.com

Фармакологія гельмінтозів (стр. 11 из 13)

Побічні дії:

Болі в області печінки, запаморочення, сонливість, алергічні реакції.

Протипоказання:

Захворювання печінки, ураження міокарду (серцевого м'яза), вагітність.

Форма випуску:

Порошок.

Умови зберігання:

Список Б. У сухому місці.

Бітіонол (Bitionolum)

Фармакологічна дія.

Бітіонол сульфоксид гальмує дію фумарат-редуктази паразита, яка необхідна для синтезу АТФ. Це призводить до паралічу м'язів паразитів і загибелі трематод протягом 48 годин, які надалі виводяться з організму. Яйця виділяються ще 3 дні, у виняткових випадках до 10 днів після застосування препарату. Бітіонол володіє бактеріостатичними і фунгіцидними властивостями.

Фармакокінетика.

Бітіонол сульфоксид добре всмоктується з шлунково-кишкового тракту. Продукти метаболізму виділяються з жовчю і сечею. Препарат помірно токсичний, в дозах, що рекомендуються, не володіє ембріотоксичною, тератогенною і мутагенною дією.

Покази до застосування:

Фасціольоз

Спосіб застосування:

Бітіонол призначають всередину протягом 14 днів двічі на добупісля їжі. Препарат приймають через день. Існує схема лікуванння, коли препарат приймають кожний день, вранці.

Протипоказання:

Вагітность, виразкові процеси шлунково-кишкового тракту, важкі ураження нирок.

Метріфонат (Metrifonat, Bilaroit)

Препаратом резерву при інвазії S. haematobium. Лікування ефективне у 40—80% хворих. Малотоксичний. Головна його перевага - низька вартість, а основний недолік полягає в тому, що для лікування препарат необхідно приймати три рази з інтервалами в 2 тижні.

Побічні явища (нудота, блювота, болі в животі, пронос, слабкість) зустрічаються рідко.

Оксамніхін (Oxamnichinum)

Похідне тетрагідрохіноліну використовується як препарат резерву при зараженні Schistosoma mansoni . У Єгипті і в Південній Америці зустрічаються стійкі різновиди збудника, що вимагає вищих доз препарату. Оксамніхін добре переноситься, побічні ефекти зустрічаються рідко, серед них – головна біль, головокружіння, сонливість і шлунково-кишкові розлади. Препарат протипоказаний підчас вагітності .


Альбендазол (Albendazole)

Хімічна назва [5-(Пропілтіо)-1H-бензімідазол-2-іл]карбамінової кислоти метиловий ефір

Брутто-формула

C12H15N3O2S

Характеристика

Білий порошок. Розчинний в диметилсульфоксиді, сильних кислотах і лугах, погано розчинний в метиловому спирті, хлороформі, ацетоетиловому ефірі, практично нерозчинний у воді.

Фармакологія

Фармакологічна дія

Вибірково інгібірує полімеризацію бета-тубуліна, порушує активність мікротубулярної системи цитоплазми клітин кишкового каналу гельмінтів; змінює перебіг біохімічних процесів (пригнічує утилізацію глюкози і фумаратредуктази, яке лежить в основі гальмування клітинного ділення на стадії метафази і з яким пов'язано пригнічення яйцекладки і розвитку личинок гельмінтів. ), блокує пересування секреторних гранул і ін. органели в м'язових клітках круглих черв'яків, обумовлюючи їх загибель. Найефективніше впливає на личинкові форми цестод Echinococcus granulosus і Taenia solium, нематод Strongyloides stercolatis.

Фармакокінетика

Погано абсорбується в ШКТ, в незміненому вигляді не визначається в плазмі крові, оскільки швидко перетворюється в печінці на первинний метаболіт албендазолу сульфоксид, що також володіє антигельмінтною активністю. Біодоступність при пероральному введенні низька. Прийом жирної їжі підвищує всмоктування і Cmax (у 5 разів). Cmax албендазола сульфоксида досягається через 2–5 годин, на 70% зв’язується з білками плазми, проникає в значимих кількостях в жовч, печінку, цереброспінальну рідину, сечу, стінку і рідини цист гельмінтів. Албендазола сульфоксид в печінці перетворюється на албендазола сульфон (вторинний метаболіт) і інші окислені продукти. Т1/2 албендазола сульфоксида 8–12 годин. Елімінується у вигляді різних метаболітов з сечею. При порушенні функції нирок кліренс метаболітов не змінюється. На тлі ураження печінки біодоступність підвищується, Cmax албендазола сульфоксида збільшується в 2 рази, Т1/2 подовжується. Індукує цитохром P450 в клітках печінки людини.

Застосування

Нейроцистицеркоз, викликаний личинковою формою свинячого ціп'яка (Taenia solium); ехінококоз печінки, легенів, очеревини, викликаний личинковою формою собачого стьожкового черва (Echinococcus granulosus), стронгілоїдоз.

Протипоказання

Гіперчутливість (в т.ч. до інших похідних бензімідазолу), патологія сітківки ока, вагітність.

Побічні дії

Порушення функції печінки із зміною функціональних печінкових тестів (слабке або помірне підвищення рівня трансаміназ), пригнічення кістковомозкового кровотворення (лейкопенія, гранулоцитопенія, агранулоцитоз, тромбоцитопенія, панцитопенія), підвищення температури тіла, біль в області живота, нудота, блювота, головний біль, запаморочення, менінгеальні симптоми, гостра ниркова недостатність, алопеція, висип, свербіння і ін. алергічні реакції.

Взаємодія

Дексаметазон і циметидин збільшують концентрацію албендазола сульфоксида в крові.

Передозування

Лікування: симптоматичне, промивання шлунку, активоване вугілля.

Спосіб застосування і дози

Всередину, під час їди. Дозу встановлюють індивідуально, залежно від виду гельмінта і маси тіла хворого; нейроцистицеркоз і ехінококоз: хворим з масою тіла 60 кг і більше 400 міліграма 2 рази на добу, менше 60 кг 15 мг/кг/добу в 2 прийоми; максимальна добова доза 800 міліграм; курс лікування: при нейроцистицеркозі 8–30 днів, при ехінококозі 3 цикли по 28 днів з 14 денною перервою між циклами.

Запобіжні засоби

З обережністю використовують при порушеннях печінки (до і під час лікування регулярно контролюють її функції), грудному вигодовуванні. Рекомендується моніторинг клітинного складу крові; при виникненні лейкопенії припиняють терапію. У жінок дітородного віку перед початком лікування проводять тест на відсутність вагітності. Під час терапії обов'язкова надійна контрацепція.

Рік останнього коректування

1999


Ефективність використання широкоспектрального препарату альбендазол

Альбендазол відноситься до групи карбаматбензімідазолів. З цієї групи з'єднань синтезований такий широко відомий препарат, як мебендазол, що випускається також під назвою вермокс. Проте Альбендазол значно перевершує мебендазол як по ефективності, так і по широті спектру дії.

Альбендазол ефективний відносно більшості кишкових нематодозів, а також ларвальних (личинкових форм) цестодозів. Мабуть, на сьогодні немає жодного протипаразитарного препарату з таким широким спектром дії.

Переносимість Альбендазола вивчалася на експериментальних тваринах. Встановлено, що препарат в дозах 25 міліграм/кг маси тіла і вище пригнічує лейкопоез, викликаючи ембріотоксичну і тератогенну активність без порушень в постнатальному періоді. Репродуктивна здатність самців не порушується, не виявлено і морфологічних змін сім’янників. Не виявлено токсичного впливу Альбендазола на інші органи і системи. Проте при тривалому застосуванні високих доз препарату розвивається жирова дистрофія гепатоцитів. Встановлено, що препарат не володіє мутагенним ефектом. На основі експериментальних даних встановлена можливість розвитку алергічних реакцій у людини при тривалому застосуванні високих доз Альбендазола. Кумуляція помірно виражена.

Альбендазол тривало всмоктується (9,4 години). Час утримування препарату в організмі – 17,3 години.

У експерименті була встановлена ефективність Альбендазола відносно більшості кишкових і тканинних нематод і тканинних цестод. Лікувальні дози препарату були багато нижчі за токсичні дози. Це дозволило рекомендувати його для практичного застосування. Численні клінічні випробування підтвердили високу ефективність і хорошу переносимість Альбендазола.

Слід пам'ятати, що перед призначенням Альбендазола, як і будь-якого іншого протигельмінтного препарату, слід ретельно прибрати приміщення, вимити дитячі іграшки, перед сном і після сну прийняти душ і змінити нижню білизну. Постільна білизна доцільна в дні лікування і декілька днів після прийому препарату пропрасовувати гарячою праскою.

Лікування кишкових нематодозів

Кишкові нематодози представлені великою групою гельмінтів, виведення яких має свої особливості, обумовлені особливостями біології паразитів і циклу їх розвитку. Розглянемо найбільш поширені з них.

Аскаридоз.

Збудник – круглий гельмінт Ascaris lumbricoides, паразитуючий в тонкому кишечнику людини. Труднощі лікування цього гельмінтозу пов'язані з тим, що паразит здійснює досить складний цикл розвитку в організмі людини, що включає міграцію личинок гельмінта по організму. Більшість препаратів, вживаних для лікування аскаридозу, ефективно тільки відносно кишкової стадії цього гельмінтозу. Альбендазол ефективний відносно всіх стадій розвитку паразита.

Альбендазол призначають в дозі 400 міліграм в добу одноразово або в 2 прийоми після їжі. Спеціальної підготовки і дієти не вимагається. Ефективність складає 95–100%.

Тріхоцефалез (волосоголовець).

Збудник Trichocephalus trichiurus – круглий гельмінт, паразитуючий в товстому кишечнику людини переважно з області сліпої кишки.

Аьлбендазол – найбільш ефективний препарат для лікування трихоцефальозу. Препарат призначають в дозі 400 міліграм в добу одноразово після їжі. Спеціальної підготовки і дієти не вимагається. Ефективність досягає 90%. У окремих випадках потрібний повторний курс лікування.