Смекни!
smekni.com

Фармакологія гельмінтозів (стр. 9 из 13)

Побічна дія.

Нудота, блювота, діарея, головний біль, запаморочення, сонливість, шкірний висип.

Протипоказання.

Вагітність, підвищена чутливість до препарату.

Особливі вказівки.

Після прийому пірантелу проносне не призначають. При ентеробіозі слід провести одночасне лікування всіх спільно проживаючих осіб. Після завершення лікування необхідно провести контрольне дослідження калу на наявність яєць паразитів. Не слід призначати пірантел одночасно з піперазином.

Форма випуску.

Таблетки 0.125 і 0.25 г. Суспензія (1 мл - 0.05 г) у флаконі.

Виробники. Комбантрин (Combantrin) PFIZER, США; Немоцид (Nemocid) IPCA, Індія; Пірантел (Pirantel) POLFA, Польща.

Пірвінію ембонат (Pyrvinium embonate)

Фармакологічна дія:

Протигельмінтний препарат активний відносно гостриків, блокує ферментні системи гельмінтів, порушуючи метаболізм і транспорт глюкози, високоефективний при одноразовому прийомі.

Покази до застосування:

ентеробіози

Протипоказання:

Гіперчутливість, ентерит, коліт (у фазі загострення), печінкова і/або ниркова недостатність, дитячий вік (до 3 місяців).

Побічні дії:

Головний біль, запаморочення, нудота, блювота, діарея, гастралгія, алергічні реакції, фотодерматоз.

Спосіб застосування і дози:

Всередину, одноразово, після сніданку, запиваючи водою або фруктовим соком, з розрахунку 5 міліграм/кг; для дорослих і дітей старшого віку необхідну дозу можна розділити на 2-3 прийоми протягом доби. При ентеробіозі дітям 3 місяців (5 кг і більш) - 2.5 мл (15 міліграм/мл) суспензії, 1-2 років (10 кг і більш) - 5 мл, 3-4 років (15 кг і більш) - 7.5 мл, 5-6 років (20 кг і більш) - 10 мл, 7-8 років (25 кг і більш) - 12.5 мл, 9-10 років (30 кг і більш) - 15 мл, 11-12 років (35 кг і більш) - 17.5 мл, 13-14 років (40 кг і більш) - 20 мл, 14-15 років (50 кг і більш) - 25 мл. Дорослим з масою тіла більше 80 кг - не більше 400 міліграм або 40 мл суспензії. Суспензію перед вживанням збовтують.

Особливі вказівки:

Під час лікування не вимагається призначення особливої дієти або послаблюючих лікарських засобів. У разі виникнення діареї або блювоти необхідно призначити препарат повторно, щоб забезпечити належний антигельмінтний ефект. Для досягнення тривалого ефекту необхідно проводити одночасне лікування всіх членів сім'ї або дитячого колективу, а також дотримуватися санітарного режиму. При позитивних контрольних пробах курс лікування повторюють через 6-8 тижнів. Препарат забарвлює в червоний колір фекалії і білизну.

Піперазин (Piperazinum)

Діетілендіамін

Фармакологічна дія:

Піперазин і його солі надають протиглистову дію на різні види нематод, особливо аскаридоз і ентеробіоз (інвазії гостриками). Вони діють як на статевозрілі, так і на статевонезрілі особини обох статей.

Піперазин викликає параліч мускулатури гельмінтів; у подальшому вони виводяться перистальтичними рухами кишечника. У 90 - 95 % випадків піперазин звільняє організм від паразитів, при повторному застосуванні можна досягти майже 100 % дегельмінтизації.

Фармакокінетика

Препарати піперазину швидко всмоктуються при прийомі всередину. Виділяються в основному нирками. Їх застосування не вимагає попередньої підготовки хворих або змісту на спеціальній дієті. Послаблюючі засоби призначають лише при схильності до закрепів; дають їх в дні прийому піперазину увечері.

Побічна дія

Препарати піперазину малотоксичні і в терапевтичних дозах побічних явищ зазвичай не викликають; можуть застосовуватися в амбулаторних умовах. Іноді спостерігаються легка нудота, болі в животі, скороминучий головний біль. При передозуванні можливі м'язова слабкість, тремор. У хворих з порушеннями функції виділення нирок можуть виникнути нейротоксичні явища.

Протипоказання:

Органічні захворювання ЦНС.

Спосіб застосування та дози

При лікуванні аскаридозу призначають препарат 2 дні підряд по 2 рази на день за 1 годину або через 1/2 - 1 години після їжі. Дають всередину у вигляді таблеток в наступних дозах на один прийом: дорослим - 1, 5 - 2, 0 г (3 - 4 г в добу); дітям до 1 року - по 0,2 г (0,4 г в добу), від 2 до 3 років - по 0,3 г (0,6 г в добу), від 4 до 5 років - по 0,5 г (1 г в добу); від 6 до 8 років - по 0,75 г (1, 5 г в добу), від 9 - 12 років - по 1 г (2 г в добу), від 13 до 15 років - по 1, 5 г (3 г в добу). Дітям препарат можна призначати у вигляді 5 % розчину.

Можна також приймати препарат протягом одного дня: одноразове від 0,4 до 4 г (залежно від віку) або 2 рази від 0,2 до 2 р.

Розчин піперазину адипината 5 % для дітей (Solutio Piperazini adipinatis 5 % pro infantibus). Містить в 100 мл піперазину адипината 5 г, кислоти лимонної 2 г, цукрового сиропу 72, 9 г, натрію бензоату 0,1 г, води 20 мл. Прозора рідина слабо-жовтого кольору, без запаху, кисло-солодка на смак. Одна чайна ложка розчину містить 0,25 г піперазину адипината, десертна ложка - 0,5 г, столова ложка - 0,75 р.

При ентеробіозі приймають в тих же дозах протягом 5 днів підряд з 7-денною перервою; проводять 1 - 3 цикли лікування. У перервах між циклами рекомендується ставити на ніч клізму (для видалення гостриків з прямої кишки); дорослим з 4 - 5 стаканів води, дітям - з 1 - 3 стаканів з додаванням натрію гідрокарбонату, по 1/2 чайної ложки на стакан води.

При лікуванні ентеробіозу необхідне строге дотримання гігієнічного режиму.

Форми випуску

Таблетки по 0,2 і 0,5 г; 5 % розчин (для дітей) в склянках оранжевого скла по 100 мл.

Зберігання:

Таблетки - в звичайних умовах; розчин - в прохолодному, захищеному від світла місці.

Синоніми: Adipalit, Adiprazina, Entacyl, Entazin, Helmirazin, Heltolan, Nematocton, Nometan, Oxurasin, Piperascat, Piperazine adipate, Piperazinum adipinicum, Vermicompren, Vermitox

Діетилкарбамазин (Diethylcarbamazine)

Фармакологічна дія:

Протигельмінтний засіб для лікування різних видів філяріатозів, в т.ч. з ураженням лімфатичної системи, підшкірної клітковини і тканин ока. Механізм дії повністю не з'ясований. Відомо, що препарат володіє активною антигельмінтною дією в цілому організмі, але позбавлений активності in vitro. Можливо, він порушує перетворення арахідонової кислоти як в тілі гельмінта, так і в організмі господаря (людини), внаслідок чого наступає загибель гельмінтів.

Покази до застосування:

Філяріатози різної локалізації, викликані W.Bancrofti, B.malayi, Loa Loa, O.volvulus.

Протипоказання:

Гіперчутливість; онхоцеркоз з ураженням очей.

Побічні дії:

Шкірне свербіння, шкірний висип, кашель, еозинофільні інфільтрати, лімфоаденопатія, гепатоспленомегалія. При онхоцеркозі - помутніння склоподібного тіла, ослаблення або втрата зору.

Спосіб застосування і дози:

При філяріатозах: всередину, 2 міліграми/кг 3 рази на добу протягом 10 днів, максимальна добова доза - 0.4 г; проводять 3-5 курсів з проміжком 10-12 днів.

Особливі вказівки:

Критерії ефективності лікування: зникнення в крові мікрофілярій і клінічних проявів хвороби (висипання на шкірі, гіпереозинофілія).

Лікарська форма: таблетки

Нафтамон (Naphthammoni)

Фармакологічна дія:

Препарат викликає контрактуру (стійке скорочення) мускулатури паразитів, що сприяє їх видаленню з кишечника.

Оболонка з ацетилфталілцелюлози, що покриває пігулки нафтамона “К”, забезпечує їх розчинність в дванадцятипалій кишці або у верхніх відділах тонкої кишки, тому препарат володіє антигельмінтною дією напротязі кишечника, а пігулки нафтамона, розчинні в кишечнику, на відміну від пігулок нафтамона “К”, розпадаються в нижньому відділі тонкої кишки або у верхньому відділі товстої кишки, тобто в місці основної локалізації волосоголовця (паразитарного черва, що мешкає в тонкій кишці людини, збудника трихоцефальозу). У зв'язку з цими особливостями пігулки нафтамона “К” застосовують при аскаридозах, анкілостомідозах і трихостронгілоїдозах, а також при поєднанні цих інвазий (зараження глистами) з трихоцефальозом, а пігулки нафтамона, розчинні в кишечнику, - тільки при трихоцефальозі.

Показання до застосування:

Застосовують при лікуванні аскаридозу, анкілостомідозу, ентеробіозу, трихостронгілоїдозу,трихоцефальозу.

Спосіб застосування:

Обидва види пігулок приймають всередину, не розжовуючи, натщесерце, за 2 години до сніданку і запивають водою. Попередньої підготовки і дотримання дієти не вимагається, проте бажано обмежити вживання гострих, солоних і жирних продуктів і молока. У зв'язку з тим, що препарат має послаблюючу дію, проносне після його прийому зазвичай не призначають.

Дорослим і дітям старше 10 років дають 5 г препарату (10 пігулок), дітям від 3 до 5 років - 2,0-2,5 г (4-5 пігулок), від 6 до 7 років - 3 г (6 пігулок), від 8 до 9 років - 4 г (8 пігулок). Вища разова і добова дози всередину для дорослих 5 г; для дітей 3-5 років - 2,5 г, 6-7 років - 3 г, 8-9 років - 4 г, 10-14 років - 5г. Приймають препарат протягом 3-5 днів. При необхідності лікування повторюють через 2-3 тижні.

Лікування нафтамоном проводять в умовах стаціонару (лікарні).

Побічні дії:

При застосуванні нафтамона можливі нудота, блювота. Ці явища проходять після припинення прийому препарату.

Протипоказання: Порушення функції печінки.

Форма випуску:

Пігулки нафтамона “К”, покриті оболонкою і пігулки нафтамона, розчинні в кишечнику.

Умови зберігання:

Список Б. У сухому, захищеному від світла місці.

Синоніми:

Бефенія гидроксинафтоат, Алькопар, Дебефеній.


Філіксан (Filixanum)

Сума речовин (сухий екстракт) кореневищ чоловічої папороті.

Властивості.