Смекни!
smekni.com

Особливості виховання дітей у багатодітній сім'ї (стр. 4 из 10)

Якщо ви хочете навчити дітей чемності - будьте чемними з ними.

Довгий час батьки для дітей як мірила всесвіту, точка опори. Діти дивляться на світ і досліджують його через батьків, крізь їх вчинки та стосунки. Вони повністю копіюють нас, вони хочуть бути схожими на нас, тому і стежать за нами. Інколи, ми навіть не встигаємо відмітити коли саме діти перейняли від нас ті чи інші звички. Не треба недооцінювати дитячу кмітливість у пізнанні всесвіту. Нам здається, що своїми палкими речами ми донесли їм свою думку, а насправді діти переймають саме наші вчинки, те як ми поводимося у скрутних випадках тощо.

Часто батьків починає дратувати поведінка дітей, що призводить до бурхливої емоційної реакції. Але ж дитяча поведінка, це лише віддзеркалення стосунків у сім'ї. Саме через те, створення позитивного прикладу - запорука здорової атмосфери у сім'ї [9].

Треба турбуватися за те як розвивається дитина, аби в неї не було проблем через негармонійний розвиток та виховання дітей.

Можна виділити наступні види багатодітних сімей.

Сім'ї, в яких батьки люблять своїх дітей і свідомо хотіли їх мати. У цих родинах дитина - одна з основних життєвих цінностей, і батьки роблять все від них залежне, щоб їх дітям жилося краще.

Сім'ї, в яких батьки свідомо не прагнули мати багато дітей. Третій і подальші діти могли з'явитися в них, головним чином через відсутність планування сім'ї. Такі сім'ї можуть сформуватися, наприклад, в результаті народження двійні або трійні, через острах перервати вагітність, лікарського заборони на аборт за станом здоров’я матері, відмови від аборту і засобів контрацепції з-за релігійних переконань.

Сім'ї, що утворилися в результаті об'єднання двох неповних сімей, в кожній з яких вже були діти.

Сім'ї, в яких народження великого числа дітей можна вважати проявом неблагополуччя. Діти тут часто є засобом для отримання різного Роду допомоги, пільг і благ. Крім того, в більшості випадків у таких сім'ях саме по явище дітей на світло є наслідком безладних польових відносин у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння, і типової психологічної установкою, батьків і виступає переконання в тому, що їх основне завдання - виробити дитину на світло, а подальша його доля повинна стати турботою держави [10; с.157].

Віднесення сім'ї до того чи іншого типу дозволяє чітко визначити оптимальний стиль взаємин з нею, обсяг і характер необхідної соціальної та іншої допомоги.

Соціальний патронаж - форма найбільш тісної взаємодії з родиною, коли соціальний педагог знаходиться в її розпорядженні 24 години в добу, проводить з членами сім'ї багато часу, часто декілька годин в день, входить в курсі всього, що відбувається в родині, впливаючи на суть подій. Термін соціального патронажу завжди обмежений. В залежності від конкретних умов він може тривати 4 - 9 місяців. Соціальний педагог одночасно патронує не більше двох сімей. Одночасно під його спостереженням можуть бути сім'ї, патроновані їм раніше. Соціальний педагог підтримує доброзичливий контакт з ними і підключається до вирішення окремих проблем цих сімей [10; с.157].

Як зайнятих працівників, так і безробітних;

залучення до прийняття

участі в подібних об'єднання людей, які нещодавно були безробітними, але в даний час мають роботу, для надання підтримки безробітним;

участь у створенні спеціальних дитячих фондів, завданнями яких є не тільки пошук і перерозподіл матеріальних коштів, але й виявлення дітей, які виявили інтерес до бізнесу, організація їх подальшого професійного навчання або допомога у професійній орієнтації;

допомога в отримання матеріальної допомоги різного виду (компенсації, що виплачується з підприємства працівнику; стипендії, яка виплачується в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації; допомоги по безробіттю; компенсації витрат у зв’язку з добровільним переїздом в іншу місцевість за пропозицією служби зайнятості; дотацій на користування житлом, комунальними послугами, громадським транспортом, послугами охорони здоров'я та громадського харчування тощо.);

інформаційні та організаційно-посередницькі послуги;

соціальний патронаж дітей "групи ризику" з сімей безробітних громадян, обстеження даних сімей на предмет присвоєння статусу малозабезпеченої сім'ї для отримання додаткової значною соціальної допомоги і пільг і т.д. "

Багато батьків багатодітних сімей не працюють. Батьки, які виховують неповнолітніх дітей, складають значну частину безробітних. До сім'ям безробітних, відносять сім'ї з одним або декількома безробітними. Для надання соціальної допомоги сім'ї безробітних диференціює: першу групу становлять повністю безробітні сім’ї (всі неповнолітні, працездатні члени є безробітними), другу - частково безробітні сім'ї (хоча б один повнолітній працездатний член сім'ї не має роботи).

Основні проблеми сімей безробітних:

матеріальні (для більшості людей робота за наймом є основним, а часто і єдиним засобом забезпечення матеріальних потреб своїх та своєї родини в їжі, одязі, житло),

дозвільні (проведення вільного часу, відвідування культурних заходів, заняття спортом, відвідування з дітьми різних гуртків, секцій і т.п.); при тривалій безробіття, виникає проблема проведення літнього періоду (літній відпочинок, відпочинок з дітьми);

погіршення психологічної атмосфери в родині (збільшення числа конфліктів, дисгармонія в взаєминах членів сім'ї і т.п.);

зростання числа індивідуальних проблем психологічного, соматичного, морального і т.п. характеру;

проблеми з вихованням дітей, перевантаження і стресові стани у більшості з них.

Основні напрямки соціально-педагогічної роботи з сім'ями безробітних:

виявлення сімей безробітних, спостереження за ними, вивчення їх стану потреб.

Для аналізу подібної сім'ї можуть знадобитися наступні відомості:

кількість членів сім'ї, в тому числі дітей;

стать і вік батьків і дітей;

матеріальне становище сім'ї;

кількість безробітних в сім'ї;

тривалість періоду безробіття, її причини;

житлові умови: відносини між батьками, дітьми, батьками і дітьми;

стан здоров'я дітей і батьків, наявність, хворих, інвалідів з дитинства;

рівень освіти безробітний;

професія безробітних, їх трудовий стаж;

відомості про те, чи діти вчаться і в яких навчальних закладах;

успішність дітей;

наявність дітей, які не навчаються і не працюють, причини цього;

наявність асоціальної поведінки членів сім'ї,

можливості проведення літнього відпочинку;

коло інтересів сім'ї і т.п.;

· виявлення основних проблем, проектування напрямків допомоги, яка може бути запропонована у кожному конкретному випадку;

· надання посильної організаційно-юридичної допомоги відстоювання інтересів безробітних і членів їх сімей, консультаційні послуги і т.п.);

· забезпечення психологічної допомоги нужденним безробітним і членам їх сімей (напрям в консультацію, спеціалізовані органи, психологічна підтримка, обсяг якої визначається мірою компетенції соціального педагога);

· організація дозвілля та відпочинку дітей;

· сприяння самому безробітному, членам його сім'ї, у тому числі неповнолітнім, в працевлаштуванні;

· стимулювання створення груп самодопомоги;

Допомога в створенні різних курсів, гуртків тощо., у тому числі приватних, метою яких буде навчання і перенавчання типу полегшують вибір найбільш ефективного напрямку зі соціально-педагогічної роботи з нею, але вони відносні і не можуть застрахувати від можливих помилок і помилок. Значна роль належить педагогічної майстерності і такту соціального педагога. Так, організовуючи роботу з родиною, незалежно від її типу необхідно враховувати наступне: будь-кому з батьків неприємно чути погане про своїх дітей, тому необхідно навчитися не тільки скаржитися, але і хвалити дитину, бачити хороше; не варто заради красномовного слівця або повчального прикладу оприлюднювати різні негативні сторони сімейного виховання; не рекомендується ставитися до важким підліткам з позиції негативу або страху; необхідно навчитися самому і вчити важких дітей бачити радісні перспективи майбутнього життя; не варто зловживати довірою підлітка і його батьків; ніколи не слід ставити остаточний і безнадійний діагноз, оскільки ні один з методів діагностики не дає безперечною і остаточно вірної інформації.

Традиційними категоріями сімей, з якими працюємо соціальний педагог, є малозабезпечені сім’ї, сім'ї безробітних, багатодітні сім'ї.

В даний час відзначається стійке зниження частки багатодітних сімей в населенні. Це збігається і з тенденцією до малодітності і взагалі бездітності. Немає чіткої системи соціальної підтримки багатодітних сімей. Є негативне і навіть негативне ставлення суспільства до багатодітних сім'ям, особливо зі збільшенням порядкового номера народжень. Але вагітність понад двох, трьох дітей у сім'ї розцінюється як щось з ряду незвичайне, як відхилення від загальних правил. Багатодітні сім'ї на початку століття становили більшість населення. Вони були досить поширені у всіх шарах суспільства від найбіднішого селянства до дворян. Це зумовлювалося традиціями російського народу і православної моралі. Народження дітей не планувалося, сприймалося як "Дар Божий", не було контрацептивів, не були поширені аборти. У багатодітній родині було легше вижити. У суспільстві завжди було стійке позитивне ставлення до багатодітної сім'ї.

В даний час багатодітною сім'єю вважається сім'я, що має 3х і більше дітей.

Категорії багатодітності

Розрізняють три категорії багатодітних сімей:

1. Свідома багатодітність.

У сім'ях, де міцні сімейні або релігійно-національні традиції.

2. Народження спільної дитини при повторному шлюбі батька або матері при наявності інших дітей. Ця категорія багатодітної родини має зачатки "неповної" у вихованні дітей.