Смекни!
smekni.com

Сновидіння Зігмунда Фрейда (стр. 5 из 9)

Вибраний нами для аналізу приклад знаходить такий зсув, через зміст сновидіння і прихованих його думок має центри в різних пунктах: в сновидінні на перший план виступає ситуація, ніби якась жінка робить мені аванси; в прихованих же думках центр тяжкості покоїться на бажанні покуштувати разокбезкорисливу любов, "яка нічого не стоїть"; остання думка ховається тільки за розмовами про красиві очі і віддаленим натяком в слові "шпинат".

Виправляючи шляхом аналізу вироблений в сновидінні зсув ми приходимо до абсолютно незаперечних висновків щодо двох спірних проблем сновидіння, саме: щодо спонукачів сновидіння і зв'язки останнього з пильнуванням. Є сновидіння які відразу знаходять свій зв'язок з денними переживаннями; в інших же не можна відшукати цього зв'язку. Проте аналіз доводить, що кожне сновидіння без виключення пов'язане з яким-небудь враженням останніх днів або, вірніше, останнього дня перед сновидінням. Враження, що грає роль спонукача сновидіння, може бути так значно, що наяву нас не дивує інтерес до нього; в цьому випадку ми справедливо рахуємо сновидіння продовженням важливих інтересів дня. Але звичайно, якщо зміст сновидіння має яке-небудь відношення до денного враження, останнє таке нікчемне і так легко забувається, що ми лише насилу пригадуємо його. Сновидіння, будучи навіть зв'язним і зрозумілим, неначе цікавиться найбайдужішими дрібницями, які наяву не могли викликати ніякого інтересу. Зневага до сновидіння в значній ступені пояснюється тим, що воно надає таку перевагу байдужому і неважливому.

Але аналіз руйнує зовнішню видимість, з якою пов'язана ця низька оцінка сновидіння. Там, де сновидіння виставляє на перший план як спонукач байдуже враження, аналіз звичайно знаходить значне і справедливе хвилюючепереживання, яке в сновидінні входить в обширні асоціативні зв'язки з байдужим переживанням і заміщається їм. Там, де сновидіння зайнято позбавленими значення і інтересу уявленнями аналіз розкриває численні зв'язки, що сполучають це неважливе з вельми значущим. Коли ми в змісті сновидіння знаходимо байдуже враження замість хвилюючого і байдужий матеріалn замість цікавого, то це потрібно розглядати як результат роботи зсуви.

Дотримуючись тепер поглядів, вироблених нами при заміщенні явного змісту сновидіння прихованим, потрібно на питання про спонукачах сновидіння і про зв'язок останнього з повсякденним життям відповісти таким чином: сновидіння ніколи не цікавиться тим що не могло привернути нашої уваги вдень, і дрібниці, не хвилюючі нас вдень, не в змозі переслідувати нас і уві сні.

Який же спонукач сновидіння у вибраному нами для аналізу прикладі? Це - незначне переживання, що полягає в тому що приятель дав мені можливість проїхатися дарма в кареті. Картина за табльдотом в сновидінні містить натяк на цей незначний факт бо в розмові з приятелем я привів карету з таксометром в паралель з табльдотом. Але я можу також вказати і на важливе переживання, яке заміщено уві сні цим незначним: декілька днів перед тим я витратив багато грошей на одного дорогого мені члена моєї сім'ї. І ось приховані думки сновидіння як би говорять: було б аніскільки не дивно, якби та особа віддячила мені - любов його не була би безкоштовна. Безкоштовна ж любов, мабуть, стоїть серед моїх прихованих думок на першому плані. І та обставина, що я з вказаним родичем незадовго перед тим кілька разів їздив в кареті, призводить до того, що поїздка з моїм приятелем нагадує мені про відносини до першого. Для того, щоб яке-небудь незначне переживання могло зробитися спонукачем сновидіння, необхідно ще одна умова, не потрібна для дійсного джерела сновидіння: це переживання повинно бути завжди недавнім, тобто відноситися до дня перед сновидінням.

Я не можу залишити питання про зсув сновидінь, не згадавши ще про одне дивне явище, яке спостерігається при утворенні сновидіння під впливом згущування і зсуву. При розгляді згущування ми вже мали нагоду познайомитися з таким випадком, коли два прихованих за сновидінням уявлення, маючи що-небудь загальне між собою або яку-небудь точку зіткнення заміщаються в сновидінні змішаним уявленням, в якому більш ясна суть відповідає загальним, а неясні подробиці – приватним рисам обох уявлень. Якщо до цього згущування приєднується ще і зсув, то утворюється не змішане уявлення, а якесь загальне середнє, яке відноситься до окремих елементів так, як в паралелограмі сил складові відносяться до рівнодіючої. Так наприклад, в одному з моїх сновидінь йдеться про уприскування пропиляна. При аналізі я перш за все знаходжу як спонукач сновидіння незначне переживання, в якому деяку роль грає амилен (хімічний препарат). Поки я ще не можу пояснити змішення амилена з пропиленом. Але до круга ідей того ж сновидіння відноситься ще спомин про перші відвідини Мюнхена, де на мене справили сильне враження Пропілєї. Подальший аналіз дозволяє виказати припущення, що зсув з амилена на пропилен був обумовлений впливом другого круга ідей на перший. Пропиляний є, так би мовити, середнім уявленням між амиленом і Пропілеям і, слово це потрапляє у вміст сновидіння в якості компромісу шляхом одночасного згущування і зсуву.

При погляді на цю роботу зсуву ще дотепніще, ніж при згущуванні, відчувається потреба знайти мотиви такої загадкової роботи сновидіння.

Якщо та обставина, що ми в змісті сновидіння не знаходимо або не взнаємо прихованих його думок і не здогадуємося навіть про причинах такого спотворення, обумовлюється головним чином роботою зсуву, то інша, більш легка переробка прихованих думок приводить нас до виявлення нової, але вже цілком зрозумілої діяльності роботи сновидіння. Найближчі приховані думки що знаходяться шляхом аналізу, часто вражають нас своєю незвичністю: вони є нам не в раціональних словесних формах якими наше мислення звичайно користується, а швидше виражаються символічно, за допомогою порівнянь і метафор, як в образній поетичній мові. Неважко знайти причину такого роду умовності при виразі прихованих думок. Сновидіння по більшій частині складається із зорових картин (ситуацій); тому приховані думки повинні перш за все піддатися деяким змінам, щоб зробитися придатними для такого способу виразу. Якщо ми представимо собі, наприклад, задачу, що полягає в тому, щоб замінити фразу з якої-небудь політичної передовиці або з мови в судовому залі поряд картинних зображень, то ми легко зрозуміємо, які зміни вимушена проводити робота сновидіння в цілях образного представлення змісту сновидіння.

Серед психічного матеріалу прихованих думок звичайно зустрічаються спогади про глибокі переживання - нерідко з раннього дитинства, що відобразилися як ситуації здебільшого з зоровим змістом. Цей елемент прихованих думок, діє як би центр кристалізації на концентрацію і розподіл матеріалу прихованих думок, надає, де тільки можливо, визначаюче вплив на формування сновидіння. Ситуація сновидіння є часто не чим іншим, як видозміненим і ускладненим повторенням вказаного глибокого переживання: сновидіння лише дуже рідко дає точну і без жодних домішок репродукцію дійсних сцен.

Але сновидіння не складається виключно з ситуацій, а містить також окремі залишки зорових образів, мов і навіть незмінених думок. Недаремно, мабуть, переглянути тепер коротко образотворчі засоби, які має свій в розпорядженні робота сновидіння для своєрідного виразу прихованих думок.

Приховані думки, що виявляються шляхом аналізу, представляють психічний комплекс найзаплутанішої будови. Частини його знаходяться в найрізноманітніших логічних відносинах один до одного: вони можуть стояти на першому і на останньому плані; можуть бути умовами, відступами, поясненнями, доказами і запереченнями; майже завжди поряд з одним напрямом думок присутня зворотна течія, що суперечить йому. Цьому матеріалу властиві всі характерні риси знайомого нам мислення наяву; але щоб отримати сновидіння з цього психічного матеріалу необхідно піддати його згущуючому пресуванню, внутрішньому роздробленню, зсуву, який одночасно створює нові бачення і, нарешті, виборчій дії із сторони найпридатніших для освіти ситуацій складових частин. З обліком генезису цього матеріалу такий процес заслуговує назву "регресії". При переробці психічний матеріал втрачає, звичайно скріпляючі його логічні зв'язки: робота сновидіння як би бере на себе тільки обробку фактичного змісту прихованих думок; так що при тлумаченні сновидіння необхідно відновити зв'язок знищений роботою сновидіння.

Таким чином, засоби виразу роботи сновидіння можна назвати жалюгідними в порівнянні із засобами нашого мислення. Проте сновидіння зовсім не повинне відмовлятися від передачі логічних відносин між прихованими думками: дуже часто йому вдається замінити ці відносини характерними продуктами власної творчості.

Сновидіння перш за все знаходить непорушний зв'язок між всіма частинами прихованих думок тим, що сполучає весь цей матеріал в одну ситуацію: воно виражає логічний зв'язок зближенням в часі і просторі, подібно художнику, що сполучає на картині що зображає Парнас, всіх поетів, які, звичайно, ніколи не знаходилися разом на одній вершині гори, але в понятті, поза сумнівом утворюють одну сім'ю. Робота сновидіння застосовує цей спосіб виразу і в частковостях, так що якщо в сновидінні два елементи знаходяться поряд, це говорить за особливо тісний зв'язок між прихованими за ними думками. Тут потрібно ще помітити, що сновидіння однієї ночі знаходять при аналізі своє походження від одного і того ж круга ідей.

Причинна залежність в сновидінні або зовсім не виражається або заміщається послідовністю в часі двох неоднаково довгих частин сновидіння. Часте це заміщення буває зворотним, тобто початок сновидіння відповідає слідству, а кінець - передумові. Пряме перетворення уві сні одного предмету в іншій вказує на відношення причини до слідства.