Смекни!
smekni.com

Здоров язберігаючий компонент у змісті і структурі підручників для початкової школи (стр. 7 из 16)

- формування уявлень і понять про духовну та психічну складові здоров'я та їх вияви через загальнолюдські цінності (милосердя, співчуття, взаємодопомогу), оволодіння уміннями й навичками морально-етичної поведінки;

- засвоєння учнями знань, умінь і навичок особистої гігієни, профілактики захворювань і травматизму у класі, вдома, на вулиці та інших місцях;

- ознайомлення з впливом рухової активності та загартування організму, раціонального харчування, режиму дня на здоров'я та розвиток дитини;

- запобігання порушенням постави учнів, плоскостопості, розладів органів чуття;

- формування знань, умінь та навичок безпеки життєдіяльності вдома, у школі, на вулиці, у транспорті, в громадських місцях, на вулиці [57, 286].

Відповідно до цих завдань зміст підручників структурується таким чином: 1) людина та її здоров'я; 2) фізична складова здоров'я; 3) соціальна складова здоров'я; 4) психічна та духовна складові здоров'я; 5) безпека життєдіяльності учнів вдома, у школі, на вулиці, в громадських місцях, на відпочинку [58, 132].

Зазначені напрями є наскрізними для всієї початкової школи, але в кожному класі зміст і обсяг пропонованої учням інформації, організація її засвоєння змінюються відповідно до зростаючих пізнавальних, психологічних особливостей учнів. Тому послідовність і кількість годин на ці складові курсу можуть змінюватися відповідно до робочого плану школи. Адже у викладанні цього курсу необхідно з упередженням на доступному для цього віку матеріалі реагувати на конкретні умови, в яких відбувається навчальний процес (скажімо, наближення епідемій, стихійне лихо, інфекційні хвороби тощо), враховувати особливості учнівського контингенту саме даного класу.

Дидактико-методична організація змісту підручника з курсу "Основи здоров'я" у 1-4 класах ґрунтується на таких засадах:

1.Перевага практичних дій і вправлянь учнів у засвоєнні навчального матеріалу; зв'язок теоретичних відомостей з можливостями їх практичного застосування.

2.Опора на особистий досвід дітей або його розширення, збагачення шляхом розповідей, ілюстрацій; тісний зв'язок з конкретним життям дітей даного класу.

3.Різноманітність поєднання форм організації навчальної діяльності: спостереження, слухання, розповідь, практичні дії, дослідницькі завдання, ігрові ситуації, діалоги, інсценізації, парна і групова робота.

4.Емоційність навчальних текстів та ілюстрацій; використання несподіваного за формою початку уроку (римування, девіз уроку, реквізит), запрошення цікавих людей (батьків, лікарів, пожежників, міліціонера), залучення віршованих текстів, інсценізація казок тощо.

5.Постійне мотивування дітей до уважного ставлення до свого здоров'я, заохочення успіхів дітей в опануванні умінь і навичок здорового способу життя і безпеки життєдіяльності.

6.Неперервність впливу на формування в учнів основних практичних результатів засвоєння навчального матеріалу [60, 468].

Зрозуміло, що підручник складає лише основу організації уроку, на якому вчитель вільно поєднує інші джерела інформації.

При оцінюванні рівня навчальних досягнень учнів з основ здоров’я враховується знання та дотримання школярами правил збереження власного життя і здоров’я оточуючих.

Позитивно оцінюється кожний крок учня, спрямований на:

1) підвищення рівня знань про здоров’я і безпеку життєдіяльності, здоровий спосіб життя, уміння використовувати здобуті знання для зміцнення здоров’я;

2) набуття навичок, що сприяють фізичному, соціальному, духовному та психічному здоров’ю;

3) позитивне ставлення до здорового способу життя [53, 107].

Підручники з курсу «Основи здоров’я» орієнтують на застосування інтерактивних методів навчання, які є ефективними і сприймаються дітьми. Знання і практичні навички здобуваються не лише з текстових пояснень, а й у процесі продуктивної діяльності: під час ігор, аналізу ситуацій, мозкових штурмів, роботи в групах, розробки проектів.

Подаємо приклади формулювання основних завдань теми «Ознаки здоров'я» з курсу "Основи здоров'я".

Мета – формування в учнів уявлень про здоров'я, його значення для життя людини.

1. Інформація: книжка допоможе дізнатися багато нового про себе, своїх ровесників, як правильно вчитися, займатися фізкультурою, харчу-ватися, доглядати за собою, безпечно рухатися, працювати, відпочивати.

2. Уявлення про ознаки здорової дитини шляхом поєднання бесіди вчителя з ілюстративним матеріалом, залученням особистих вражень дітей.

3. Актуалізація знань дітей щодо впливів на здоров'я: що корисно, а що шкодить.

4. Уточнення і розширення знань, як дбати про здоров'я саме першокласнику (багато рухатися, вживати корисну їжу, гуляти на свіжому повітрі, бути охайним, вчасно лягати спати, завжди бути ввічливим).

Практичні дії: порівняння ілюстрацій: які звички корисні, а які — ні, мотивація дітей до засвоєння корисних звичок.

Для сприймання учнями початкових класів інформативних текстів попередньо проводиться тлумачення слів, виразів, віднаходження учнями з допомогою вчителя ключових слів, словосполучень (їх актуалізація здійснюється не тільки на етапі засвоєння знань, умінь, навичок, а й на етапах систематизації, узагальнення знань, умінь, навичок, а також і на наступних уроках), розгляд ілюстрацій тощо.

До читання тексту в цілому чи окремих його частин залучаються учні або його читає вчитель (це залежить і від складності матеріалу, і від техніки читання учнів, але на перших порах, на нашу думку, це робить учитель). Перед читанням чітко формулюється мета цього виду діяльності. З метою свідомого сприймання, розуміння змісту тексту вчитель коментує факти, ситуації, залежності, наприклад, росту й розвитку дитини від повноцінного харчування, правові основи дитини, розкриває значення окремих слів, виразів, привертає увагу дітей до малюнків тощо. Розуміння учнями змісту тексту з'ясовується після читання. Якщо учень розуміє прочитане, почуте, то він диференціює істотні ознаки і неістотні, встановлює причинно-наслідкові зв'язки, висловлює оцінні судження, виконує певні практичні дії.

Засвоєнню змісту навчального предмета «Основи здоров’я та фізична культура» сприяють мотиваційні зв’язки з іншими предметами початкової школи, такими як «Я і Україна», «Художня праця», «Читання», «Трудове навчання» [58, 241].

Результати дослідження (додаток А) засвідчують, що 91% учителів працюють за підручниками «Основи здоров’я» (авт. Н.Бібік, Т.Бойченко, Н.Коваль, О.Манюк); 98% опитаних вважає, що обрані підручники відповідають навчальній програмі; 82% вчителів користуються додатковими джерелами інформації. Щодо позитивних сторін зазначених книг, то 63% опитаних вважають, що навчальний матеріал викладений доступно; 80% учасників стверджує, що ілюстрації відповідають віковим особливостям учнів, проте підручник подобається в естетичному плані лише 46% опитаних.

Недоліки, які притаманні підручникам: 56% вказують на репродук-тивний характер запитань; 43% зазначає, що у навчальній книзі недостатньо завдань, які формують навички самостійної роботи. 54% респондентів переконані, що у підручниках недостатньо завдань і вправ, які формують уміння і навички раціонального харчування, а також особистої гігієни.

Щодо ступеня реалізації підручником провідних компонентів, то найбільший відсоток припадає на здоров’язберігаючий - 94%, а щодо компонентів, які найбільше реалізують здоров’язберігаючу функцію, то 82% вважає, що це навчальні завдання і вправи.

Аналіз зазначених підручників дозволяє дійти висновку, що підручники з освітньої галузі «Здоров’я і фізична культура» містять завдання спрямовані на реалізацію здоров’язберігаючої функції; домінуюче місце серед цих завдань мають завдання на формування умінь і навичок рухової активності; кількість вправ, які б формували у молодших школярів уміння і навички раціонального харчування, в аналізованих підручниках недостатня; підбір завдань вимагає удосконалення, оскільки не забезпечується позитивна динаміка їх використання; потрібно забезпечити емоційну насиченість

Таким чином, зміст освітньої галузі «Здоров’я і фізична культура» у контексті вимог Державного стандарту початкової загальної освіти багатоплановий. Він реалізується через навчальний курс «Основи здоров’я і фізична культура» і охоплює такі змістові лінії: здоров’я людини, фізична складова здоров’я, соціальна складова здоров’я, психічна та духовна складові здоров’я. Виокремленні положення освітньої галузі «Здоров’я і фізична культура» слугують основою для розробки відповідних підручників з курсу «Основи здоров’я і фізична культура».

Розділ ІІ. Дослідження здоров’язберігаючої спрямованості сучасних підручників для початкової школи

2.1 Змістове забезпечення здоров’язберігаючої функції початкової освіти у чинних підручниках

Зміна цілей і цінностей сучасної освіти, яка відбулася останніми роками, засвідчує потребу у новому розумінні педагогами ролі здоров'я в організації навчально-виховного процесу, оцінці його результатів. Це знайшло відображення в низці підручників для початкової школи, за якими здійснюється навчальна діяльність учнів. Зміст підручників орієнтований на формування уявлень в учнів про основні складові здоров'я: фізична, психічна, соціальна, духовна. Всі ці складові взаємодіють, переплітаються, інтегруються, створюючи комплексне уявлення про здоров'я людини як цілісність.

Основне призначення текстів – повідомлення знань. У процесі вивчення курсу «Основи здоров’я» діти отримують знання про значення здоров’я (як правильно харчуватися; чистити зуби, умиватися і розчісуватися; приймати душ після сну – вранці, і перед сном – увечері; регулярно підстригати нігті та волосся; стежити за чистотою одягу та взуття та ін.), про будову тіла, здоровий спосіб життя і загартування організму, про корисні й шкідливі звички.