Смекни!
smekni.com

Допомога сім`ї та дитині у подоланні девіантної поведінки в практиці роботи шкіл (стр. 5 из 11)

Дуже уважно випливає відноситься до прохань батьків. Не виконати прохання можна тільки в тому випадку, якщо її виконання може нанести шкода дитині.

Індивідуальне спілкування не тільки дає можливість учителю вплинути на батьків, але й у свою чергу, багато в чому допомагає йому у виборі правильного підходу до дітей.

Багато чого у відношенні школи і родини залежить від першої зустрічі. У першій розмові з родителями не слід говорити про труднощів роботи з дітьми. Потрібно постаратися, щоб у батьків з'явилася впевненість, що учити і виховувати їхнього сина чи дочку будуть кваліфіковані педагоги і для цього підготовлені всі необхідні умови. Особливо це відноситься до батьків першокласників - адже деякі з них, якщо дитина не ходила в дитячий сад, уперше розстаються з ним і дуже хвилюються. Щоб у майбутньому рациональнее спланувати роботу, намітити індивідуальний підхід до кожного батька, знайти шляху залучення родини до активної участі в справах класу і школи, можна при записі дитини в школу запропонувати батькам анкету з наступним змістом:

I. Інформація про батьків.

1. П.І.Б

2. Вік

3. Освіта

4. Місце роботи, телефон

5. Суспільна робота

6. Квартирні умови

7. Загальний заробіток родини

8. У яких заходах школи ви хотіли б брати участь

II. Інформація про дитину.

1. Чим ваша дитина любить займатися у вільний час?

2. Які ігри предпочитает?

3. Які види спортивних розваг більше любить?

4. З ким частіше грає(з чи хлопчиками дівчинками)?

5. Як поводиться в дитячому колективі? (активний, пасивний, соромливий.)

6. Які обов'язки має по будинку?

7. Які з вашого погляду, індивідуальні особливості дитини варто врахувати.

III. Інформація про родину.

1. Хто в родині безпосередньо займається вихованням дитини?

2. Де найчастіше разом з дитиною проводиться дозвілля?

3. Чи знаєте ви друзів своєї дитини і їхніх батьків?

4. Чи приходять до вас у гості приятелі дитини?

5. Що вас утрудняє у вихованні дитини?

6. Які методи виховання ви предпочитаете? (домовленості, роз'яснення, строгі вимоги, покарання, заохочення, дружні контакти і т.д.)

Для одержання різнобічних зведень про учнів, соціальному педагогу разом із класними учителями вивчити характеристики, дані в дитячих роках. Переглянувши документи соціальному педагогу необхідно скласти собі список учнів, з якими варто зустрітися індивідуально, кого можна запросити в школу на колективну бесіду.

Дуже важлива форма проведення індивідуальної бесіди. Кожен співрозмовник повинний уміти слухати. При знайомстві з родителями це правило особливе необхідно дотримувати.

Багато вчителів готують пам'ятки різного змісту, такі пам'ятки повинна також розробляти соціальний педагог на наступні теми:

- Як поводитися в конфліктних ситуаціях?

- Що повинено вміти першокласник?

- Що повинено вміти другокласник?

- Що повинено вміти третьокласник?

- Правила поведінки в громадських місцях, зокрема, у школі й ін.

Пам'ятки бажано підготовляти для кожної теми яку розглядають батьки і вчителі колективно. В обов'язку соціального педагога входить відвідування родин, з девіантним поводженням. Перший візит у родину - відповідальний момент часто вирішальний, чи будуть батьки довіряти вчителю, прислухатися до його рад. Педагог заздалегідь готується до відвідування тієї чи іншої родини: довідається її склад, матеріальне становище, з'ясовується, де працюють батьки, продумують можливі питання членів родини і відповідає на них, намічає, які зведення про дитину йому потрібно одержати.

Відвідування родини в другий і третій раз учитель планує, з огляду на результати попереднього знайомства; поводження дитини в школі, відношення батьків до своїх обов'язків, їхня участь у житті школи.

Йдучи в родину, соціальний педагог ставить перед собою задачу виявлення, узагальнення і поширення кращого досвіду сімейного виховання. Досвід сімейного виховання в кожній родині педагог збирає по крупинках. В одній родині це може бути устаткування дитячого куточка, в іншій цікава організація дозвілля і т.д.

Часто зустрічаються труднощі у вихованні дитини, де конфлікти між батьком і матір'ю переходять границі внутрісімейних розбіжностей. Задача, що повинна вирішити школа в роботі з не благополучними родинами - спробувати всіма способами забезпечити охорону інтересів дитини. А значить так уплинути на батьків, щоб вони усвідомили відповідальність за зростаючого людину, це дуже складна кропітка робота, що не завжди приносить результат відразу. Тут потрібно використовувати усілякі форми і методи роботи: переконання, роз'яснення, приклад інших батьків, посилений контроль.

Особливо великі труднощі представляють родини, у яких чи мати батько п'ють, і навіть якщо пияцтво не має злісної форми, а виражається в застіллях, періодичному вживанні спиртного, соціальний педагог бере такі родини під особливий контроль. Він регулярно відвідує цю родину, цілеспрямовано проводить з родителями окремі, індивідуальні бесіди. Самим небезпечної для виховання дітей стає нерозуміння такими родителями шкоди, що може принести алкоголь зростаючому організму.

Обстеження показало, що 51% питущих у дорослому стані виховувалися в родинах, де часто вживався алкоголь.

Задача соціального педагога - розкрити перед родителями шкода пияцтва в родині, особливе прилучення дітей до вживання алкоголю, необхідно емоційно набудовувати дітей проти алкоголю.

Діти повинні ясно уявляти собі всі аспекти проблеми: фізіологічний, соціальний, екологічний. Практика роботи говорить про ефективність індивідуальної роботи з антиалкогольної пропаганди з родинами учнів.

Якщо ж методи переконання не дають результату, необхідна вимогливість, а якщо потрібно, то і пряме втручання громадськості. Соціальний педагог може звернутися до керівників підприємств, на яких працюють батьки. У крайніх випадках, форми суспільного впливу не діють, використовується більш стругаючи форма впливу громадський осуд, попередження, накладають штраф. Крайньою мірою, коли поводження батьків, несумісно з виконанням ними батьківських обов'язків, стає позбавленням ними батьківських прав.

З метою антиалкогольної пропаганди разом із учителями, вести позакласну і позашкільну роботу, у процесі якої організуються спільні з родителями виходи в театр, кіно, екскурсії, виїзди на природу, спортивні свята, вечори дозвілля.

Часто в школах спостерігається практика, коли для бесіди запрошуються ті батьки, діти яких чимось провинилися. Це вкрай невірно, у цьому випадку кожна передбачувана зустріч з педагогом викликає занепокоєння, зніяковілість, а іноді і дратує. Плануючи бесіди, педагог повинний виходити з того, що спілкування з родителями не повинно обмежуватися повчаннями ‑ повчаннями, зауваженнями. Бесіди повинні бути взаємно цікавими, частіше приємними, дохідливими, природним видом зв'язку батьків і школи.

Часто бесіди з родителями допомагають знайти правильний підхід до учня - адже близькі добре знають його і можуть багато чого підказати, допомогти визначити причину того чи іншого вчинку.

Робота з колективом батьків.

Великі можливості представляє робота з колективом батьків: широка педагогічна інформація, обмін досвідом, створення в необхідних випадках суспільної думки, залучення батьків до участі в житті класу. Ця робота ведеться в двох напрямках: підвищення педагогічної культури батьків і більш зроблене в зв'язку з цим виконання ними обов'язків вихователів своїх дітей, об'єднання батьків у споєний колектив, діяльність якого спрямована на підвищення рівня учебно - виховної роботи з усіма дітьми.

Основна задача соціального педагога - активізувати педагогічну, виховну діяльність родини, додати їй цілеспрямований, суспільно значимий характер.

Основна форма роботи з колективом батьків - батьківські збори, разом із учителями початкових класів, що проводить щомісяця, а якщо це необхідно щотижня.

Батьківські збори зближають вчителів і батьків, наближають родину до школи, допомагають визначити найбільш оптимальні шляхи впливу у виховному впливі на дитину. На зборах батьків систематично знайомлять з цілями і задачами, змістом, формами і методами, виховання і навчання дітей у родині і школі.

Батьківські збора можуть бути побудовані по-різному. Основна їхня частина - повідомлення педагогічних знань - може виразитися в лекції, доповіді, бесіді, диспуті, дискусії. Це може бути семінарське заняття, перегляд і обговорення кіно фільму, ділова гра, між вчителями і родителями, що веде соціальний педагог. Може бути проведене читання окремих статей, добірки витримок з добутків класиків педагогічної літератури, постановка проблемних ситуацій. Такий прийом активізує аудиторію, стимулює обмін думками, прагнення до педагогічної самоосвіти. Цікаво проходять виступу батьків перед учнями. Це може бути розповідь чи робітника інженера про працю людей на виробництві. Такі виступи готуються дуже ретельно. Зміст і форма повинні бути доступні дітям.

Залучення батьків до виконання доручень до щоденної доброзичливої допомоги школі - важлива, насущна задача в роботі вчителя, соціального педагога з родиною.

Формою роботи, що виправдала себе, з родителями, стало оформлення стендів, куточків для батьків. Такі куточки створюються в допомогу вчителю по здійсненню педагогічного всеобуча батьків, по підвищенню їхньої педагогічної культури, як виховної.

Добре, коли зміст матеріалів у куточках збігається з тією темою, з яким у даний момент знайомлять батьків. Це дозволяє розширити, поглибити знання, ще раз повернутися до сказаного, повторити, підкреслити необхідне. На стенді може бути розкрита і самостійна тема, тому соціальному педагогу необхідно контролювати, а також допомагати кожному вчителю початкових класів в оформленні такого куточка, допомагати підбирати теми і т.д.