Смекни!
smekni.com

Ефективність управління персоналом підприємства в умовах раціонального використання трудових ресурсів (стр. 13 из 18)

- внесення пропозицій про переміщення кадрів, звільнення працівника з посади, а також переведення на більш (чи менш) кваліфіковану роботу [10].

Оцінка трудової діяльності і ділових якостей працівників і їхня атестація на Комбінаті здійснюються у встановлений термін і проводяться у всіх структурних підрозділах з дотриманням принципу підпорядкованості ? кожен працівник оцінюється своїм безпосереднім начальником і атестаційною комісією, до складу якої включаються кваліфіковані фахівці.

Атестація проводиться періодично, один раз на три роки. Терміни і графік проведення атестації, склад атестаційної комісії і список співробітників, що підлягають атестації у ціеї комісії, затверджуються наказом керівника підприємства (підрозділу) за узгодженням з комітетом профспілки відповідного рівня і доводяться до відома працівників, які атестуються. На кожного працівника, що підлягає атестації, його безпосереднім керівником складається характеристика-відгук, що надається в атестаційну комісію не пізніше, двох тижнів до атестації, разом з атестаційним листом попередньої атестації. На засідання комісії запрошуються працівник, який атестується і його безпосередній керівник. Атестаційна комісія розглядає представлені матеріали, заслуховує керівника й працівника, який атестується про його роботу і відкритим голосуванням дає оцінку діяльності працівника.

Терміни проведення атестації оформляються наказом (розпорядженням) по комбінаті для кожного підрозділу. На протязі двох тижнів після закінчення терміну, зазначеного в наказі (розпорядженні), керівник цеху (підрозділу) - голова комісії підводить підсумки і разом з "характеристикою-відгуком" і "атестаційним листом" здає звіт до управління кадрів, де вони підшиваються і зберігаються в особистих справах працівників, а копії цих документів зберігаються в цеху (підрозділі) разом із протоколом комісії.

У 2005 році на комбінаті проводилося тестування персоналу. Усього тестувалось 4529 працівників, з них вийшли до другого туру 1288 чіл., направлені на ассесмент 690 чоловік. Максимальна кількість протестованих була у наступних підрозділах: головна бухгалтерія, управління інформаційних технологій, цех конвертерний, управління мотивації персоналу, цех товстолистовий, цех рейкобалковий, центральна лабораторія металургійного комбінату - 77, доменний цех.

Максимальна кількість направлених в ассесмент центр було в наступних підрозділах: управління інформаційних технологій, центральна лабораторія металургійного комбінату - 77, цех рейкобалковий, головна бухгалтерія.

Стажування і практика молодих фахівців і резерву

Здавалося б, міцні позиції на ринку завойовані. Однак команда професіоналів "Азовсталі", прораховуючи завтрашній день, розуміє, що у виробництві не повинно бути самозаспокоєності. Тенденції розвитку світової економіки жадають від підприємства не просто виживання, але і випередження на кілька кроків своїх ринкових конкурентів. Кадри ж, якими б високопрофесійними і надійними вони не були, застарівають. Одні фахівці ідуть на пенсію, інші відстають від нових віянь. Цей природний процес приймає небезпечні форми саме при зміні економічних формацій, що і відбулося в Україні в останні роки.

У 2005 році в підрозділах комбінату стажувалося 64 чоловік. З них молодих фахівців - 11 чоловік, 35 чоловік резерву, ММТ - 7 чоловік. 22 чоловіки за результатами стажування призначені на посаду. Стажування проходило у 29 відділах і цехах комбінату.

У структурних підрозділах комбінату за звітний період пройшли практику 2358 студентів ПДТУ, ДДУУ, МАУП, МДГУ, ДНУ, ДНТУ й ін. технікумів МЕМТ, ММТ, МІТ, МБТ.

Здійснюється організація ознайомлювальної, виробничої і переддипломної практики, залучення фахівців комбінату для участі в роботі державної атестаційної комісії з атестації учнів ліцеїв, і студентів технікумів, організація участі фахівців комбінату в розробці курсових і дипломних проектів студентів (учнів)

Проходження практики студентами (учнями) за 2005-2006 навчальний рік:

ВУЗ - 560 чоловік;

Технікуми - 558 чоловік;

ПТУ - 642 чоловік;

Екскурсії - 344 чіл.

Контроль людських ресурсів здійснюється шляхом їхньої атестації при прийомі на роботу (за допомогою тестування і подальшої співбесіди).При підборі кадрів на перше місце ставиться інтелектуальний рівень людини.

Однак, під впливом прикладу розвинених закордонних підприємств, уводиться практика контролю людських ресурсів зі студентської лави.

У вузі почата реалізація принципово нового освітнього проекту - його запропонував комбінат "Азовсталь". Суть у тому, що ПДТУ готує висококваліфікованих фахівців безпосередньо за замовленням "Азовсталі". Азовстальці розробили спеціальні дисципліни - вони не входять у стандартного набору вищої технічної освіти, але дозволять студентам ще до вузі побачити всю життєдіяльність великого металургійного підприємства "зсередини", а виходить, звести період адаптації до мінімуму.

До початку проекту азовстальскі фахівці провели серед четвертокурсників спеціальне тестування. За його результатами і відібрані 32 студенти різних технічних спеціальностей.

Претенденти на роботу на комбінаті вивчать виробничу психологію, управління якістю на металургійному комбінаті, управління виробничим потенціалом, обґрунтування господарських рішень і оцінку ризиків і багато чого іншого. При цьому лекції складуть усього лише частину навчання. Інший час займуть практика, тренінги, ділові ігри. На додаток - періодичні екскурсії по комбінату, працевлаштування на період літніх канікул. Це не що інше, як професійно - практична підготовка ще до дипломування.

Студенти, найбільш працьовиті під час тестування, вже одержують стипендію від комбінату в розмірі трьохсот гривень на місяць. Тим, хто успішно пройде іспит, буде виданий особливий сертифікат - і доповнення до вузівського диплома, і запрошення на роботу до ВАТ "МК "Азовсталь". Таке співробітництво вигідне всім сторонам.

Студенти мають реальний шанс одержати роботу на провідному підприємстві Групи Метінвест - самої могутньої, конкурентоспроможної і перспективної промислової компанії країни. ПДТУ упевнений у тому, що його студенти будуть працевлаштовані, а сам вуз - затребуваний. "Азовсталь" одержить саме тих фахівців, яких хоче бачити в себе на виробництві.

Робота сектору інформаційних технологій

Основною задачею сектору інформаційних технологій є здійснення робіт з підтримки функціонування програмного забезпечення, автоматизованих робочих місць (АРМ), обчислювальної і копіювально-множної техніки, засобів мережного зв'язку, а також їхній розвиток і удосконалювання з метою оперативного і максимального забезпечення функцій управління кадрів в одержанні достовірної інформації:

· по якісному складу персоналу будь-якого підрозділу і комбінату в цілому;

· по кількісному складу працівників комбінату чи його підрозділів;

· по звітних, статистичних, довідкових і аналітичних даних.

Сектор здійснює організацію робіт із забезпечення АСУ "Кадри" новітньою нормативно-довідковою інформацією й організацію заходів щодо обміну інформацією з іншими підрозділами підприємства.

Провівши аналіз по роботі кадрової служби можна зробити висновок, що збільшення кількості працюючих на Комбінаті, що пройшли навчання, перепідготовку чи підвищення кваліфікації, поліпшує діяльність підприємства, тому що існує взаємозв'язок росту продуктивності праці робітників за рахунок підвищення кваліфікації. А якщо зросте продуктивність праці, то збільшитися й обсяг продукції, що випускається. З підвищенням кваліфікації робочих кадрів поліпшується також і якість продукції, що випускається, що безпосередньо веде до підвищення її конкурентоспроможності.

Далі проведемо аналіз кадрового складу Комбінату і визначимо найбільш важливі показники інтелектуального потенціалу підприємства.

Чисельність працівників комбінату на 31.12.2005 року складає 25055 чоловік (жінок - 8916, чоловіків - 16139 Фактична чисельність працівників комбінату в 2005 році в порівнянні з плановою чисельністю звітного року збільшилася на 13,57%, а в порівнянні з 2004 роком - на 14,15%.

У табл. 2.7 дана по роках забезпеченість комбінату трудовими ресурсами.

Таблиця 2.7

Забезпеченість трудовими ресурсами

Категорія персоналу За планом Факт Фактично в %
2002 рік 2003 рік 2004 рік 2005 рік До плану До наступного року
Усього 22060 26056 22210 21949 25055 113,57 114,15
Робітники 18188 21431 18389 18070 20532 112,89 113,62
Службовці 87 180 124 115 120 137,93 104,35
Керівники 1883 2024 1868 1861 2087 110,83 112,14
Фахівці 1902 2421 1829 1903 2316 121,77 121,70

Серед груп категорій трудящих фактична чисельність робітників, керівників і службовців у 2005 році зросла щодо попереднього року в зв'язку з приєднанням нових структурних підрозділів коксохімічного виробництва "Азовмаш". Коксохімічне виробництво збільшило чисельність комбінату на 2298 чоловік.

Співвідношення частки працівників по групах категорій, як за планом, так і фактично, залишалося постійним протягом останніх років. У 2005 році питома вага фахівців незначно збільшився. Величина, що визначає кількість робітників, що приходяться на один керівника комбінату, у 2005 році і за планом і фактично склала 10 чоловік. Кількість робітників, що приходяться на одного керівника комбінату, протягом останніх років становило 10 - 11 чоловік.