Смекни!
smekni.com

Підручникове забезпечення початкової школи (стр. 21 из 28)







Додаток 7

Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів 1-2 класів з курсу „Я і Україна”

Зміст освітньої галузі Результати навчання
Людина як особистість
Людина як складно організована, моральна і самооцінна істота. Неповторність кожної людини. Цінність життя і здоров’я Усвідомлювати людину як витвір природи, її відміну від тварин; будову і головні функції свого організму, знати і виконувати правила особистої гігієни і профілактики захворювань, які сприяють поліпшенню здоров’я і нормальному функціонуванню різних органів, усвідомлювати неповторність і самоцінність кожної людської істоти, розглядати людське життя як вищу цінність, вважати неприпустимим для себе та інших заподіяння будь-якої шкоди собі та іншим, розуміти цінність таких людських властивостей як чесність, правдивість, доброта, милосердя, працьовитість, наполегливість, відповідальність, прагнути до вироблення цих властивостей у себе
Людина, природа і суспільство
Поетапне усвідомлення довкілля і себе у ньому (сім’я, вулиця, школа, громадянин України) знати свій родовід, шанувати і любити своїх батьків та інших членів сім’ї, надавати їм посильну допомогу у веденні домашнього господарства, розуміти і виконувати свої домашні обов’язки, знати історію і традиції своєї школи, відомих її випускників, дотримуватися правил поведінки учня, берегти шкільне майно, з повагою ставитися до вчителів та інших працівників школи, доброзичливо та уважно ставитися до своїх однокласників і шкільних товаришів, відповідально ставитися до навчання і доручень учителів, мати уявлення про національно-державну символіку (прапор, герб, гімн), головні історичні події, територію і кордони України, її природу та економіку, етнічний і демографічний склад населення, культуру, державний устрій, національні риси українців, брати участь у відзначенні державних і народних свят, відчувати гордість за свою Батьківщину, розуміти її рівноправність серед інших країн і народів світу, висловлювати патріотичні почуття, розуміти залежність довкілля від діяльності людини, обережно і шанобливо ставитися до будь-яких проявів життя, результатів праці, берегти майно, прилади, предмети і речі, які є втіленням людської праці, дотримуватися основних правил раціональної організації праці учнів
Людина серед людей
Взаємодія людей у сім’ї, колективі, суспільстві. Моральні цінності українського народу мати уявлення про правила співжиття й взаємодію людей у сім’ї, у колективі, в суспільстві, узгодження їх потреб, думок, традицій для безконфліктного проживання, знати, як поводитися в гостях і бути гостинним, чемно і доброзичливо ставитися до знайомих і сусідів, брати участь у сімейних (родинних) святах і обрядах, мати уявлення про загальновизнані права людини та рівноправність, взаємні обов’язки батьків і дітей, про основні правопорушення, поширені серед дітей, юридичну відповідальність за них, уміти відповідати за свої вчинки, знати і виконувати моральні вимоги до товаришування і дружби, розуміти цінність таких рис, як скромність, вірність, поступливість, обов’язковість, виховувати їх у себе, прагнути до випробування різних соціальних ролей, уміти взаємодіяти з іншими людьми
Культура
Елементи культурно-історичного середовища (пам’ятки писемності, національні герої, визначні діячі культури, пам’ятки архітектури і народного мистецтва тощо) мати уявлення про основні пам’ятки, заклади і діячів культури свого регіону, розуміти і цінувати кращі зразки народної культури українців, брати посильну участь у культуротворчій і культуроохоронній діяльності краю

Додаток 8

Орієнтовне планування уроків з курсу „Я і Україна", 3 клас (суспільствознавчий блок)

Урок 1

Тема. Ти і Україна.

Мета. Ознайомити зі змістом предмета, його основними цілями; викликати інтерес до пізнавальної діяльності, спрямованої на пізнання й усвідомлення себе як людини, громадянина України. Стимулювати прагнення до висловлення самостійних думок, активність у діяльності.

Зміст і види роботи.

2. Робота за підручником. Опрацювання звернення авторів до учнів, як співвідносяться їхні думки про предмет з тими, що висловили учні.

3. Виразне читання вірша Л. Костенко (с.4). Міркування про те, чому його вміщено на початку підручника, які почуття про Україну викликає він у читачів. Учні знаходять рядки, які найбільше вразили, пояснюють чому.

4. Опрацювання тексту „Маленька Україна чи велика? ” Учні читають мовчки. Олівцем за допомогою позначок відзначають у тексті, що їм було відомо (+), а що є новим (-). На дошці виписується інформація, яка у кожного в класі зі знаком (-). Для цього учневі треба її перефразувати „Я не знав, що Україна за розмірами більша за такі держави..."

Таким чином складається перелік інформації, яка є новою для учнів.

Урок 2

Тема. Людина - частина суспільства.

Мета. Розширити уявлення учнів про людину як частину природи і суспільства. Розвивати спостережливість, винахідливість, прагнення до самостійності думок. Стимулювати ініціативу, інтерес до пізнання людини у різних вимірах. Спонукати до участі в дискусії, до обміну думками.

Зміст і види роботи.

2. Самостійне опрацювання тексту „Людина - частина природи".

3. Організація дискусії. Один учень доводить, що людина належить до природи, адже так само, як і тварина, потребує їжі, дихає, бігає, народжує і вигодовує дітей... Інший заперечує: Людина відрізняється від тварини, тому що..., потім ролі учнів змінюються. За текстом третьокласники шукають аргументи, щоб припинити дискусію, роблять висновки про належність людини одночасно і до природи, і до суспільства.

4. Опрацьовується змістовий ряд понять, які охоплюють тлумачення суспільства: людина - люди - мислення - мова - праця - мир - добробут - співчуття - радість - мрія - творчість... .

7. Робота за підручником (с.8). Обговорення ситуації про ставлення до тварин, поводження з тваринами. Від диких тварин можна очікувати небезпеки. Лише в казках вони бувають наділені людськими рисами: лагідні, добрі.

8. Учні знаходять і опрацьовують у групах твердження з тексту на с.6-7, які можуть бути висновком уроку, типу: „Людина не може стати справжньою людиною, якщо... ”; „Щоб народжений людиною став нею, треба... "; „У людині залишилось багато природного... "; „Суспільство досягає найвищого розвитку, коли... ”. Важливо розгорнути і спільно довести твердження про те, що людину творить країна, де вона народилась (вона засвоює мову свого народу, віру, культуру, норми поведінки).

Але і країну творить людина, якщо вона дбає про себе (здоров’я, успіхи в праці й навчанні) і про державу (шанує, поважає людей, їхні погляди, свій край, любить і дбає про довкілля, знає і виконує громадянські обов’язки).

Уроки 3, 4

Тема. Навчання як складова життєвого успіху.

Мета. Розширити уявлення про Україну як державу освічених людей. Розвивати прагнення до успіху в навчанні. Формувати пізнавальний інтерес, способи ефективної навчальної діяльності.

Зміст і види роботи.

2. Самостійне опрацювання тексту (с.12-14) „Держава освічених людей". Учні олівцем відзначають відому їм інформацію (+) і досі невідому (-), разом з’ясовують такі питання:

користуючись текстом, доведіть, що Україна завжди була державою освічених людей;

як у літописі сказано про користь від навчання;

що про Україну писали чужоземці;

чому держава дбає про освіту громадян;

чому люди зацікавлені в тому, щоб здобути знання і уміння.

4. Колективне складання правил успішного навчання (можна з опорою на текст „Вчимося вчитися", с.17).

5. Під час гри „Хто кмітливіший? ”, „Хто швидше запам’ятає", „Хто найуважніший” учні відзначають переможців. Учитель стимулює вияви доброзичливого ставлення до успіху свого товариша.

6. З допомогою вчителя учні виробляють способи міцного і швидкого запам’ятовування; планування робочого часу, тренування уваги (можна використати матеріал з підручника на с.18).

9. Домашнє завдання. Опрацювати текст „Здрастуй, школо!" (с.8). Принести в клас улюблену книжку. Написати листа хлопчикові чи дівчинці стародавньої грецької школи; зазначити, чим відрізняється сучасне навчання від того, що було в Греції.

Урок 5

Тема. Школа. Правила поведінки учня. Ставлення до вчителя.

Мета. Продовжити формувати позитивне ставлення до школи і навчання, стимулювати вияви пізнавального інтересу; активне і свідоме нагромадження поведінкових стереотипів, умінь культурно поводитися у школі. Викликати інтерес і повагу до праці вчителя.

Зміст і види роботи.

2. Опрацювання оповідання С. Гавриша „Найсильніша зброя". Це повчальний твір, з якого учні мають винести розуміння того, що „людина долає перешкоди не силою, а знанням і розумом”.

Цікавий і напружений сюжет може переконати третьокласників у тому, що гордість і примхливість шкодять людині: найсильніша зброя - знання, що роблять людину сильною і непереможною.

Учні доводять справедливість таких висновків.

Ознайомлення з виставкою улюблених книжок. Учні розповідають, чим сподобалась книжка, які знання вона несе людям, пригадують із оповідання, яку книжку князівна Анна зберігала в далекій Франції.