Смекни!
smekni.com

Особливості впливу сучасної сім’ї на девіантну поведінку молоді (стр. 10 из 19)

Таким чином можна зробити висновок, що кожна девіація містить у собі руйнівний і творчий початок, для процесу соціальної еволюції важливо, який компонент переважає. Позитивними девіації є тоді, коли сприяють прогресові системи, підвищують рівень її організованості, допомагають перебороти застарілі, консервативні або навіть реакційні стандарти поведінки. Межі між позитивною і негативною формами девіантної поведінки рухливі в часі і соціальному просторі.

Розділ 3. Конфлікти в сім’ї, як фактор стимуляції девіантної поведінки

3.1 Конфлікти в сім’ї: основні характеристики і причини

Відношення між людьми в родині з усіх людських відносин бувають найбільш глибокими і міцними. Вони включають чотири основних види відносин: психофізіологічні, психологічні, соціальні і культурні. Психофізіологічні - це відносини біологічного споріднення і статеві відносини. Психологічні включають відкритість, довіру, турботу друг про друга, взаємну моральну й емоційну підтримку. Соціальні відносини містять розподіл ролей, матеріальну залежність у родині, а також статусні відносини: авторитет, керівництво, підпорядкування й ін. Культурні - це особливого роду внутрісімейні зв'язки і відносини, обумовлені традиціями, звичаями, що склалися в умовах визначеної культури (національна, релігійної і т.д.), усередині якої дана родина виникла й існує. Уся ця складна система відносин впливає на сімейне взаєморозуміння і виховання дітей. Усередині кожного з виду відносин можуть існувати як згода, так і розбіжність, що можуть позитивно або негативно позначатися на відносинах і вихованні.

Спільне життя жадає від чоловіка і жінки постійної готовності до компромісу в кожнім з названих видів відносин, уміння вважатися з особистими інтересами і потребами партнера, поважати один одного, довіряти один одному, знаходити взаєморозуміння один з одним. Статистика шлюборозлучних процесів показує, що найбільші труднощі виникають у сфері відносин, зв'язаних із внутрісімейною культурою. На них приходиться велика частина розлучень, особливо в молодих родинах, що існують від року до п'яти років. Культура спілкування припускає, у свою чергу, взаємну довіру, увічливість, тактовність, чуйність, доброзичливість, уважність, чуйність, доброту. Її відсутність може стати фактором стимуляції девіантної поведінки членів сім’ї.

Частіш за все під конфліктом розуміється обопільний негативний психічний стан двох або більш людей, що характеризується ворожістю, негативізмом у відносинах, викликане несумісністю їхніх поглядів, інтересів або потреб. Конфлікти бувають відкриті або сховані. Відкриті конфлікти приймають форму сварки, скандалу, бійки і т.д. Сховані ж конфлікти не мають яскравого зовнішнього прояву, це внутрішнє невдоволення, але їхній вплив на подружні відносини не менш відчутний, чим відкритих. Особливості конфліктів у родині виражаються в тім, що психічний стан чоловіка і жінки може перейти в стресовий, що спотворює психіку людини; загострюються негативні переживання в духовному світі людини, може наступити стан спустошеності, при якому усі здається байдужним.

У зв'язку з особливою виховною роллю родини виникає питання про те, як зробити так, щоб максимізувати позитивні і звести до мінімуму негативні впливи родини на виховання дитини. Для цього спочатку необхідно точно визначити внутрісімейні соціально-психологічні фактори, що мають виховне значення.

За даними соціологів конфлікти між чоловіками з приводу дітей по частоті знаходяться на першому місці. Причому не тільки в молодих батьків, але і батьків зі стажем.

Джерелами порушення сімейних відносин є, як правило, зіткнення різних представлень чоловіка і дружини про цілях родини, про конкретний зміст її функцій і способів їхньої реалізації, про розподіл ролей у родині. Якщо чоловік і жінка не будуть розуміти один одного в життєво важливих для існування шлюбу питаннях і діяти відповідним чином, якщо не вироблять загальну систему поглядів, то подружні відносини будуть руйнуватися.

Вік вступу в шлюб. Соціологічні дослідження показують, що ранній висновок шлюбу є важливим чинником, що впливає на задоволеність відносинами в родині. При вивченні успішних і неуспішних шлюбів з'ясувалося, що в групі успішних родин тільки 43 % одружилися до 21 року, а неуспішних 69 %. Успішний шлюб припускає високий рівень соціальної і психологічної зрілості людей, тому що для нього необхідні стійкі установки, визначені знання й уміння, чого в найчастіше немає в юнацькому віці.

Економічний фактор. Вивчення шлюборозлучної практики показало, що мала зарплата, відсутність окремої квартири ніколи не називається як першопричину розладу в родині, на першому місці звичайно знаходяться причини морально-психологічного характеру, а матеріальні утруднення можуть збільшувати розбіжності й ускладнювати вже порушені відносини.

Житлові умови. Цей фактор зв'язаний з роздільним або спільним проживанням молодої пари з батьками. Дані досліджень говорять про те, що молоді родини, що проживають разом з батьками, трохи стабільніше тих, хто живе роздільно, хоча конфлікти між молодими чоловіками і їхніми батьками при спільному проживанні виникають нерідко. З однієї сторони спільне проживання сприяє зовнішньому соціальному контролеві з боку батьків за молодою парою, виконанням її сімейних функцій, збагачує особистісні контакти. Однак, з іншої сторони життя з батьками може утрудняти процес адоптації чоловіка і жінки, заважає їхньої бажаної самостійності, заважає розвиткові почуття відповідальності за створену родину.

Величезну роль грають такі фактори, як батьківські родини, у яких виховувалися чоловік і жінка; відношення батьків до шлюбу дітей; дошлюбна вагітність - є при створенні родини високим фактором ризику. Прискорене формування родини приводить до незадоволеності, що впливає і на емоційну сторону взаємин між чоловіком і дружиною.

Тривалість знайомства до шлюбу. Цей фактор є досить значущим для міцності шлюбу. Нетривалість знайомства до шлюбу не дозволяє майбутнім дружинам довідатися один одного настільки, щоб мати адекватне представлення про можливості спільної адоптації, особливостях характерів і темпераментів.

Конфлікт викликається якийсь складною для чоловіка і жінки проблемою. Конфлікти специфічні для різних стадій розвитку родини. Найбільш істотна роль конфлікту в період формування родини, коли чоловік і жінка тільки починають пристосовуватися друг до друга. Саме на цьому етапі важливо визначити способи і шляхи рішення конфліктних ситуацій. На першому етапі розвитку родини, коли закладається система цінностей і формується сімейна мікрокультура, важливу роль грає функція дозвілля. З народженням дитини з'являються нові проблеми, що вимагають дозволи, особливого значення набуває господарсько-побутова і виховна функція. На етапі дорослішання дітей, виходу чоловіка і жінки на пенсію відносини в родині міняються, і конфлікт має інший ґрунт.

Існує залежність між конфліктом і особистостями конфліктуючих. Так, є люди, що випробують позитивні емоції при конфлікті. Деякі ж переживають їх дуже болісно, оскільки не переносять будь-яку психічну напруженість. Визначені риси характеру людини (злість, запальність, примхливість, уразливість і т.д.) можуть загострювати виникаючі розбіжності, збільшувати неприязність у відносинах. От чому важливо виховувати в собі з юних років ті якості, що можуть сприяти умінню налагоджувати стосунки з людьми. Можна з упевненістю сказати, що якщо чоловік і жінка з якихось причин не зуміли знайти вірний, адекватний спосіб рішення своїх проблем, то конфлікт, навіть природний і закономірний для даної стадії життєвого циклу родини, виявляється нездоланним.

Виникнення сварок, що ніколи не проходять безвісти, - один зі згубних наслідків адаптації любові. Говорять: милі сваряться, тільки потішаються. Але це не так. Усяка сварка необоротна, тобто накладає якийсь відбиток на подальші відносини. Але як часто сварки ґрунтуються на дрібницях!

Найчастіше неусвідомлюваною причиною сварки є негативна психологічна установка. У стані емоційної утоми людина часто стає причепливим, нестриманим. Краще відразу зрозуміти причину зриву і відразу це розуміння продемонструвати: " Я розумію, ти сьогодні утомився і тому так причепливий." такий прояв доброзичливості звичайно допомагає винному одуматися. Якщо ж іншому вчасно не вдається стриматися, сварка наростає, як сніжний ком.

Часто конфлікти виникають через те, що чоловік і жінка не зрозуміли один одного, тому що не виразили свого відношення до справи досить ясно. Щоб посваритися використовується усі: і як чистять зуби, і як тримають ложку, і яке в іншого захоплення. Для цього потрібна тільки відповідна установка. І якщо узято установку на "війну" у будинку, то сварка неминуча. І немає більшої образи, чим та, котра нанесена близькою людиною. Він може "ударити" боляче, тому що знає, куди треба бити, щоб заподіяти біль. Образа - найтяжке переживання. Хоча тут є і такий аспект: необґрунтована і надмірна уразливість деяких. Психологи звертають увагу от на що. Образа може викликати агресію, що включає всі імунні механізми, початківці працювати вхолосту. Якщо постійно думати про свої образи, організм буде піддаватися небезпечним перевантаженням. Для того щоб звільнятися від цих хворобливих явищ психіки, потрібно займатися самовихованням думки. Перебороти зайву уразливість - значить знайти шляхи до більш гнучкого міжособистісного спілкування і запобігти формуванню девіантної поведінки.