Смекни!
smekni.com

Особливості впливу сучасної сім’ї на девіантну поведінку молоді (стр. 2 из 19)

У багатьох традиційних суспільствах переважали наступні форми партнерства. При екзогамному (міжродовим, міжплемінним) шлюбі табу поширювалося тільки на членів свого роду, і полове спілкування обмежувалося тільки з кревними родичами; представників же інших пологів і племен це не стосувалося. В інших культурах навпаки, шлюби полягали тільки між індивідами, що належали до тому самому роду. Ця форма шлюбу іменується ендогамією.

Що стосується правил вибору місця проживання, то в суспільствах існують різні правила. Неолокальне місце проживання означає, що молоді живуть окремо від своїх батьків. У суспільствах, де нормою є патрилокальне місце проживання, молодь іде зі своєї родини і живе в родині чоловіка або поблизу від будинку його батьків. У суспільствах, де нормою є матрилокальное місце проживання, молодята повинні жити з батьками нареченої або поблизу від них.

Неолокальне місце проживання, що вважалося нормою на Заході, рідко зустрічається в іншій частині світу. Лише в 17 з 250 суспільств, вивчених Мердоком, молодята переселялися на нове місце проживання. Патрилокальне місце проживання знайшло поширення в суспільствах, де існували полігінія, рабство і часте відбувалися війни; члени цих суспільств звичайно займалися полюванням і збором рослин. Матрилокальне місце проживання вважалося нормою, де жінки користувалися правом землеволодіння. Неолокальне місце проживання зв'язане з моногамією, тенденцією до індивідуалізму і рівному економічному становищу чоловіків і жінок.

девіантна поведінка молодь сімейний

У плані родоводу і спадкування майна, існує три типи систем визначення родовід і правил спадкування власності. Найбільш розповсюдженої є родовід по чоловічій лінії. Хоча дружина підтримує відносини зі своїми родичами і її дитиною успадковує її гени, діти стають членами родини чоловіка.

У деяких випадках, наприклад, серед жителів Тробіандських островів, споріднення визначається по жіночій лінії, тобто по родовідної жінки. Як прийнято на Тробіандських островах, молоді дружини живуть у селищі в чоловіка, але майно і щоденна допомога надходить по лінії дружини. Майно матері стає власністю дочки, і основну підтримку молодій родині робить брат дружини.

У нашому суспільстві знайшла поширення сімейна система, заснована на двосторонньому родоводі. Вона є загальноприйнятою в 40% світових культур. У таких системах при визначенні споріднення рівною мірою враховуються кревні родичі з боку батька і матері. Однак при такій системі можуть виникати і проблеми. Численні обов'язки стосовно багатьом родичам, наприклад, необхідність їх відвідувати, дарувати подарунки по урочистих випадках і позичати гроші можуть стати обтяжними.

Родина, у свою чергу, являє собою більш складну систему чим шлюб, оскільки вона, як правило, поєднує не тільки чоловіка і жінки, але і їхніх дітей, а також інших родичів і близьких. Крім того, родина виступає як соціально-економічний осередок суспільства, що представляє собою в такий спосіб дуже близьку “оригінальну” модель усього суспільства, у якому вона функціонує.

Родина це соціальна група, у якій відбуваються визначені процеси і яка здійснює конкретні функції, і історично розвивається. Створюючи теорію історичного розвитку родини, Ф. Енгельс використовував результати этнологічних досліджень американського вченого Льюїса Моргана (1818-1881), що довгий час жив у племені Сенека північноамериканських індіанців-ірокезів і результати своїх спостережень, зокрема над родинними і сімейними відносинами, виклав у книзі “Древнє суспільство”.

У своєму дослідженні сімейних і родинних відносин Морган виходив з гіпотези, що в початковий період історії людського суспільства існував повний проміскуїтет. Надалі, із забороною на половий зв'язок батьків і дітей, а також введенням інших заборон, виникли визначені форми сімейного життя. Виходячи з результатів численних досліджень, насамперед досліджень Моргана, більшість вчених і сьогодні дотримують точки зору, що родина у своєму розвитку пройшла через наступні фази: проміскуїтет, кровнородинна родина, пуналуальна родина, синдиасмічна родина і моногамна родина. Загальною характеристикою цього розвитку є звуження кола полових партнерів і зміцнення зв'язків, що поєднують членів родини.

Проміскуїтет характерний для нижчої ступіні дикості. Це така форма спільного життя, у якій сімейне життя було ідентично суспільної. На основі етнологічних даних і знань про низький рівень розвитку примітивної людини на нижчій ступіні дикості укладають, що існували необмежені полові відносини між усіма членами суспільства. Примітивній людині невідоме поняття споріднення в змісті його, людини, кровнородинного зв'язку з окремими членами групи; йому зрозуміло лише споріднення в змісті його приналежності і зв'язку з цілою групою.

Багато соціологів заперечували існування проміскуітету як попереднього етапу в розвитку сімейного життя; проте, можна з упевненістю сказати, що первісна людина могла існувати лише в деякій великій спільності і був з нею найтіснішим образом зв'язаний. Однак, відповідно до Моргану, досить незабаром відбувається обмеження полового спілкування, і починають виділятися окремі групи, між якими таке спілкування дозволене. Цей процес, безсумнівно, тривав досить довго і привів до виникнення особливої форми родини - кровнородинною.

Кровнородинна родина характеризується груповим шлюбом, полове спілкування в ній дозволене лише між тими, хто належить до одного покоління. Усі, хто належить до одного покоління, тобто брати і сестри, незалежно від ступеня їхнього споріднення утворять одну родину. Така родина є ендогамною спільністю, тому що включає людей, що належать одному поколінню або племені. У сучасному суспільстві цей тип родини не існує. Звуження кола полових партнерів у рамках родини подібного типу відбулося під впливом розвитку суспільства і привело до виникнення більш развитої форми родини - пуналуальною.

У пуналуальної родині з полового спілкування виключаються найближчі кревні родичі по жіночій лінії, а пізніше ця заборона поширюється і на інших, більш далеких родичів цього ж покоління. Цьому типові родини усе ще властивий груповий шлюб. Однак принцип ендогамії заміняється екзогамією, так що можна сказати, що це - шлюб між людьми, що належать до одного покоління, але до різних родів. Пуналуальна родина, таким чином, являє собою таку форму шлюбних відносин, коли шлюбними партнерами є група сестер з одного роду і група братів з іншого роду. У рамках такого типу сімейного життя усе більш частими виявляються стійкі і позитивні зв'язки між одним чоловіком і одною жінкою. Це - перший крок до появи парного шлюбу.

Перехідним історичним типом виступає синдасмічна родина, що з'являється на рубежі дикості і варварства; у ній один чоловік живе з одною жінкою; а полігамія, тобто багатошлюбність, або в даному випадку багатоженство, залишається виключним правом чоловіка. Шлюбні узи легко розриваються, і тоді діти залишаються з матір'ю. Регулюючи полові відносини визначеного чоловіка і визначеної жінки, синдасмічна родина робила відомим дійсного біологічного батька і створювала умови для створення моногамної родини, що виникає в часи розкладання родового ладу і появи приватної власності, прибавочного продукту і класів.

Моногамна родина відрізняється тісним зв'язком між чоловіком і жінкою, причому даний зв'язок може бути розірвана тільки з волі чоловіка. Безпосередньою причиною виникнення моногамної родини була поява приватної власності і прагнення її захистити, тобто забезпечити безперечність батьківства і права потомства на володіння сімейним майном. Сімейні відносини, що очолюють положення в яких належить чоловіку, одержали назва патріархату. Патріархальна родина була стійким і досить великим виробничим об'єднанням. В часи катастрофи рабовласництва вона продемонструвала свою устойчивість і в різних модифікаціях збереглася в багатьох народів і протягом наступної епохи, епохи феодалізму. Тільки під впливом капіталістичного способу виробництва патріархальна родина звалилася.

Відділення праці від родини, індустріалізація виробництва привели до утворення нуклеарної родини (від лат. “нуклус" - ядро). Така родина складається із самих необхідних для утворення родини членів - чоловіка і дружини. У неї може входити скільки завгодно дітей, але стало фактом зменшення їхньої кількості і навіть утворення бездітних нуклеарних родин (уперше назва “нуклеарна” застосував до родини американський соціолог Ж. Мердок).

Нуклеарна родина виявилася щонайкраще пристосованої до сучасного суспільства. Це обумовлено цілим поруч обставин.

По-перше, відділення праці від родини і включення членів родини в суспільне виробництво вимагає пересування людей з однієї місцевості в іншу, при цьому пересування не взагалі людей, а представників визначеному, необхідних даному виробництву професій. Це обмежує частоту зустрічей між родичами і послабляє зв'язку між ними, веде до дроблення родини.

По-друге, члени родини одержують можливість мати різні професії, займати різне положення, одержувати різна винагорода за працю, що породжує відповідні розходження в стилі життя, формах проведення дозвілля, способах досягнення різних цілей і задоволення потреб.

По-третє, розвиток сфери послуг, спеціалізованих служб, що забезпечують безпеку і захист громадян, системи соціального забезпечення (виплата пенсій і соціальних посібників) знижує необхідність у хворих і старих людей шукати опору в родині і відчувати потребу в близьких відносинах з великим числом родичів.

По-четверте, суспільне виробництво усе більш висуває на перший план особисті заслуги людини, у результаті чого від нього потрібне уміння і здатність самостійно виявляти свої здібності, не розраховуючи на допомогу родичів.