Смекни!
smekni.com

Підготовка до ЗНО - українська мова (стр. 16 из 21)

(26-33) «На шлях я вийшла ранньою весною», – зачинає вона один із своїх молодечих віршів. І дійсно, найтемніші дні цієї доби вже упливали. Тривога, непевність, туга за великим всеочищаючим поривом огортала маси. Пробуджена туга людського «я» за чимось великим, що довго, придушене, таїлось на дні душі, вибухаючи раз на кількасот років, тоді, коли зачиналися нові розділи в історії. Коли б Леся Українка прийшла трохи пізніше, коли й безжурних огортав переляк перед катастрофою, що йшла, її скоріше зрозуміли би. Та майже ніхто з її сучасників не відчував бурі, якої так пристрасно прагнула вона.

(34-38) В тузі за моментом боротьби і подвигу писала вона в одній своїй поемі, з якою насолодою вона б «упилася щастям перемоги», але це упоєння їй не судилося. Те, про що вона мріяла в безсонні ночі, її не торкнулося. Вона «себе вогнем спалила власним», не дочекавшись сподіваного моменту щастя. Тому була її поезія тугою за щастям, а не насолодою ним.

(39-41) Вона мріяла віддати себе цілу справі нації, «спалити молодість і полягти при зброї», але в тисячний раз справдилася на ній знана оповідка: немає пророків у своїй землі!

(42-46) Кажуть, що Леся Українка вмерла на сухоти. Думаю, що це неправда, або не ціла правда. Бо це засмішна назва на ту хворобу, що жерла її. Вона вмерла від того внутрішнього вогню, що гонив її до чину, тоді ще нездійснимого, – цю маленьку жінку з душею скованого Прометея. Вона вмерла прудко, бо люди, що живуть так інтенсивно, живуть коротко.

(47-57) Її голосу не дочували за життя, і вона була в нім застрашаючо самотньою. Тією самотою, котру зносити можуть лише люди, повні глибокої віри в своє покликання. Але подібно багатьом трагічним постатям, умираючи, вона перемогла. Іскра людської і національної гідності перейде в кожного з її духовних нащадків. Всі, навіть духовні противники поетки, що не зрозуміли її пророчого шалу й жорстокої правди, муситимуть скорше чи пізніше зложити вінець із написом: «Ти переміг!» Тоді нація визнає як одного зі своїх духовних вождів ту слабу жінку, чий вищий дух ще в темну ніч перед пробудженням народу вказував йому страшну і величну путь безумства й слави. Тоді останки Лесі Українки в день великого свята перенесуть до українського пантеону, збудованого своїм великим людям вільною нацією, яку вона так немилосердно картала і так безумно любила.

(За Д. Донцовим)

633 слова

1. Висловлювання «Є постаті, забуті сучасниками, зроджені для інших часів, які вириваються нащадками з пазурів минулого і ставляться на недосяжну височину. До таких належить і Леся Українка» (рядки 1-3) є в тексті

А тлумаченням заголовку;

Б тезою автора, яку він має підтвердити або спростувати;

В формулюванням проблеми, спірного питання;

Г аргументом, доказом, що підтверджує або спростовує тезу автора.

2. Серед суджень, що підтверджують думку «... В тисячний раз справдилася на ній (Лесі Українці) знана оповідка: немає пророків у своїй землі!» (рядки 40-41), зайвим є судження

А її голосу не дочували за життя, і вона була в нім застрашаючо самотньою
(рядки 47-48).

Б «На шлях я вийшла ранньою весною», – зачинає вона один із своїх молодечих віршів (рядки 26-27).

В Всі, навіть духовні противники поетки, що не зрозуміли її пророчого шалу й жорстокої правди, муситимуть скорше чи пізніше зложити вінець із написом: «Ти переміг!» (рядки 51-53).

Г ... Майже ніхто з її сучасників не відчував бурі, якої так пристрасно прагнула вона (рядки 32-33).

3. Загальним відносно інших є зміст висловлювання:

А Вона на голову переростала хистом майже всіх сучасних письменників, а лишилася дивно незрозумілою (рядки 4-5).

Б Вона мала чи не найглибшу освіту в крузі товаришів пера, а залишилась особою, якою найменше займалася освічена критика (рядки 5-7).

В Людина інтенсивного шукання і впертої думки не прикувала чомусь до себе уваги тих, хто цікавився тайнами поетичної творчості (рядки 7-8).

Г Її життя було цілою проблемою (рядок 4).

4. Висновком, що випливає з інших поданих суджень, є:

А В тузі за моментом боротьби і подвигу писала вона в одній своїй поемі, з якою насолодою вона б «упилася щастям перемоги», але це упоєння їй не судилося (рядки 34-36).

Б Тому була її поезія тугою за щастям, а не насолодою ним (рядки 37-38).

В Те, про що вона мріяла в безсонні ночі, її не торкнулося (рядок 36).

Г Вона «себе вогнем спалила власним», не дочекавшись сподіваного моменту щастя (рядки 36-38).

5. Наведені судження доводять справедливість думки Франка про те, що Леся Українка була «одиноким мужчиною серед поетів соборної України» (рядки 9-10), окрім судження

А ... Леся Українка своїми уподобаннями, пристрастями і вдачею з'явилася на світ завчасно (рядки 13-14).

Б Вона мріяла віддати себе цілу справі нації, «спалити молодість і полягти при зброї» (рядки 39-40).

В Вона вмерла від того внутрішнього вогню, що гонив її до чину, тоді ще нездійснимого, – цю маленьку жінку з душею скованого Прометея (рядки 43-45).

Г ... Вона була ... застрашаючо самотньою. Тією самотою, котру зносити можуть лише люди, повні глибокої віри в своє покликання (рядки 47-49).

6. У реченні «Вона вмерла від того внутрішнього вогню, що гонив її до чину, тоді ще нездійснимого, – цю маленьку жінку з душею скованого Прометея» (рядки 43-45) слово вогонь ужите в значенні

А полум'я;

Б душевне піднесення;

В вогнище;

Г стрільба.

7. Уособленням у тексті є висловлювання

А на зміну непокірливих дідів прийшли врівноважені внуки;

Б письменниця лишилася якимось сфінксом;

В це засмішна назва на ту хворобу, що жерла її;

Г пазурі минулого.

8. У реченні «Це був час, ... коли на зміну безпосередності прийшов зарозумілий, але зблазований сноб» (рядки 19-21) слово сноб означає людина, яка

А у нових умовах механічно відтворює застарілі ідеї своїх попередників;

Б над усе ставить насолоду життям;

В уважає себе носієм інтелектуальності й вишуканих смаків, беззастережно схиляється перед модою;

Г має глибокі різносторонні знання, є начитаною.

9. Слова, виділені у вислові «маленька жінка з душею скованого Прометея» (рядок 45), означають: та, яка

А терпить невимовні фізичні муки;

Б страждає через нездійсненність того, до чого прагне;

В покарана за свавілля;

Г самотня й не сприйнята сучасниками.

10. Слова вищий дух вказував страшну і величну путь у реченні «Тоді нація визнає як одного зі своїх духовних вождів ту слабу жінку, чий вищий дух ще в темну ніч перед пробудженням народу вказував йому страшну і величну путь безумства й слави» (рядки 53-55) становлять

А уособлення;

Б гіперболу;

В літоту;

Г метафору.

ЧАСТИНА 2

Написання власного висловлення

1. Спираючись на зміст тексту «Наш гість жаданий – Дон Кіхот», напишіть твір-роздум на тему: «Донкіхотство – це вибір сильних?». Аргументуючи свої думки, обов'язково:

1)посилайтеся на зміст тексту; 2) використовуйте приклади з власного життя, розповіді інших людей; 3) аналізуйте твори художньої літератури, використовуйте цитати. Орієнтовний обсяг твору — 200-250 слів.

2. Прочитайте тлумачення значення слова відповідальність.

Відповідальність – це покладений на когось або взятий на себе обов’язок відповідати за певну ділянку роботи, справу, за чиїсь дії, вчинки, слова.

Висловте міркування з приводу того, що означає відповідати за себе та щоозначає відповідати за інших. Сформулюйте тезу висловлювання, наведіть два-три переконливі докази, які найкраще арґументуватимуть Ваші думки. Проілюструйте їх посиланнями на приклади з художньої літератури (укажіть проблему, порушену письменником, назвіть художні образи, через які розкрито проблему, наведіть цитату з твору тощо), історичні факти чи випадки з життя. Зробіть висновок. Не переказуйте змісту художніх творів, не характеризуйте всебічно образи. Обсяг тексту – 150-200 слів.

3. Складіть і запишіть роздум про те, що таке шляхетність.

Сформулюйте тезу, наведіть два-три переконливі докази, які найкраще аргументуватимуть Ваші міркування. Проілюструйте Ваші думки посиланнями на приклади з художньої літератури (укажіть проблему, порушену письменником, назву твору, назвіть художній образ, через який проблему розкрито, наведіть цитату з твору тощо), історичні факти або випадки з життя. Не переказуйте змісту, не давайте повної характеристики образів. Сформулюйте висновки. Орієнтовний обсяг роботи – 200-250 слів.

4. Чи погоджуєтесь Ви з думкою про те, що чим людина освіченіша, тим вона вільніша?

Складіть і запишіть роздум. Сформулюйте тезу, наведіть два-три докази, які найкраще аргументуватимуть Ваші міркування. Проілюструйте Ваші думки прикладами з художньої літератури (вкажіть проблему, порушену письменником, назву твору, назвіть персонаж, через якого розкрита проблема, запишіть цитати з твору тощо), наведіть історичні факти або випадки з життя. Не переказуйте змісту, не давайте повної характеристики образів. Сформулюйте висновки. Орієнтовний обсяг роботи – 200-250 слів.

5. Спираючись на зміст тексту «Цінності», напишіть твір-роздум на тему: «Мій ціннісний вибір». Аргументуйте свої твердження прикладами із власного життя, художньої літератури, преси, розповідей інших людей. Орієнтовний обсяг твору 200-250 слів.

6. Підтвердіть або спростуйте думку, висловлену Ю. Яновським у романі «Майстер корабля»: «Людина – натура творча. Людині треба, щоб її робота залишалася після неї самої жити. Тоді людина працюватиме так, як співає». Сформулюйте тезу, наведіть два-три переконливі докази, які найкраще аргументуватимуть Ваші міркування. Проілюструйте Ваші думки посиланнями на приклади з художньої літератури (укажіть проблему, порушену письменником, назву твору, назвіть художній образ, через який проблему розкрито, наведіть цитату з твору тощо), історичні факти або випадки з життя. Не переказуйте змісту, не давайте повної характеристики образів. Сформулюйте висновки. Орієнтовний обсяг роботи – 150-200 слів.