Смекни!
smekni.com

Підготовка до ЗНО - українська мова (стр. 9 из 21)

Е Кругом хати росли старі велетенські волоські горіхи.

219. Позначте речення з уточнюючим членом, у якому перед сполучником потрібно поставити кому (розділові знаки пропущено):

А Таку тикву саджають щоб із неї виросла посудина на зразок глека або невеликої амфори.

Б Довге життя випало Дорошенчисі або Чабанисі як частіше називають ще її.

В Хамелеон або деревна ящірка Африки добре пристосований до життя на деревах.

Г Гуси чи лебеді в небі пливуть там угорі наді мною?

Д Хвилі колосківто вганялись півкругом у ліс то забігали вузькою річкою або сагою глибоко в діброву.

Е Найкрасивіша рослина українських водойм біле латаття або водяна лілія.

Завдання на встановлення відповідності

220. Установіть відповідність між реченнями та їх характеристиками:

Односкладне реченняА означено-особове;Б неозначено-особове;В узагальне-но-особове;Г безособове;Д називне. Приклади1. Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема.2. Друга шукай, а знайдеш – тримай.3. Над широким Дніпром у промінні блакить.4. Нас зустрічають хлібом-сіллю.5. Люди, овіяні грозами, обпалені громами.6. Один з останніх рейсів був винятковим.7. Багатій, розбруньковуйся, мово!

221. Установіть відповідність між реченнями та їх характеристиками:

Односкладне реченняА означено-особове;Б неозначено-особове;В безособове;Г узагальнено-особове;Д називне. Приклади1. Світлішає в житті і на душі. 2. Ніжні сутінки. Вечір.3. Вечірнє сонце, дякую за день! Вечірнє сонце, дякую за втому! 4. І сад, і гай, і пісня солов'я – дорогоцінна спадщина моя.5. На пагорбі зеленім біла хата.6. Задзвонили в усі дзвони по всій Україні.7. Десять раз подумай, а раз скажи.

222. Установіть відповідність

Односкладне речення1 означено-особове;2 неозначено-особове;3 узагальнено-особове;4 безособове. ПрикладиА Сонним холодом од трав віє. Б Хліб-сіль їж, а правду ріж. В Квітчастий луг і дощик золотий. Г За правду, браття, єднаймося щиро. Д Задзвонили в усі дзвони по всій Україні

223. Установіть відповідність

Односкладне речення Приклади
1 означено-особове;2 неозначено-особове;3 узагальнено-особове;4 безособове. А З гармат по горобцях не стріляють.Б Кругом гомоніли, вешталися, лагодилися до чогось.В Можна вибрать друга і по духу брата, та не можна рідну матір вибирати.Г Довго спали вітри у ярах на припоні.Д Буду хлібом і цвітом ділитись, відчиняти ворота гінцям.

224. Установіть відповідність.

Односкладне речення:1 означено-особове;2 неозначено-особове;3 узагальнено-особове;4 безособове. ПрикладиА Пахне в домі димом і вогнем.Б Добру і злу, і хлібу знаєм ціну.В Жіночі голоси і перегук дитячий.Г На балконі посадили сонях.Д Уважніші будьмо до всього в природі.

225. Установіть відповідність між реченнями й назвами відокремлених членів, якими ускладнено ці речення:

Відокремлений член реченняА означення;Б прикладка (різновид означення);В обставина;Г додаток. Приклади1. Там, замість житечка, в теплеє літечко терен зацвів.2. По всім світі пронесу нашу гордість і красу – рідну мову.3. У всякому ділі є свої майстри і своє, так би мовити, натхнення.4. Небо розгорнуло намет свій – синій, широкий, глибокий.5. Благословенним будь, світанок долі, мій добрий незабутній отчий дім.6. З доріг життя сховавши втому, я в отчий край вернусь назад.

226. Установіть відповідність

Відокремлений член речення1. означення;2. прикладка (різновид означення);3. обставина;4. додаток. ПрикладиА Сад, нахиливши срібні віти, пісні пташині пригадав.Б Окрім скрипки, не мав він відради, не було в нього втіхи.В Здавна, кажуть добрі люди, Бог цей світ звелів любити.Г Весь простір степу повнився нею, піснею-жагою, піснею-протестом.Д Безмежний степ, укритий снігом, спав.

227. Установіть відповідність


Відокремлений член речення Приклади
1 означення;2 прикладка (різновид означення);3 обставина;4 додаток. А Я так люблю тебе, мій краю, красу твоїх степів і гір.Б Данилко радо, з підскоком, біг до сусідів.В На світі все знайдеш, крім рідної матері.Г Він, п’ятирічний хлопчик, міг би гратися годинами.Д Ночували гайдамаки в зеленій діброві, на припоні пасли коні, сідлані, готові.

228. Установіть відповідність.

Відокремлений член реченн:1 означення; 2 прикладка (різновид означення);3 обставина; 4 додаток. ПрикладиА Натомившись од щоденних справ, я душею й тілом спочивав на галяві.Б Суд? Окрім суду природи, я всі зневажаю суди.В Обсипані пилом роси, підсніжники щемно запахли.Г Ще вітрами шумів ясно день, та лелеки доріг не втрачали.Д Знайшла в пилу золочену підкову – невизнаний старокозацький герб.

229. Установіть відповідність

Вид підрядного речення1 означальне; 2 з'ясувальне;3 обставинне наслідкове;4 обставинне часу. ПрикладиА Адже матінка недурно казали, що світ не без добрих людей. Б Було так тихо, що навіть шелест листя на ясені здавався великим шумом. В Моря перелетиш і не впадеш, допоки буде в серці рідна мова. Г На небі збиралися великі хмари, так що можна сподіватися дощу. Д Англія – перша неслов'янська країна, де з'явилися переклади українських дум.

230. Установіть відповідність


Вид підрядного речення
Приклади
1 означальне;2 з’ясувальне;3 обставинне причини;4 обставинне місця. А Мені було байдуже, де вони отримували цю інформацію.Б Туди, де образи кохані, душа окрилена летить.В Ясени, ясени, бачу вас за селом край дороги. Г Вогонь був таким, що в повітрі снаряди зустрічалися зі снарядами.Д Прокинувся від того, що в хаті стало видно, як удень.

231. Установіть відповідність

Вид підрядного речення1 обставинне умови;2 обставинне причини;3 означальне;4 з'ясувальне. ПрикладиА Зупинюсь у вечоровій тиші, слухаю, як дихає земля.Б Ці дуби, що небо підпирають, певне, ще Батия пам'ятають.В І зірка впала, наче в Бога скотилась по щоці сльоза.Г Книга корисна, коли її читають.Д І, може, я тому й поетом став, що увібрав у себе казку діда.

232. Установіть відповідність між складнопідрядними реченнями та видами їх підрядної частини:

Вид підрядного реченняА обставинне допустове;Б обставинне умови;В з’ясувальне;Г обставинне мети;Д обставинне часу. Приклади1 Скажи що-небудь, щоб я тебе побачив.2 Вона бачила ці береги, коли вони були ще зовсім пустельні.3 Рідну пісню треба захищати так, як захищають рідний край.4 Якщо ти усміхнешся світу, він відповість посмішкою.5 У світі слів немає випадкових, хоча вони й століттями мовчать.6 Чим більше грошей має, тим більше плаче.7 7. Спинюся я і довго буду слухать, як бродить серпень по землі моїй.

233. Установіть відповідність між складнопідрядними реченнями та видами їх підрядної частини:

Вид підрядного реченняА обставинне умови;Б обставинне наслідку;В обставинне мети;Г обставинне місця;Д з'ясувальне. Приклади1. Я чув, як дихав сонний ліс у прохолодному тумані. 2. Я єсть народ, якого правди сила ніким звойована ще не була.3. Якби мені сила та воля, жив би без горя.4. Соборна Вкраїно, всі храми твої відбудуєм, щоб лунами дзвонів сягнути духовних вершин.5. Україна моя починається там, де доля моя усміхається.6. Людина прагне до щастя одвічно, як ріки в долини.7. Теплий туман слався по полю й наливав балку по самі вінця, так що дерева потопали в ньому.

Стилістика і культура мовлення

Завдання з вибором однієї правильної відповіді

234. Позначте рядок, у якому всі словосполучення мають відтінок урочистості:

А сивочолий Київ; видатний зодчий; серденько моє;

Б священний обов'язок; почесне право; пам'ятки мистецтва;

В козацька доба; державні символи; випала історична місія;