Смекни!
smekni.com

Одна планета різні світи (стр. 29 из 39)

Согуіп Есіуагсіа, "ТЬе ОівзоІиНоп ої 2аіЬа1зи Сошіпиез", Расіґіс АІґаігв (ЯерІетЬег 1946), рр.8-24.

Американська військова окупація Японії закінчилася 1952 р.


Розділ 6. Японія 149

новиди картелів14. Наслідком американської окупації стало також впровадження технології споживання, що була охоче сприйнята японцями. Японці опинилися під опікою Сполучених Штатів і по­чали отримувати подарунки, пільгові позики й техніку, що дозво­лило відновити продуктивну здатність багатьох галузей, і перед­усім текстильної15.

Проте політика розвитку японської економіки грунтувалася не на одній лише щедрості США. Передусім слід було задовольнити місцеві потреби. Під час війни суднобудівну промисловість було зруйновано, а Японія як невелика острівна країна потребувала для свого виживання суден усіх типів. За допомоги уряду суднобу­дівна промисловість швидко розвивалась: 1956 р. Японія стала най­більшим у світі виробником кораблів.

Японія розробила також експортну стратегію, спрямовану на прискорення промислового розвитку. Керівники країни усвідом­лювали, що експорт має базуватися на ремісничому, текстильному та іншому маломасштабному виробництві, де перевагою Японії була дешева робоча сила. В перші післявоєнні роки людські ре­сурси були важливим чинником. Досвідчені робітники залучалися до трудомістких галузей. Надходження від експорту використову­вались для фінансування закупівлі механічних верстатів, що допо­магало Японії виробляти сучасне устаткування. Це сприяло роз­виткові інших галузей, прикладом чого є компанія Хонда, що роз­винулася з одноосібної майстерні 1951 р. у найбільшу мотоциклет­ну компанію світу.

Роль японського уряду. Уряд Японії відігравав і далі відіграє важливу роль у розвитку японської економіки. Післявоєнний роз­виток японської промисловості полегшувався завдяки урядовим дотаціям та пільговим позикам. Для стимулювання економічного зростання широко використовувалися фіскальні й монетарні за­соби. Щоб сприяти підвищенню рівнів заощаджень та інвестицій і накопиченню капіталів, а також впровадженню нових виробів і технологій, застосовувалися спеціальні податкові пільги.

Мабуть, найважливішим для успіху японської економіки стало запровадження тісних робочих стосунків між урядом і бізнесом. Ці стосунки грунтуються здебільшого на усвідомленні того, що через нестачу в Японії природних ресурсів необхідно досягати доцільного консенсусу щодо розміщення цих ресурсів. Уряд і лі­дери бізнесу намагаються приймати спільні рішення щодо таких

14 Японські антимонопольні закони у значно більшій мірі, ніж антитрестове зако­нодавство США, дозволяють створювати картелі та інші промислові об'єднання.

^еап-^ас^иез Зегуап-ЗсЬгеіЬег. ТЬе УУогІсі СЬаІІепде (Ме\у Уогк: 5ітоп апа $Ьи&-Іег, 1981), рр.178-184. 20


150 Частина 2. НОВА РОЛЬОВА МОДЕЛЬ

цілей промислової політики, котрі сприятимуть національним інте­ресам, а не інтересам окремих груп .

ОРГАНІЗАЦІЯ ПРОМИСЛОВОСТІ

Японська промисловість—це продукт культури й унікального економічного розвитку країни. Її промислові групи не мають ана­логів у жодній іншій країні. Хоча в Японії удвічі менше населення, ніж у Сполучених Штатах, за кількістю великих корпорацій вона посідає друге місце, поступаючись лише США , а її банки—най­більші у світі.

Прикметною особливістю японської економіки можна вважати її двоїстість: деякі з її галузей дуже ефективні, а інші—навпаки. У родинній власності перебуває чимало компаній, де працюють від двох до 100 працівників. Ці компанії не такі помітні, як великі корпорації. Вони виробляють зазвичай компонувальні вузли або забезпечують своїм основним клієнтам сервісне обслуговування проданих виробів.

Кейрецу

Існує два різновиди промислових груп під назвою "кейрецу" — горизонтальні й вертикальні . Горизонтальна група складається з сімейства корпорацій, що охоплюють численні галузі і сконцен­тровані навколо банку. В Японії існують шість горизонтальних кейрецу —Сумімото, Міцуї, Міцубіші, Санва, Дай-Ічі Кангьо і Фуйо. Три перших до другої світової війни входили до однієї з колишніх зайбацу. Кейрецу мають величезні розміри. Скажімо, кейрецу Сумімото (рис. 6.1) складається з фірм, що працюють у банківській сфері, у виробництві електроніки, скляних виробів, нафтопродуктів і металів, а ще до неї належить торговельна ком­панія. Загальна вартість її активів та обсяги її збуту вимірюються сотнями мільярдів доларів. У таблиці 6.1 наведено дані про вар­тість активів її банків, основних підприємств і торговельної ком­панії. В кожному кейрецу існують поєднані директорати, а компа-

Реіег Р.Огаскег, "ВеЬіпа ^арап'з Зиссеза," Нагуагсі Вчяіпеті Кеп'ещ Уо1.59, ІЧо.І Уапиагу-РеЬгиагу 1981), рр.83-90.'

З-поміж 500 найбільших корпорацій світу 157—американські, 119—японські і ЗО—німецькі. Див.: Роїіипе, Лиіу 27, 1992, рр.83-90.

Шск К^апіо, 'Марал Іпїіизиіаі Сгоирз, ТЬе Кеігеїзи", ^арай'з Есопотіс СЬаІ-Іепде, .Іоіпі Есопотіс СотітНее, Сопдгезз о{ йе ипііесі 81а1:Є5 (УУазЬшдїоп, В.С.: Ц.8. Соуеттепі Ргіпипд ОЙісе, 1990), рр.72-88. Тут наведено ґрунтовну дискусію на тему кейрецу.



152 Частина 2. НОВА РОЛЬОВА МОДЕЛЬ



Н1Ї, ЩО ВХОДЯТЬ ДО ЇЇ ТАБЛИЦЯ 6.1. фірми-члени Сумімото Складу, МОЖуТЬ ВОЛОДІТИ кейрецу, розміщені за обсягом активів

акціями одна одної. Кож- (млн- дол. сша).__________

Члени* Активи
Сумімото банк 372 401
Сумімото траст 109947
Сумімото трейдинг ко. 42398
Сумімото метал індастріз 14879
Сумімото кеміхал 8682
Сумімото електрік 5 685
Сумімото метал енд майнинг 3638
Сумімото рабер 3613
Сумімото геві індастріз 3 429
Сумімото фористрі 1 974
Разом 565646
Дженерал моторз 180236

на з таких компаній може одержати позички в бан­ках під низькі відсотки, а президенти всіх компаній спільно керують стратегі­єю бізнесу.

* У журналах "форчун" і "Форбс" згадані ли­ше фірми Сумімото. А ще існують численні інші фірми.Джерело: Ротіїше, .Іиіу 29, 1992, рр.245-258; РогЬея, .Іиіу 22, 1991, рр.250-258.

Вертикальні кейрецу формуються з промисло­вих груп та їхніх дочірніх компаній. Тепер налічує­ться 39 вертикальних кей­рецу, і багато з них пра­цюють в автомобільній та електротехнічній проми­словостях. Чудовим зраз­ком цього різновиду кей­рецу є Тойота. Вона має фінансові зв'язки з усіма своїми постачальниками. Приміром, вона володіє значними пакетами акцій

своїх суміжників, маючи 34%, 21%, 41%, 22% і 33% компаній, що виробляють для неї відповідно годинники, рами для кузовів, шини, гальмівні диски та матеріали для оббивки . Компанії—члени кей­рецу володіють акціями одна одної, обмінюються інформацією і співпрацюють у нових комерційних підприємствах. Коли Тойота ввела в дію заводи у Сполучених Штатах, слідом за нею прийшли і її постачальники, що постачають компоненти на її американські заводи так само, як це вони роблять у Японії.

Сого шоша

Ще одним важливим різновидом організації бізнесу в Японії є торговельна компанія, або "сого шоша" . Тут діє півдюжини тор­говельних компаній, що належать до найбільших у світі підпри­ємств. Більша частина зовнішньої торгівлі Японії здійснюється че­рез торговельні компанії, кожна з яких має представництва в усіх

'Марал: А11 іп ІЬе рапіііу," Мгиви'ееА, .Типе 10,1991, рр.38-39.

Див.: КіуозЬі Ко]іта, ^арап'з Сепетаї Тгасііпд Сотрашев: МегсЬапіз оґ Есопотіс Оеуеіортепі (Рагіз: ОЕСО, 1984).


Розділ 6. Японія ————»-

153


країнах світу. Торговельна компанія може входити до складу кей­рецу (прикладом є Сумімото). Торговельні компанії провадять різ­номанітні власні торговельні операції, а заразом надають багато послуг фірмам—членам кейрецу. Вони забезпечують сировиною, розподіляють продукцію і фінансують деякі ділові справи фірм-членів. Вони залучаються до експортно-імпортних операцій і мо­жуть брати на себе ризик своїх груп, пов'язаний із курсами іно­земних валют. Окрім того, вони виконують зовнішню торговельну діяльність в інтересах як японських фірм, так і покупців та про­давців із інших країн. Виконуючи більшу частину експортно-ім­портних операцій Японії, сого шоші слугують засобом скринінгу для визначення тих операцій з імпортом, що можуть бути збитко­вими для кейрецу. Скажімо, якщо імпортована сода дешевша від виробленої в Японії, торговельна компанія може обмежити її імпорт задля захисту японської компанії.

У таблиці 6.2 наведено дані про шість торговельних компаній Японії, що мали 1990 р. найбільший загальний дохід. Три з цих ше­сти—Міцуї, Сумімото та Міцубіші — входять до складу відповідних кейрецу, а п'ять перших з них мають вищі доходи, аніж Дженерал Моторз — найбільша промислова фірма світу.

ТАБЛИЦЯ 6.2. Шість чільних японських торговельних ком­паній (млн. дол. США).
Компанії Доходи
С.Іто 154,155
Сумімото Марубіні Міпубіпгі Міцуї Нісіпо 149,530 140,587 135,882 133,682 84,847
Тойота моторз 71,911

Існування кейрецу спричинило незгоду між Сполученими Штатами і Японією до такої міри, що феде­ральна комісія США з торгівлі роз­почала перевірку японських компа­ній та їхніх американських поста­чальників запасних частин. Японо-американська ініціатива з приводу структурних перешкод містить ви­могу Сполучених Штатів до япон­ської комісії у справах взаємо­вигідної торгівлі, щоб та втілювала в

Джерело:РогЬєа, .Іціу 20, 1992, р.257.

життя антимонопольні засади япон­ських антитрестових законів21. Існу­вання кейрецу зовсім не свідчить про відсутність конкуренції—навпа­ки, між кейрецу-компаніями існує