Смекни!
smekni.com

НПКЦПКУ (стр. 193 из 212)

Стаття 355. Порядок подання скарги у зв'язку з винятковими

обставинами

1. Скарга може бути подана протягом одного місяця з дня відкриття виняткових обставин.

2. Скарга у зв'язку з винятковими обставинами подається за правилами подання касаційних скарг у касаційному провадженні.

3. За формою і змістом скарга повинна відповідати вимогам статті 326 цього Кодексу. До скарги повинні бути додані копії судових рішень, які оскаржуються.

4. У разі надходження скарги, оформленої без дотримання вимог, зазначених у цій статті, або у разі несплати суми судового збору чи неоплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи застосовуються правила, встановлені статтею 121 цього Кодексу, про що суддею-доповідачем протягом десяти днів з дня отримання скарги постановляється відповідна ухвала.

5. За подання і розгляд скарги з підстави, встановленої пунктом 2 статті 354 цього Кодексу, судовий збір та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи не оплачуються.

1. Коментованою статтею визначається порядок подання скарг у зв’язку з винятковими обставинами.

Для порушення провадження у зв‘язку із винятковими обставинами необхідно, щоб зацікавлена особа звернулася із письмовою скаргою до Верховного Суду України протягом 1 місяця з дня відкриття виняткових обставин.. Цей строк може бути поновлений, якщо він пропущений з поважних причин та про це заявлено клопотання.

Днем відкриття виняткових обставин є дата прийняття рішення судом касаційної інстанції, в якому правова норма розтлумачена та застосована інакше, ніж вона була застосована у рішенні, котре було ухвалене судом касаційної інстанції раніше і оскаржується.

Якщо зміна судової практики привела до неоднакового застосування закону після прийняття оспорюваного рішення, то днем відкриття виняткових обставин може вважатися день прийняття рішення, прийнятого пізніше.

2. Коментована стаття визначає, що скарга у зв’язку з винятковими обставинами подається за правилами подання касаційних скарг. Скарга подається безпосередньо до Верховного Суду України. За формою і змістом скарга повинна відповідати вимогам статті 326 ЦПК (див. коментар до ст. 326 ЦПК).

При оформленні скарги у зв’язку з винятковими обставинами необхідно вказати на рішення суду касаційної інстанції, по яким допущено неоднакове застосування закону. Відсутність опублікованих рішень всіх судів касаційної інстанції ускладнює можливості для оскарження рішень в порядку ст. 353 ЦПК і може використовуватися зацікавленими особами як поважна причина пропуску строку на подання скарги.

В скарзі зазначається: назва суду, в який направляється заява; особа, яка подала заяву, і місце її проживання чи знаходження, а також інші особи, які брали участь у справі; дата, винесення і зміст рішення, ухвали, про перегляд яких подано заяву; виняткові обставини, якими обґрунто­вується вимога про перегляд рішення, ухвали і дата їх відкриття або вста­новлення; посилання на докази, що стверджують наявність виняткових обставин. До скарги треба додати її копії відповідно до кіль­кості осіб, які беруть участь у справі. До скарги додають також докази сплати судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

У разі надходження скарги, оформленої без дотримання вимог, встановлених у коментованій статті або у разі несплати судового зборучи несплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, застосовуються правила, встановлені статтею 121 ЦПК про що суддя-доповідач, протягом 10 днів з дня отримання скарги постановляє відповідну ухвалу (див. коментар до ст. 121 ЦПК).

Як виняток, за подання і розгляд скарги у зв‘язку із визнанням судового рішення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, таким, що порушує міжнародні зобов'язання України, судовий збір та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи не оплачуються.

Стаття 356. Допуск скарги до провадження у зв'язку

з винятковими обставинами

1. Питання про допуск скарги до провадження у зв'язку з винятковими обставинами і витребування справи вирішується колегією у складі семи суддів без виклику осіб, які беруть участь у справі, протягом п'ятнадцяти днів з дня надходження скарги. Одночасно може бути вирішене питання про поновлення строку на оскарження у зв'язку з винятковими обставинами.

2. Скарга вважається допущеною до провадження у зв'язку з винятковими обставинами і справа витребовується, якщо хоча б три судді дійшли висновку про необхідність цього.

3. Про допуск скарги і витребування справи або відмову у цьому суд постановляє ухвалу, яка оскарженню не підлягає. Ухвала про допуск скарги і витребування справи надсилається до відповідного суду.

4. Копія ухвали про допуск скарги і витребування справи надсилається разом з копією скарги особам, які беруть участь у справі, а у разі відмови у допуску - особі, яка подала скаргу.

5. Якщо скарга допущена до провадження у зв'язку з винятковими обставинами, суд своєю ухвалою може зупинити виконання відповідних рішень.

6. До скарги, поданої з підстави, встановленої пунктом 2 статті 354 цього Кодексу, положення частин першої - четвертої цієї статті не застосовуються.

1. Порядок допуску скарги до провадження у зв‘язку з винятковими обставинами залежить від виду виняткової обставини. Якщо підставою для подання скарги є визнання судового рішення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, таким, що порушує міжнародні зобов'язання України, то скарга допускається до розгляду в обов‘язковому порядку.

Якщо підставою для перегляду є неоднакове застосування закону, то скарга допускається лише за згодою колегії суддів.

2. Після надходження скарги до Верховного Суду України вирішується питання про допуск скарги до провадження у зв'язку з винятковими обставинами і витребування справи. Тобто фактично вирішується питання про відкриття “виняткового” провадження. Це питання вирішується колегією у складі 7 суддів без виклику та повідомлення осіб, які беруть участь у справі, протягом 15 днів з дня надходження скарги.

Одночасно може бути вирішене питання про поновлення строку на оскарження у зв'язку з винятковими обставинами, якщо про це було заявлене відповідне клопотання.

Скарга вважається допущеною до провадження у зв'язку з винятковими обставинами і справа витребовується, якщо хоча б три судді дійшли висновку про необхідність цього. Тобто в цьому випадку не діє загальне правило, визначене ч.1 ст. 19 ЦПК про те, що рішення приймаються більшістю голосів судді.

Питання про допуск скарги і витребування справи або відмову у цьому вирішується ухвалою, яка оскарженню не підлягає.

3. Ухвала про допуск скарги і витребування справи надсилається до суду, в якому зберігається справа. Копія ухвали про допуск скарги і витребування справи надсилається разом з копією скарги особам, які беруть участь у справі, а у разі відмови у допуску – лише особі, яка подала скаргу.

Якщо скарга допущена до провадження у зв'язку з винятковими обставинами, суд своєю ухвалою може зупинити виконання відповідних рішень.

Стаття 357. Порядок провадження у зв'язку з винятковими

обставинами

1. Розгляд справи у зв'язку з винятковими обставинами є різновидом касаційного провадження.

2. Справа в порядку провадження у зв'язку з винятковими обставинами розглядається колегією суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України за наявності не менш як двох третин її чисельності, крім випадків, встановлених частиною третьою цієї статті.

3. Якщо після касаційного розгляду справи виявлено неоднакове застосування судами касаційної інстанції одного і того самого положення закону, то справа розглядається колегією суддів на спільному засіданні відповідних судових палат Верховного Суду України за наявності не менш як двох третин чисельності кожної палати. Головує на спільному засіданні Голова Верховного Суду України або один з його заступників.

4. Провадження у зв'язку з винятковими обставинами здійснюється за правилами, встановленими цим Кодексом для касаційного провадження, з урахуванням особливостей, визначених цією главою.

1. Коментована стаття встановлює, що розгляд справи у зв’язку з винятковими обставинами є різновидом касаційного провадження. Справа в порядку провадження у зв’язку з винятковими обставинами розглядається колегією суддів за наявності не менше як двох третин її чисельності.

Якщо справа вирішується у зв’язку з виявленням неоднакового застосування судами касаційної інстанції одного і того самого положення закону, то вона розглядається колегією суддів на спільному засіданні відповідних судових палат Верховного Суду України (тобто палат, які допустили різне застосування одного й того самого положення закону) за наявності не менш як двох третин чисельності кожної палати. Головує на засіданні Голова Верховного Суду України або один з його заступників.

2. З коментованої статті вбачається, що якщо суд касаційної інстанції явно неправильно застосує норму закону і постановить вочевидь незаконне рішення, Верховний Суд України не зможе виправити цю помилку, якщо не буде виявлено ознаки неоднакового застосування положення закону судом (судами) касаційної інстанції.

Незважаючи на очевидність помилки у цьому разі Верховний Суд України, через штучне обмеження його повноважень, не зможе, якщо буде слідувати нормам цієї глави, реалізувати визначене Конституцією становище найвищого судового органу у системі судів загальної юрисдикції. Тобто, у значній кількості випадків, визначених обмеженнями процесуального закону, остаточним рішенням є не рішення Верховного Суду України, а рішення суду касаційної інстанції. Навіть у випадку, якщо таке рішення є незаконним.