Смекни!
smekni.com

Цивільне право 2 (стр. 114 из 193)

ЦК передбачає випадки, коли стороною договору управління май­ном виступає не власник, а інші особи. Це може бути: а) коли власник не має достатнього обсягу дієздатності; б) у відсутність власника; в) в разі смерті власника; г) коли йдеться про державне та комунальне майно, право на яке, за загальним правилом, здійснюється опосеред-


ковано через відповідні державні органи або органи місцевого само­врядування (гл.10 ЦК); д) якщо майнові права інтелектуальної влас­ності на певний об'єкт передані творцем (автором, винахідником тощо) іншій особі у власність або використання на підставі виключ­ної ліцензії.

Відсутність у власника достатнього обсягу дієздатності може бути, коли власником майна є малолітня, неповнолітня, недієздатна особа або особа з обмеженим обсягом дієздатності. У перших двох випадках установником управління буде опікун (ст. 67 ЦК). Орган опіки та пік­лування виступатиме установником управління лише: до призначення опікуна (ст. 65 ЦК) і у разі, коли предметом договору є майно, що ви­користовується в підприємницькій діяльності (ст. 54 ЦК).

Слід звернути увагу також на те, що ч. 4 ст. 1032 ЦК поряд із ч. 2 ст. 34 ЦК встановлюється загальне правило про виступ неповноліт­ньої особи стороною договору управління майном за дозволом (зго­дою) батьків (усиновлювачів) або піклувальника. Спеціальною нор­мою (ст. 54 ЦК) передбачається, що у разі, коли неповнолітня особа стала власником майна, яке використовується у підприємницькій діяльності, стороною договору управління майном буде виступати не ця особа, а орган опіки та піклування.

Майно потребує управління ним і тоді, коли його власник з тих чи інших причин відсутній та місце перебування його невідоме до вине­сення рішення судом про визнання цієї особи безвісно відсутньою (ч. 2 ст. 44 ЦК), або після цього (ч. 1 ст. 44 ЦК). У таких випадках згід­но з ч. 2 ст. 1032 ЦК установником управління є орган опіки та піклу­вання. Це деяким чином десонує з положеннями ст. 44 ЦК, в якій за­значається, що опіку над майном встановлює (а не просто посвідчує договір управління майном) нотаріус, причому до винесення рішення суду - за заявою органу опіки та піклування. Очевидно, що це слід ро­зуміти як певну процедуру, а стороною у договорі управління май­ном має бути не нотаріус, а орган опіки та піклування.

При необхідності управління майном, що входить до складу спад­щини, укладається договір, установником управління яким можуть бути нотаріус або спадкоємці (ч. 1 ст. 1285, ст. 1287 ЦК). Останнє слідує з права спадкоємців призначити стороною особу, яка надає згоду на це (ст. 1289 ЦК), що і втілюється в договір між ними.

Управління державним та комунальним майном відбувається на підставі договору, зокрема, коли йдеться про управління пакетами акцій, що належать державі або територіальній громаді. Установни­ком управління при цьому буде виступати Фонд державного майна України (його регіональні відділення чи представництва) або інші державні органи, органи Автономної Республіки Крим, уповноважені управляти пакетами акцій, що належать державі. Установником управ­ління пакетами акцій, що належать територіальній громаді, будуть відповідні органи місцевого самоврядування. ......


332


Розділ XII


ЗОБОВ 'ЯЗАННЯ, ЩО ЛОВ 'ЯЗАНІЗ НАДАННЯМ ПОСЛУГ


333



Якщо майнові права на об'єкт інтелектуальної валсності передані на підставі договору про їх відчуження творцем іншій особі, остання може виступати установником управління стосовно їх. Ліцензіат, який набув майнових прав на інтелектуальну власність на підставі ви­ключної ліцензії, також може бути установником управління. Зазна­чені особи укладають у тому числі договори на управління майнови­ми авторськими правами з організаціями колективного управління (ч. 5 ст. 32, ст. 45 та ін. Закону України «Про авторське право і суміж­ні права»).

Оскільки управління майном має здійснюватися професійно, упра­вителем може бути тільки суб'єкт підприємницької діяльності -фізична або юридична особа. Проте це правило не повинно застосову­ватися до управителя майном підопічного, а також до особи, визнаної безвісно відсутньою чи місцезнаходження якої невідоме, або спадко­вим майном. Винятки мають становити випадки, коли управління по­требує майно, що використовується в підприємницькій діяльності, управителем яким може бути тільки суб'єкт цієї діяльності.

Вигодонабувач - це третя особа, на користь якої укладається дого­вір управління майном. Вигодонабувач - не обов'язкова фігура у від­носинах з приводу управління майном. Договір управління майном часто укладається на користь самого установника управління. Виго-донабувачем може бути будь-яка юридична або фізична особа з різ­ним обсягом дієздатності. ЦК встановлюється заборона лише самому управителю майна виступати в якості вигодонабувача.

Вигодонабувач (якщо ним є третя особа) не має ніяких обов'язків. Його правами є право вимагати від управителя належного виконання, але не взагалі, а на його користь, тобто здійснення йому управителем належних виплат; право відмовитися від договору в зв'язку з немож­ливістю управителя здійснювати управління майном (п. 6 ч. 1 ст. 1044 ЦК); право на відмову від одержання вигоди за договором (п. 4 ч. 1 ст. 1044 ЦК), внаслідок чого договір управління майном може припи­нитися.

§ 2. Права та обов'язки сторін

Права та обов'язки сторін договору управління майном обумов­люються його метою та повноваженнями управителя. Оскільки цей договір є двостороннім, правами і обов'язками наділені обидві його сторони.

Права та обов'язки управителя передбачаються у статтях 1037— 1041 ЦК, в яких вони визначені загальним чином, а чітке їх регламен­тування міститься в договорі. Правами та обов'язками управителя є:

а) вчинення юридичних і фактичних дій, пов'язаних з управлінням майном (ч. 2 ст. 1038 ЦК), що являють собою здійснення стосовно пе­реданого йому майна правомочностей власника у межах, встанов­лених договором та законом. Про таке прямо зазначається в ч. 5


ст. 1033 ЦК стосовно дій довірчого власника по володінню, користу­ванню та розпорядженню майном, переданим йому в довірчу влас­ність. При цьому ЦК висуваються певні умови до здійснення управи­телем своїх прав та обов'язків, які стосуються насамперед вимог по здійсненню управителем своїх повноважень з високим ступенем тур­ботливості, дбайливого ставлення до майна, переданого в управлін­ня. Управитель при укладанні договорів на виконання управління має зазначати, що він хоча і є стороною договору, але діє як управитель, а не власник (чч. 2,3 ст.1038 ЦК). Відчуження цього майна і передання його в заставу відбуваються лише за згодою установника управління, що повинна виражатися додатково, безпосередньо перед здійсненням відповідних дій управителем. Останній здійснює свої права та обо­в'язки за договором особисто, що однак не виключає можливості для управителя доручити іншій особі (замісникові) вчинити певні дії за наявності наступних умов і наслідків цього (ст. 1041 ЦК). По-перше, якщо можливість такої передачі передбачається в договорі або коли в певних ситуаціях, в яких опинився управитель або майно, цього ви­магають інтереси установника управління або вигодонабувача. По-друге, управитель не був взмозі отримати в розумний строк відпо­відні вказівки установника управління і мусив діяти таким чином для забезпечення належного здійснення своїх повноважень за договором. По-третє, замісник управителя буде діяти не від власного імені, а від імені управителя, тобто між ними виникають правовідносини дору­чення. По-четверте, відповідальність за дії замісника управителя пе­ред установником управління несе управитель;

б) право на плату, розмір якої встановлюється договором. Окрім
плати, управитель має право на компенсацію витрат, понесених ним
при здійсненні своїх повноважень. Форми сплати управителеві зазна­
чених коштів встановлюються договором, в якому може передбача­
тися право управителя утримувати належні йому суми з доходів від
управління майном, а решту коштів перераховувати установнику
управління або вигодонабувачеві (ст. 1042 ЦК);

в) право на одержання доходів від управління майном і розпоряд­
ження ними
відповідно до умов договору, тобто спрямовувати їх час­
тково на погашення витрат по утриманню майна, надання йому при
необхідності ремонту тощо. Решту коштів управитель передає уста­
новнику управління або вигодонабувачеві, якщо інше не передбачено
договором. Наприклад, такі кошти можуть, в свою чергу, бути пред­
метом договору банківського вкладу чи використані для набуття прав
на цінні папери з виплатою відповідного доходу вже в інші строки,
встановлені договорами між управителем та банком чи іншою кре­
дитною установою, або у строки, що обумовлюються правами з цін­
них паперів - акцій, облігацій тощо;