Смекни!
smekni.com

Цивільне право 2 (стр. 157 из 193)

В засновницькому договорі створюваної юридичної особи вка-?
зується: і

- організаційно-правова форма юридичної особи;

- порядок спільної діяльності засновників з її створення; г?

- передача засновниками майна юридичній особі;

- участь засновників у діяльності юридичної особи; ;

- порядок управління діяльністю юридичної особи; і

- порядок виходу засновників зі складу юридичної особи. !
При створенні юридично'1'Ъсоби, що здійснює підприємницьку діяль- -

ність, істотною є умова про розподіл прибутку між засновниками.

Перелік умов може доповнюватися залежно від виду юридичної особи, яка створюється.

Засновницький договір укладається в простій письмовій формі.

Як і договір простого товариства, засновницький договір є консен-суальним, багатосторннім, відплатним і фідуціарним правочином.'

1 Про засновницький договір див., також главу 7 Т. 1 цього підручника.

(V,) 15


452


Розділ XV



Засновницький договір встановлює обов'язки його учасників що­до створення юридичної особи, формування її капіталу, частина яко­го оплачується до реєстрації. Отже, умови, що стосуються спільної діяльності учасників до реєстрації юридичної особи, набирають чин­ності з моменту укладання засновницького договору. З цього момен­ту виникають зобов'язальні відносини між його учасниками. Держав­на реєстрація юридичної особи, створеної на виконання засновниць­кого договору, породжує комплекс прав і обов'язків як між юридич­ною особою та учасниками засновницького договору, так і між сами­ми учасниками. Цей комплекс становить зміст відносного правовід-ношення, що є не зобов'язальним, а корпоративним.

Учасники договору несуть обов'язки з формування капіталу юри­дичної особи як суб'єкти корпоративного правовідношення, а також інші майнові і немайнові (не розголошувати конфіденційну інформа­цію про діяльність юридичної особи) права та обов'язки.

Зміна і припинення засновницького договору. До моменту дер­жавної реєстрації юридичної особи засновницький договір може бути змінено і розірвано на загальних підставах. Після державної реєстра­ції будь-які зміна або розірвання засновницького договору безпосе­редньо пов'язані зі зміною або припиненням корпоративних право­відносин, що існують між засновниками, а також між засновниками та юридичною особою.

Будь-який учасник юридичної особи, створеної на основі заснов­ницького договору, має право вільно вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників. Законом може бути встановлено лише по­рядок і строки виходу. Учасники товариств з обмеженою відпові­дальністю і товариств із додатковою відповідальністю мають право розпоряджатися своєю часткою в загальному майні шляхом вчинення різних правочинів щодо її відчуження. У тих випадках, коли частка відчужується в повному обсязі, місце учасника посідає набувач част­ки, до якого переходять корпоративні права та обов'язки. При част­ковому відчуженні частки учасник залишається нарівні з набувачем. Таким чином, придбаваючи частку або частину частки, суб'єкт стає правонаступником відчужувача частки або її частин. Зміна складу учасників засновницького договору може мати місце в результаті вступу до товариства спадкоємців померлої фізичної особи або пра­вонаступників реорганізованої юридичної особи. Для вступу до това­риства зазначених осіб необхідна згода інших його учасників. Зміни засновницького договору через зміни в складі учасників набирають чинності для третіх осіб з моменту державної реєстрації цих змін.

Припинення дії засновницького договору може бути наслідком ліквідації створеної на його основі юридичної особи. Причини та під­стави в цьому випадку значення не мають. Дія засновницького дого­вору вважатиметься припиненою або у разі ліквідації юридичної осо­би в зв'язку з досягненням мети, заради якої вона створювалася, або з закінченням строку, на який вона створювалася, а також у випадках її ліквідації за згодою учасників, або на підставі рішення суду тощо.


Розділ XVI. Недоговірні зобов'язання

Глава 64. ПУБЛІЧНА ОБІЦЯНКА ВИНАГОРОДИ

§ 1= Публічна обіцянка винагороди йі

без оголошення конкурсу

Разом з договорами як підставами виникнення зобов'язань новий ЦК України розглядає односторонні правочини, що дозволяє врегу­лювати нові сфери суспільних відносин, встановити нові інститути недоговірних зобов'язань1.

Особливістю зобов'язань із односторонніх правочинів виступає те, що для їх реалізації необхідна сукупність юридичних фактів - як подій так і дій, включаючи односторонні правочини, які виходять від осіб, до яких вони звернені. Центральне місце в такому складі займає первісний односторонній правочин, який має не лише правостворю-юче, а й регулятивне значення, оскільки визначає зміст майбутнього зобов'язання2.

Як правило, для виконання певної роботи або надання послуги з виконавцем укладається договір з відповідною оплатою, встановле­ною домовленістю сторін. Але іноді необхідно для досягнення такого результату привернути увагу якомога більшого числа осіб з обіцян­кою виплатити винагороду тому, хто досягне такого результату. Так, наприклад, адміністрацією острова Сахалін було оголошено винаго­роду в розмірі 1 млн. руб. за надання інформації про зниклий 20 сер­пня 2003 р. гелікоптер, на борту якого перебував губернатор острова. У цьому разі йдеться саме про публічну обіцянку винагороди без ого­лошення конкурсу.

Результат, для досягнення якого публічно обіцяється винагорода, буває різного характеру. Але з точки зору класифікації вказаних зо­бов'язань важливо відрізняти результати: єдині в своєму роді і зістав-ні за якістю. Наприклад, загублену корову можна знайти або не знай­ти, але не можна зробити це «краще» або «гірше» і притому одно­часно кількома особами, в різних місцях, незалежно один від одного. Навпаки, літературні твори на задану тему можуть бути одночасно і незалежно один від одного створені кількома авторами без збігу ху­дожніх та інших достоїнств. У зв'язку з цим прийнято розрізняти

1 Недоговірні зобов'язання у проекті Цивільного кодексу України. Кодифікація
приватного (цивільного) права України / За ред. проф. А. Довгерта. - К.: Український
центр правничих студій, 2000. - С 260.

2 Иоффе О. С. Обязательственное право. -М.:Юрид. лит., 1975. -С. 779. , г.......

15 «Цивільне право України», т. 2


454


Розділ XVI


НЕДОГОВІРНІ ЗОБОВ 'ЯЗАННЯ


455



публічну обіцянку винагороди, побудовану як конкурс, і таку, що не є конкурсом1.