Смекни!
smekni.com

Аграрне право України книга (стр. 148 из 149)

Кредитна система для сільського господарства переслідує мету надання пільгових кредитів для будівництва, придбання обладнання, а також на поточні виробничі потреби. Спочатку орієнтовані на фермерів, кредити почали поширюватися і на решту сільськогосподарських підприємств і поступово почали ставати менше пільговими, наближаючись до ставок комер­ційних банків.

Що ж до довгострокових кредитів, то вони, як правило, надаються під заставу нерухомості або за договором про ви­куп землі у вигляді договору про довірчу власність. При заста­ві найчастіше оформляється договір застави нерухомості, умов купівлі-продажу і переуступки боргу. Високий рівень потреби в кредитах підтримує і високий рівень процентної ставки, який у системі сільськогосподарського кредитування коливається у межах близько 10 відсотків за іпотечним креди­том і продовжує підвищуватися.

У багатьох державах законодавство не визначає граничних строків надання кредитів, як до речі й інших обмежень для одержання кредиту, і процентних ставок, мети надання кре­диту, порядку повернення заставних коштів тощо. Конкурен­ція на інвестиційному ринку на практиці призводить до збільшення строків надання кредитів, але разом з цим і до більш жорсткого контролю за використанням коштів, а не­рідко і за виробничою діяльністю сільськогосподарського ви­робника в цілому, це дає можливість втручатися у виробни­чий процес і давати рекомендації щодо його ведення. Зобов'язання наслідувати рекомендації банківсько-фінансових органів призводить до формування спеціалізованих служб у банках і надання їм прав втручатися у діяльність сільськогос­подарських виробників, що часто і записується у заставних та кредитних зобов'язаннях. Більшість таких договорів має ти­повий характер і їх форми затверджуються на рівні держав

або їх автономій.

У США ця група відносин регулюється як федеральним законодавством (Единообразним торговим кодексом США), так і законодавством штатів. Стаття 9 цього кодексу передба­чає, що майно, яке визначається як заставне, знаходиться під побічним управлінням кредитора і боржник не вправі переда­вати його іншій особі. Що ж до продажу сільськогосподар­ської техніки у кредит, то постачальник сільськогосподар­ської техніки залишається її власником до того часу, поки фермер не сплатить усієї її вартості.

Законодавство ряду країн при заставі під врожай визнає сільськогосподарського виробника особливим суб'єктом кре­дитних відносин. Гарантії кредитора забезпечуються додатко­вою системою публічних повідомлень про продаж заставного майна, що полегшує стягнення боргу.

Значна практика короткострокового кредитування здій­снюється і без будь-якого забезпечення і подібні позики на­зиваються "незабезпеченими". У цих випадках позичальник обіцяє виплатити позику, скріплюючи свою обіцянку прос­тим векселем. При неповерненні у строк одержаної позики, кредитор не має переважного права на власність боржника і повинен стягувати борг через суд. Як правило закладна під нерухомість реєструється у спеціальних реєстраційних бюро за місцем перебування нерухомості. Це робиться для повідом­лення про право вимоги позикодавця на дану нерухомість і для надання позикодавцю переважного права щодо всіх ін­ших осіб, які потім можуть висунути вимоги на дану неру­хомість.

Майже вікова практика сільськогосподарських інвестицій в основному у вигляді кредитів дає можливість говорити про високу ефективність цих вкладень, і чималу роль тут відігра­ють державні кошти, які виділяються у вигляді стартових ка­піталів кредитних установ. Це призвело не тільки до виник­нення організацій сільськогосподарського кредиту, а й до планування інвестицій у державному масштабі, практики локального розподілу і контролю за їх використанням. Значно розвивалися в останні десятиліття у цій сфері функції мініс­терств сільського господарства як гарантів наданих сільсько­господарських кредитів. При цьому є тенденція до зниження участі державних коштів у кредитуванні і збільшення коштів взаємного кредитування.

§ 8. Правове регулювання оподаткування у сільському господарстві

Істотний вплив на розвиток сільського господарства справляє система законодавства щодо оподаткування, яка теж має певну специфіку в аграрній сфері. В цілому вона згід­но з проголошеними цілями повинна бути справедливою, ефективною і простою. Принцип справедливості розуміється як встановлення однакового податкового тягаря за однакових обставин, або збільшення податкового тягаря при зростанні бази оподаткування окремої особи. Порушення цього прин­ципу майже завжди призводить до саботажу і боротьби прав проти несправедливого оподаткування. В цілому якщо опо­даткування сільськогосподарського виробника визнається справедливим, то це багато в чому сприяє добровільній згоді сплачувати такі податки. Економічними параметрами спра­ведливості при оподаткуванні вважаються норми оподатку­вання з особистого прибуткового податку до ЗО—40 відсотків, а ставки податку з корпорацій від 35 відсотків до 50 відсотків.

Ефективність як мета означає зведення до мінімуму пере­кручень економічної діяльності, викликаної нерозмірністю високих податків до доходів і спрямованої на вирівнювання сприятливих і несприятливих, з точки зору оподаткування, секторів економіки, а також створення такої системи, яка по­легшує процес запровадження і стягнення податків. Просте стягнення податків — це доступність для розуміння системи і її вимог та контроль з боку платників податків.

Як правило, системи оподаткування у федеративних дер­жавах мають кілька рівнів, включаючи федеральні податки, податки земель або штатів і місцеві податки. У більшості кра­їн оподаткування сільського товаровиробника є більш пільго­вим або більш орієнтованим на сприятливий розвиток цієї га­лузі, стратегічно важливої для забезпечення економічної без­пеки держави. Податкове законодавство у сільському господарстві поділяється на законодавство про оподаткування до­ходів і на оподаткування майна. Воно багато в чому залежить від форми організації і управління виробництвом.

Незважаючи на спроби його спростити, податкове законо­давство надто об'ємне (закони про податки займають як пра­вило сотні і навіть тисячі сторінок) і складне. Воно виділяє багато суб'єктів оподаткування, надаючи їм ряд привілеїв, можливість вибрати ту чи іншу систему оподаткування, той чи інший метод обчислення вартості доходів і майна, які опо­датковуються. Частина цього законодавства спеціалізована і присвячена безпосередньо регулюванню фермерського опо­даткування, інша — являє собою загальні норми, які застосо­вуються й до інших галузей і сфер.

Детально розроблене і пристосоване до сучасних потреб сільського господарства податкове законодавство у СІЛА, на характеристиці якого ми зупинимося детальніше. У 1915 р. фермерам СІЛА було надано можливість обрати систему роз­рахунків для оплати податків за касовими книгами або за збільшеною вартістю. У 1919 р. казна дозволила фермерам списувати, як це робилося в інших галузях економіки, капі­тал, вкладений у виробництво. Після закону про податки 1969 р. привілейованою щодо оподаткування стала така фор­ма у фермерському господарстві, як партнерство, що особли­во привабливо для несільськогосподарських партнерів (інвес­торів), які вкладають свої кошти і заощадження у сільськогос­подарське виробництво фермерів—родичів або просто діло­вих партнерів.

У федеральному законодавстві СІЛА є три головні прави­ла, які застосовуються до розрахунків фермерського доходу й істотно залежать від форми організації і управління фермер­ським виробництвом. Ці правила не використовуються в ін­ших сферах і не поширюються на діяльність фермерів, не пов'язану з сільськогосподарським виробництвом. Згідно з цими правилами:

а) платник податків може обрати систему розрахунку або за касовою готівкою надходжень, або за системою накопичень для визначення податкових сум від фермерської діяльності;

б) вибір системи звітності за податками дозволяє ферме­рам вибрати роки, в яких робилися закупівля і продаж. У сис­темі накопичень при розрахунку оплати податків беруться до уваги зміни у готівці фермерського майна;

в) у податковому законодавстві вживається і шкала амор­тизаційних відрахувань за роками.

При оподаткуванні нерухомості, прибуток капіталу опо­датковується нижче ніж звичайний доход. У зв'язку з цим ба­гато надходжень визначаються, як прибуток з капіталу для зниження норм податків.

Серед важливих для сільськогосподарських виробників правил оподаткування треба зазначити, що податкове законо­давство передбачає зниження податків на нерухомість для господарств, які займаються фермерством, але не кваліфіку­ються як сільськогосподарські. У випадку смерті власника податок може бути сплачений його спадкоємцями, які всту­пили в спадщину, протягом наступних 10 років. При оплаті податку з нерухомості, після її оцінки, він може бути випла­чений протягом 5 років.

Податкове законодавство направлено також на створення сільськогосподарського підприємства корпоративного типу, що призводить до концентрації капіталу і збільшення розмі­рів фермерського виробництва. Крім порівняно низьких норм оподаткування корпорацій порівняно з індивідуальною власністю, рівень податків з корпорацій був значно заниже­ний податковим законом 1978 р.

Спонукає до корпоративної форми й те, що за податковим кодексом фермерським корпораціям дозволено не платити федеральний податок, якщо він виплачується акціонерами з прибутку. Податкове законодавство надає також можливість вираховувати витрати на харчування, будівництво житла для працівників корпорації тощо. Корпорація може вільніше роз­порядитися своїми коштами, ніж індивідуальний власник. Крім того, податок на корпорації зростає не в такій високій прогресії зі збільшенням податкової суми, як це має місце щодо індивідуальних власників. Корпорації мають й інші по­даткові заохочення, які роблять цю форму привабливою для фермера. Саме це визначає швидке зростання і партнерів, і корпорацій у сільському господарстві США.