Смекни!
smekni.com

Нотаріат в Україні 2 (стр. 111 из 155)

93. Предметом застави можуть бути майно та майнові права.

Предметом застави може бути майно, яке відповідно до зако­нодавства України може бути відчужене заставодавцем та на яке може бути звернено стягнення.

Заставою може бути забезпечене виконання дійсного зо­бов'язання або задоволення вимоги, яка може виникнути в май­бутньому на підставі договору, що набрав чинності.

Предметом застави не можуть бути вимоги, які мають особис­тий характер, а також інші вимоги, застава яких забороняється законом (наприклад, право на отримання аліментів тощо).

Предметом застави не можуть бути об'єкти державної влас­ності, приватизація яких заборонена законодавчими актами, а також майнові комплекси державних підприємств та їх струк­турних підрозділів, що перебувають у процесі корпоратизації.

94. Договір застави має похідний характер від забезпеченого
нею зобов'язання.

За згодою сторін, з дотриманням правил, передбачених пунк­том 43 цієї Інструкції, до договору застави можуть бути внесені зміни, якщо вони випливають з тексту чи змісту основного зо­бов'язання, що забезпечується заставою (наприклад, продовжен­ня строку кредитного договору, збільшення суми основного боргу за договором тощо), у тому числі заміни предмета застави. Угода про внесення змін та доповнень до договору застави є його невід'ємною частиною.

Унесення змін до договору застави не допускається у разі при­пинення забезпеченого заставою зобов'язання, заміни зо­бов'язання іншим зобов'язанням, що виникло після укладення договору застави, включення іпотеки до іпотечного пулу9, а та­кож у разі наявності заставної тощо.

9 Див. Закон України від 19.06.2003 № 979-ІУ «Про іпотечне кредитування, опе­рації з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати».

476

Додатки

Після оформлення заставної зміни і доповнення до іпотечного договору можуть уноситись лише після її анулювання у порядку, установленому Законом України «Про іпотеку». У цьому випад­ку на підтвердження факту анулювання заставної нотаріусу по­дається відповідний витяг з Державного реєстру застав нерухо­мого майна.

95. Сторонами договору застави (заставодавцем і заставодер-
жателем) можуть бути фізичні та юридичні особи, держава. .

Іпотекодержателями земельної ділянки сільськогосподарсь­кого призначення можуть бути лише банки, які відповідають ви­могам, установленим законодавством України (стаття 133 Зе­мельного кодексу України.

Заставодавцем при заставі майна може бути його власник, який має право відчужувати заставлене майно на підставах, пе­редбачених законом, а також особа, якій власник у встановлено­му порядку передав майно і право застави на це майно, або третя особа (майновий поручитель).

96. Договори про заставу майна, що підлягає реєстрації,
посвідчуються нотаріусом за умови подання документів, які підтве­
рджують право власності на майно, що заставляється, та, у передба­
чених законодавством випадках, державної реєстрації прав на це
майно.

Договори про заставу нерухомого та рухомого майна (майно­вих прав) посвідчуються нотаріусом після перевірки відсутності заборони на відчуження або арешту за даними Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та перевірки відсутності податкової застави та інших застав за даними Дер­жавного реєстру застав рухомого майна.

При посвідченні іпотечних договорів нотаріус вимагає витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно, а в місцевостях, де інвентаризація не проведена, — довідку відповідного органу місцевого самоврядування, в якій викладена характеристика вказаних об'єктів договору застави.

Якщо договір про заставу майна укладається у зв'язку з укла­денням іншого договору щодо цього майна і в нотаріуса є зазна­чені вище документи, другий раз ці документи не подаються.

97. Передача в іпотеку нерухомого майна, що є об'єктом права
державної чи комунальної власності і закріплене за відповідною
державною чи комунальною юридичною особою на праві госпо­
дарського відання, здійснюється після отримання у встановлено­
му законодавством порядку згоди органу державної влади чи ор-

477

Нотаріат в Україні

гану місцевого самоврядування, до сфери господарського відання якого належить відповідна державна чи комунальна юридична особа.

Відкрите акціонерне товариство, створене в процесі корпора-тизації, усі акції якого перебувають у державній власності, здійснює заставу належного йому майна за погодженням із зас­новником цього товариства у порядку, передбаченому для дер­жавних підприємств.

З моменту прийняття рішення про приватизацію майна держав­ного підприємства або відкритого акціонерного товариства, створе­ного в процесі корпоратизації, застава їх майна здійснюється з доз­волу відповідного органу приватизації (регіонального відділення або представництва Фонду державного майна України).

98. Іпотечний договір, предметом іпотеки за яким є майнові
права на нерухомість, будівництво якої не завершено, посвідчуєть-
ся нотаріусом на підставі документів, що підтверджують майнові
права на цю нерухомість. Іпотекодавцем за таким іпотечним дого­
вором може бути забудовник — особа, яка організовує споруджен­
ня нерухомості для власних потреб чи для передачі її у власність
іншим особам, або особа, власністю якої стане ця нерухомість
після завершення будівництва. При посвідченні таких договорів
нотаріус роз'яснює іпотекодержателю його обов'язок після
закінчення будівництва зареєструвати в установленому законом
порядку обтяження прав власника на збудовану нерухомість.

У разі зміни в процесі будівництва характеристик нерухомості, яка є предметом іпотеки (зміна площі нерухомості, зміна плану­вання приміщень тощо), а також у разі закінчення будівництва і одержання іпотекодавцем свідоцтва про право власності на пред­мет іпотеки, до закінчення терміну дії іпотечного договору, за до­говором сторін вносяться відповідні зміни до іпотечного догово­ру. Указаний договір є підставою для перереєстрації заборони відчуження.

99. Майно, що перебуває у спільній власності, може бути пере­
дано в заставу тільки за згодою всіх співвласників.

Співвласник нерухомого майна має право передати в іпотеку свою частку в спільному майні без згоди інших співвласників за умови виділення її в натурі та реєстрації права власності на неї як на окремий об'єкт нерухомості.

Майно, що перебуває у спільній частковій власності (частки, паї), може бути самостійним предметом застави за умови виділен­ня його в натурі, земельної ділянки — в натурі (на місцевості).

478

Додатки

Договори про заставу спільного сумісного майна посвідчують-ся за правилами, викладеними в пунктах 44 і 45 цієї Інструкції.

Згода співвласників повторно не вимагається, якщо договір про заставу майна складається у зв'язку з посвідченням договору купівлі-продажу цього майна з розстрочкою платежу.

100. Договір про наступну заставу вже заставленого майна мо­
же бути посвідчений за згодою попередніх заставодержателів, як­
що інше не передбачено законом і попереднім договором застави.

Наступна іпотека, предметом якої є декілька об'єктів, що на­лежать різним особам і є предметом попередньої іпотеки, допус­кається за згодою власників усіх об'єктів нерухомого майна, пе­реданих в спільну іпотеку.

Посвідчення договору застави майна (майнових прав), що пе­ребуває у податковій заставі, не допускається.

У разі наявності заставної правочин про відступлення прав за іпотечним договором та основним зобов'язанням не посвідчуєть-ся. У такому випадку відступлення прав за іпотечним договором та основним зобов'язанням здійснюється шляхом виконання на заставній індосантом (особою, якій належить заставна) переда­вального напису (індосаменту) на користь іншої особи (індосанта) та передачі оригіналу заставної у порядку, установленому Зако­ном України «Про іпотеку».

303. При посвідченні договору іпотеки нотаріус роз'яснює сто­ронам порядок державної реєстрації іпотеки та порядок задово­лення забезпечених іпотекою вимог за рахунок предмета іпотеки, про що зазначається в тексті договору.

304. Одночасно з посвідченням договору про іпотеку нотаріус, якщо це передбачено договором, накладає заборону на відчужен­ня предмета іпотеки за правилами, викладеними в розділі 26 цієї Інструкції.

305. Сторони іпотечного договору можуть вирішити питання про звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом відповідно­го застереження у тексті іпотечного договору або шляхом укла­дання окремого договору між іпотекодавцем і іпотекодержателем про задоволення вимог іпотекодержателя, який підлягає но­таріальному посвідченню і може бути укладений в будь-який час до набрання законної сили рішенням суду про звернення стягнен­ня на предмет іпотеки.

Договір про задоволення вимог іпотекодержателя, яким також уважається відповідне застереження в іпотечному договорі, виз­начає можливий спосіб звернення стягнення на предмет іпотеки.

479

Нотаріат в Україні

Договір про задоволення вимог іпотекодержателя може перед­бачати:

передачу іпотекодержателю права власності на предмет іпоте­ки в рахунок виконання основного зобов'язання;

право іпотекодержателя організувати продаж предмета іпотеки.

Договір про задоволення вимог іпотекодержателя, який пе­редбачає передачу іпотекодержателю права власності на предмет іпотеки в рахунок виконання основного зобов'язання, є правовою підставою для реєстрації права власності іпотекодержателя на нерухоме майно, що є предметом іпотеки.

У разі переходу до іпотекодержателя права власності на пере­дане в іпотеку нерухоме майно нотаріус роз'яснює сторонам, що права і вимоги інших осіб на це нерухоме майно, зареєстровані в установленому законом порядку, залишаються дійсними. Для посвідчення такого договору іпотекодавцем нотаріусу подається правовстановлювальнии документ на нерухоме майно, право власності на яке переходить до іпотекодержателя в рахунок вико­нання основного зобов'язання, який долучається до примірника договору, що залишається в справах державної нотаріальної кон­тори (приватного нотаріуса).