Смекни!
smekni.com

Нотаріат в Україні 2 (стр. 120 из 155)

Місце відкриття спадщини (пункт 185 цієї Інструкції) підтвер­джується:

свідоцтвом органу реєстрації актів цивільного стану про смерть спадкодавця, якщо останнє постійне місце проживання і місце його смерті збігаються;

довідкою житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу про його постійне місце про­живання;

записом у будинковій книзі про постійне проживання спадко­давця, а якщо місце проживання померлого невідоме — докумен­том (витягом з Реєстру прав власності та ін.) про місцезнаходжен­ня нерухомого спадкового майна або його частини.

Якщо об'єктів нерухомого майна декілька й їх місцезнаход­ження різне, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження од­ного із об'єктів цього майна за вибором спадкоємців. За відсут­ності нерухомого майна місцем відкриття спадщини є місцезна­ходження основної частини рухомого майна, що може бути підтверджено відповідним свідоцтвом про державну реєстрацію транспортного засобу, витягом з реєстру прав власності на цінні папери тощо.

У разі відсутності у спадкоємців зазначених документів но­таріус'вимагає копію рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення місця відкриття спадщини.

515

Нотаріат в Україні

213. Свідоцтво про право на спадщину після смерті реабіліто­
ваного може бути видане нотаріусом на підставі відповідного
рішення Комісії з питань поновлення прав реабілітованих, яке
має містити відомості про склад спадкового майна. За наявності
такого рішення документи, які б підтверджували належність ус­
падкованого майна померлому, не вимагаються.

Часом відкриття спадщини після смерті реабілітованих у вста­новленому порядку громадян є день прийняття рішення відповідною Комісією з питань поновлення прав реабілітованих про повернення спадкоємцям першої черги майна реабілітовано­го (відшкодування його вартості).

Коло спадкоємців першої черги визначається на день винесення цього рішення. Факт смерті спадкодавця — громадянина, ре­абілітованого у встановленому порядку19, а також належність до ко­ла спадкоємців першої черги щодо майна реабілітованого (відшко­дування його вартості) визначається на підставі відповідного рішен­ня Комісії з питань поновлення прав реабілітованих, яке повинно містити перелік документів, що підтверджують відповідні факти.

214. Нотаріус при видачі свідоцтва про право на спадщину за
заповітом шляхом витребування відповідних доказів перевіряє:
факт смерті спадкодавця, наявність заповіту, наявність та
чинність спадкового договору, час і місце відкриття спадщини,
склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво; перевіряє
коло осіб, які мають право на обов'язкову частку в спадщині. Пе­
ревірка наявності заповіту (секретного заповіту), спадкового до­
говору, здійснюється за допомогою Спадкового реєстру у поряд­
ку, передбаченому Положенням про Єдиний реєстр заповітів,
спадкових договорів та спадкових справ.

Якщо спадкоємець за заповітом бажає, щоб у свідоцтві про право на спадщину були зазначені родинні чи інші відносини із спадкодавцем, нотаріус вимагає подання документів, які б під­тверджували ці відносини.

(Пункт 214 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністер­ства юстиції № 33/5 від 07.04.2005)

215. При видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом
(секретним заповітом) оригінал чи дублікат заповіту (свідоцтва

19Див. Закон «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» (962-12) (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991, N 22, ст. 262; 1992, N 32, ст. 456), поста­нову Верховної Ради України від 24.12.1993 «Про тлумачення Закону Україна «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» (3812-12) (Відомості Верховної Ради України, 1994, N 15, ст. 88).

516

Додатки

~—.^—__————= —=___———

про оголошення секретного заповіту), поданий спадкоємцем, за­лишається у справах нотаріуса.

За бажанням спадкоємця до свідоцтва про право на спадщину за заповітом може бути додана нотаріально засвідчена копія (фо­токопія) заповіту (копія (фотокопія) свідоцтва про оголошення секретного заповіту) або його дубліката.

216. Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке
підлягає реєстрації, провадиться нотаріусом після подання пра-

I

вовстановлювальних документів про належність цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цьо­го майна, у тому числі наявності чи відсутності податкової заста­ви та інших застав за даними відповідних реєстрів.

У разі наявності заборони нотаріус повідомляє кредитора (відповідний орган державної податкової адміністрації) про те, що спадкоємцям боржника видано свідоцтво про право на спадщину.

Якщо на згадане вище майно накладено арешт судовими чи слідчими органами, видача свідоцтва про право на спадщину за­тримується до зняття арешту.

Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації (за винятком земельної ділянки), нотаріус вима­гає, крім правовстановлювального документа, витяг з Реєстру прав власності, а в місцевостях, де інвентаризація не проводилась, — довідку відповідного органу місцевого самоврядування.

У тому випадку, коли правовстановлювальний документ на майно, що підлягає реєстрації, повертається спадкоємцеві (свідоцтво про реєстрацію чи технічний паспорт на автомототран-спортний засіб, іншу самохідну машину або механізм, судновий білет чи свідоцтво, договір комерційної концесії тощо), нотаріус перевіряє документ, про що робить відмітку на заяві про видачу свідоцтва про право на спадщину або на примірнику цього свідоцтва, який залишається у справах нотаріуса. Допускається приєднання до матеріалів спадкової справи, засвідчених в уста­новленому порядку, фотокопій правовстановлювальних доку­ментів на майно, які повертаються спадкоємцям.

217. Свідоцтво про право на спадщину на право на земельну
частку (пай) після смерті фізичних осіб, евакуйованих із зони
відчуження, відселених із зони безумовного (обов'язкового) або
зони гарантованого добровільного відселення, а також фізичних
осіб, що самостійно переселилися з територій, які зазнали
радіоактивного забруднення, і які на момент евакуації, відселення
або самостійного переселення були членами колективних або

517

Нотаріат в Україні

інших сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонерів з їх числа, які проживали у сільській місцевості, може бути видане но­таріусом на підставі трудової книжки члена колективного або іншо­го сільськогосподарського підприємства чи нотаріально засвідчено­го витягу з неї20, за наявності в ній-відповідного запису.

Доказом факту евакуації фізичних осіб із зони відчуження, відселення або їх самостійного переселення та членства в колек­тивному або іншому сільськогосподарському підприємстві, яке розташовувалося на території, що зазнала радіоактивного забруд­нення, є довідки, видані обласними державними адміністраціями за місцем евакуації, відселення чи самостійного переселення, або рішення суду, яке набрало законної сили, про їх:

евакуацію, відселення чи самостійне переселення з територій, що зазнали радіоактивного забруднення;

членство в колективному або іншому сільськогосподарському підприємстві, яке розташовувалося на території, що зазнала радіоактивного забруднення21.

347. Спадкування майна фермерського господарства здійсню­ється з урахуванням вимог Закону України «Про фермерське гос­подарство».

348. У разі успадкування спадкоємцями прав та обов'язків на­бувача майна за договором довічного утримання (догляду) у тексті свідоцтва зазначається, що воно є невід'ємною частиною договору довічного утримання (догляду) і підлягає державній реєстрації у встановленому законодавством порядку.

349. Свідоцтво про право на спадщину на грошовий вклад, що­до якого вкладник зробив розпорядження банку (фінансовій ус­танові), а також на грошовий вклад, щодо якого відсутнє за­повідальне розпорядження, після смерті вкладника видається нотаріусом спадкоємцям на загальних підставах.

350. Свідоцтво про право на спадщину на страхову виплату (страхове відшкодування), щодо якого страхувальник не зробив спеціальної вказівки страховій установі, після смерті страху­вальника видається спадкоємцям на загальних підставах.

Якщо страхувальник у договорі особистого страхування приз­начив особу, до якої має перейти право на одержання страхово;

Див. Закон України від 05.06.2003 № 899-ГУ «Про порядок виділення в натури (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)». 21Див. Постанову Кабінету Міністрів України від 13.12.2001 № 1651 «Деякі питв-ня реалізації громадянами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрі-фи, права на отримання земельної частки (паю)».

518

Додатки

виплати у разі його смерті, свідоцтво про право на спадщину но­таріусом не видається.

222. Нотаріус на прохання спадкоємців померлого вправі зро­
бити запит до банків (фінансових установ), страхових установ про
наявність на ім'я померлого вкладів, страхових виплат.

Відповідно до статті 46 Закону України «Про нотаріат» банки (фінансові установи), страхові установи повинні подати відомості в строк, указаний нотаріусом.

351. Нотаріус роз'яснює спадкоємцям, що свідоцтво про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, має бути за­реєстроване у відповідному органі.

352. Нотаріус може видати свідоцтво про право на спадщину за законом чи за заповітом після смерті одного з учасників спіль­ної сумісної власності лише після виділення (визначення) частки померлого у спільному майні.

Якщо у спільному майні подружжя правовстановлювальний документ на таке майно оформлений на того із подружжя, що є живим, нотаріус вимагає його (її) письмову згоду на виділ на ім'я померлого його частки в спільному майні.